Kezdő zenészek ismerhetik leginkább az érzést, amikor egy szerintük zseniális koncert végén a közönségből dübörgő tapsvihar helyett csak pár óvatos tenyércsapás és félszeg huhogás hallatszik. Egyelőre az iPhone 4S bemutatkozása is ilyesféle reakciókat váltott ki: a legtöbben túl sokáig várták, és nem is teljesen ezt.
Az Apple főhadiszállásán
Tim Cook, a vállalat frissen kinevezett vezérigazgatója vezényletével
bemutattak valamit, amire tizenhat hónapja túlzás nélkül millióan vártak. A bemutató végére azonban sokan csalódottságuknak adtak hangot: mégsem igazán ezt várták.
Óvatos változások ■ Már a név is sokat sejtetett: a mindenki által remélt iPhone 5 helyett 4S lett az új készülék neve. Jellemző, hogy több nemzetközi oldalon a rendezvény alatt vezetett élő blogok az utolsó percig azt várták, hogy a 4S után, hatalmasat robbanó finálé gyanánt bejelentenek egy még erősebb, még funkciógazdagabb modellt is iPhone 5 néven - nos, ők is hiába reménykedtek. Az Engadget egyenesen egy viccoldalt linkelt be az esemény közben (
a Play gombra kattintva egyértelmű lesz az ottani szakértők véleménye)
Persze azért fejlődés akadt bőven, hiszen új, az iPad 2-ben is megismert kétmagos processzort kapott az okostelefon, amelyben szintén kétmagos egység felel a grafikai gyorsításért is. Szoftveresen pedig az iOS 5 újdonságai mellett a rendszert teljes egészében átszövő Siri hangfelismerő mesterséges intelligenciája a legnagyobb durranás. Ez mindenesetre többeknél kevésnek bizonyult.
Az Apple hullámvasútra szállt ■ Az első elemzői és rajongói vélemények szinte együntetűen negatívak voltak. Erre vártunk másfél évig? - kérdezte a legtöbb komment és hír valamilyen formában. Ráadásul a tőzsdén is meglátszott a szórvány taps hatása: az Apple részvényeinek árfolyama a bejelentés közben 2, utána pedig 4 százalékot esett.
Később azonban - legalábbis az elemzői oldalon - feltűntek az első olyan magyarázatok, amelyek az újabb hardveres bomba legyártása helyett egy másfajta stratégiáról beszéltek. A telefon neve is jelzi, hogy itt az iPhone 4 ráncfelvarrásáról, aktualizálásáról van inkább szó, nem pedig valami forradalmi újdonságról. Maga a készülék szinte csak a processzor, a megduplázott adatátviteli sebesség és a kamera terén mutat igazán nagy előrelépést, a Siri pedig az iOS 5 további újdonságaival együtt megjelenik majd a régebbi modellekre is (legalábbis a 3GS-ig visszamenőleg), ehhez tehát nem kell feltétlenül iPhone 4S-re váltani.
Rendben, az Apple tehát valószínűleg bebukja azt a lelkes vásárlói bázist, amely eddig évről évre lecserélte addigi iPhone-ját a legújabbra. Az almás vállalat esetében ez ráadásul kifejezetten nagy számú felhasználót jelent, a tegnapi bejelentésen is kiemelték pédául, hogy idén az összes iPhone júzer felének iPhone 4 figyel a zsebében.
Támadás a pénztárcák irányából ■ Van viszont egy másik aspektusa a bejelentéseknek, amely arra mutat, hogy az Apple most nem az izmos vassal támadja be a világot, hanem egy újfajta, átkaroló hadművelettel próbálkozik. A gyártó többek szerint attól tart, hogy
a tabletpiacon már észlelhető áresési hullám az okostelefonos piacra is átterjed, tehát lassan vége a százezer forintnál jóval drágább iPhone-ok világának.
Ezt kétféleképpen lehet kezelni: továbbra is kihozni a világ legerősebb új készülékeit, és arra építeni, hogy megmarad az a vásárlóerő, aki a piaci olcsósodás ellenére hajlandó sok pénzt fizetni a csúcsmodellért. Vagy a jóárasítás élére állni, és egy szerényebben felszerelt modellt olcsón eljuttatni azokhoz, akik eddig még nem szánták rá magukat az iPhone megvételére.
A most bejelentett árak az Apple mértékével mérve is durvát estek az eddigi gyakorlathoz képest. Aki iPhone 4S-re vágyik, már akár 199 dollárért, tehát körülbelül 45 ezer forintért hazaviheti a legkisebb, 16 gigabájtos modellt. Rendben, ez szolgáltatófüggő, tarifákhoz és hűségidőkhöz kötött ár, amely valószínűleg pár százalékkal emelkedik is a második körben elinduló országokban, de akkor is kifejezetten csábító.
Az Apple még időben állhat a jóárasító mozgalom élére, ezzel meggyőzve az amerikai kétkedők egy részét is, de még inkább megerősítve pozícióit a fejlődő országokban, Kelet-Európában és Ázsiában, ahol ilyen árért jó esetben is csak középkategóriás okostelefonokat lehet beszerezni. Ráadásul a készülékek függetlenítése és feltörése egyre nehezebbé válik, főként az operációs rendszer új frissítési módjának és az iCloudnak köszönhetően, tehát a kicsontozott kezdő ár mellé szép lassan beérkeznek azok a költések is, amelyekkel szolgáltatásokat, alkalmazásokat vásárolnak az új felhasználók.
Mi lesz tehát az irányváltás eredménye? Biztosan lesznek továbbra is fanyalgók és kiábránduilt, véleményüket hangosan közzétevő egykori fanboyok, a piac viszont szép lassan megszereti az új készüléket (ezúttal főként az árcédula segítségével), és az Apple szerint kit érdekelnek a kritikusok, ha fél év múlva úgyis mindenki saját iPhone 4S-ébe diktálja be a bevásárlólistát?