Az új termékek sikere a Research In Motion hétfői bejelentése ellenére továbbra is bizonytalannak látszik, de a befektetők legalább a konkrét időpontot díjazták.
A RIM augusztus végével lezárt negyedéve is
kiábrándítóan sikerült, amit az sem tűntetett fel sokkal kedvezőbb fényben, hogy a vállalat igyekezett az azt megelőző három hónap eredményeivel összehasonlítani: ha az előző év megfelelő időszakát vesszük alapul, a különbség egészen nyilvánvaló. A BlackBerry gyártója az eladott darabszám tekintetében 34,7 százalékos visszaesést könyvelhetett el, az
IDC piackutató adatai szerint 11,8 millióról 7,7 millióra csökkent a leszállított készülékek mennyisége, és a cég piaci részesedése már alig haladja meg a 4 százalékot.
Érdekesség, hogy a RIM így is az okostelefon-piac
harmadik helyére lépett elő, amit annak köszönhet, hogy a tajvani HTC nála is nagyobbat bukott. A legfontosabb mérőszám, a nyereségesség szempontjából viszont még ennek sem igazán örülhettek, hiszen a mostani 235 millió dolláros mínusz igen komoly visszaesést jelent a tavalyi 329 milliós nyereséghez képest, míg a többi "egy számjegyű" versenyző, például az ugyancsak nehéz helyzetben lévő HTC, legalább pozitív eredménnyel zárta legutóbbi negyedévét.
Végre valami ■ Thorsten Heins elnök-vezérigazgató korábban 2013 elejére ígérte a BlackBerry 10 platformra épülő eszközök megjelenését, illetve a kliensrendszerrel együtt érkező új BlackBerry Enterprise Servert, az eddig kétszer is elhalasztott kibocsátás híre azonban nem sokat ért konkrét időpontok nélkül. Erre mostanáig kellett várni, mivel a RIM hétfőn közölte, hogy január 30-án mutatja be következő generációs termékeit.
A befektetők annak ellenére is pozitívan fogadták a pontos dátumot, hogy a RIM késlekedése sokak szerint már visszafordíthatatlan károkat okozott: a cég papírjai az elmúlt két havi mélyponthoz viszonyítva 20 százalékkal erősödtek a bejelentés hírére. Ezzel természetesen még meg sem közelítik a 2008-as, 148 dolláros csúcsot, azóta ugyanis tizedére esett a gyártó részvényeinek árfolyama.
A cég nemrég azt is nyilvánosságra hozta, hogy megszerezte a megfelelő biztonsági minősítéseket, amelyek alapján az Egyesült Államok és Kanada kormányzati szervei gyakorlatilag azonnal üzembe állíthatják a BlackBerry 10-es készülékeket, és megkezdték az mobilszolgáltatókkal közös teszteket. Ha az új operációs rendszer a hoszsas előkészítés után mégis langyos fogadtatásra talál, az elsősorban a versenytársakhoz képest szerény alkalmazás-ökoszisztémának lesz köszönhető, mások pedig a
megtépázott márkanév mellett a szokatlan felhasználói felületet tartják veszélyesnek.