Eric Schmidt a Web 2.0 konferencián heteken belüli megjelenést ígért a 2.3-as Androiddal kapcsolatban, ám a Chrome OS-ről beszélve lehűtötte a várakozók izgalmát.
A 2.3-as Android heteken belül megjelenik – ez volt a Google vezetőjének legfontosabb (pozitív) üzenete. Az operációs rendszert Eric Schmidt egy új telefonon demózta, amiről ugyan hivatalos információ még nincs, ám a legtöbb forrás szerint a Google saját logós újdonsága, a Samsung által készített Nexus S villant meg. A készülékről nem esett túl sok szó, csupán annyi hangzott el, hogy "heteken belül" kapható lesz, méghozzá a 2.3-as rendszert futtató telefonok közül elsőként.

Turbódroid a láthatáron
A bejelentés szerint hamarosan valóban kipróbálható lesz az új Android pár fontos újítása. A "motorház alatti", elsőre láthatatlan, ám gyorsaságot, kompatibilitást, stabilitást érintő fejlesztések mellett a legtöbben arcfelismeréssel kapcsolatos ráncfelvarrásról és a kijelző felbontásával kapcsolatos finomításokról beszélnek. A legfontosabb pedig az úgynevezett Near Field Communication lesz, amire Schmidt is felhívta a figyelmet.

A technológia persze nem újdonság, de az androidos telefonok felsőbb szintre emelhetik a használatát. Egy speciális chipről van szó, ami a telefonban kap helyet, és az operációs rendszer segítségével kis távolságokból, vezeték nélkül hajthatunk vele végre különböző tevékenységeket. Ilyen például a bankkártyás fizetés "mobilosítása", vagyis kártya-elfogadó szenzorok közelében a telefon segítségével is fizethetünk majd. Ugyanennyire fontosak lehetnek a geolokációs felhasználási módok, ezentúl nem csak a GPS modullal tájolhatjuk be magunkat, ha az adott helyen van valamilyen információs szolgáltatás, ami az új chippel kommunikál. Így azonnal betájol minket a készülék, és bejelentkezhetünk az adott helyre a Foursquare (vagy akár az újrafaragott Facebook Places) alatt.

A lépés azért is fontos, mert  egy ideje már pletykálnak róla, hogy a következtő generációs iPhone is rendelkezik majd a beépített NFC-chippel és a szoftveres támogatással. Így viszont a Google jelentős időbeli lépéselőnybe kerülhet az Apple-lel szemben, tőlük ugyanis még jó ideig várhatunk az új okostelefon-generációra.

Lepattogzik a króm? A Google másik bejelentését azonban nem fogadta üdvrivalgással a szakma. A Chrome OS-t, a felhő alapú, böngészőre épülő operációs rendszert jó ideje várja a közönség, ám a tegnapi beszéd után úgy tűnik, nem teljesen azt kapjuk, mint amit vártunk – ráadásul később, mint ígérték.

Android alapozó: tippek és első lépések az új telefonnal
Késő ősszel érkezik a Chrome OS?
Könnyebb lett az androidos mobilok összehasonlítása

Eddig novemberi indulásról beszéltek a Google emberei, ám Schmidt most pontosított: szerinte az első Chrome OS alapú készülékekre még hónapokig kell várni. Ennél is furcsább, hogy a vállalat vezetője a bejelentés utáni kérdésekre válaszolva elmondta: a Chrome OS ugyan ultrahordozható eszközökre készül, de "nem feltétlenül olyanokra, amelyek érintés-alapúak". Akárhogy is próbáljuk értelmezni ezt a definíciót, az a legvalószínűbb, hogy a Google a tabletekre továbbra is az Androidot szánja, míg a Chrome OS a netbookok rendszere lesz. Ez viszont több szempontból is érdekes hozzáállás.

Egyrészt pont a Google volt az, aki több kijelentésében, valamint fejlesztési ígéreteinek kommentjeiben is azt sugallta, hogy a netbookok korszaka lejárt, az apró szubnoteszek helyett a tablet a megoldás. Ráadásul a piac ezt tökéletesen alá is támasztja, hiszen a netbookok eladásai hatalmasat zuhannak, míg a gyártók egyre-másra adják ki az iPad-klónokat. A felhasználók is arra voltak felkészülve, hogy a telefonos Android rendszer tabletes verziói mellett alternatívaként kipróbálhatják a Chrome OS-t – ami ezek szerint egy olyan termékkategóriára lesz kihegyezve, amelynek lassacskán befellegzett...

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.