Ugyan már az első iPad megjelenése után szárnyra kaptak a híresztelések egy esetleges kisebb, olcsóbb modellről, ebből mindeddig semmi nem vált valóra. Azóta viszont megváltozott a tabletpiac, és egyre többek szerint érett meg a helyzet egy "iPad Mini" bemutatására.
A Bloomberg több elemző mellett iparági belső forrásokra is hivatkozva tényként közli, hogy idén ősszel egy eddiginél kisebb, 7-8 hüvelyk közötti képátlóval rendelkező iPad modellt is bemutat (természetesen a hagyományos, következő generációs nagytestvér mellett). A kisebb változat hardvere valószínűleg gyengébb lesz a csúcsmodellnél, és a kijelző sem kapja meg a Retina Display technológiát. Tény, hogy ilyen pletykákat régóta hallani, ám azóta sok minden változott úgy, hogy valóban egyre több ok lenne egy efféle lépésre.

Piacvesztés ellen jóárasítson! A Bloomberg többek között a Sterne Agee & Leach elemzőcég szakértőjét idézi: Shawn Wu szerint a mostani piaci helyzetben már tényleg helye van egy iPad-kistestvérnek, amely a 199 dollárért kínált Google Nexus 7 és az Amazon Kindle Fire vetélytársa lehet. A legújabb iPad árszintje ehhez képest 499 és 829 dollár között mozog kiépítéstől függően - tény ugyan, hogy csúcskategóriás készülékről van szó, de az elemző szerint az ár-szakadék így is túl széles.



Persze az Apple még mindig uralja az idén 66,4 milliárd dollárosra becsült tabletpiacot: a DisplaySearch statisztikái szerint mostanában ennek 61 százalékát tudhatják magukénak. Eddig azonban könnyebb dolga volt az almás vállalatnak, hiszen a legtöbb vetélytárs kinézetben és tudásban az iPadhez hasonló kihívókat indított (ezek egy részét ráadásul az Apple jogi úton lehetetleníti el, így például legutóbb a Samsung Galaxy Tab 10.1-et).

Idén azonban már nem minden versenytárs próbálkozik azzal, hogy direkt iPad-gyilkost gyártson. Jó példa erre a személyre szabott Androiddal piacra kerülő "néptablet", az Amazon Kindle Fire, valamint az Asus által előállított, hamarosan megjelenő Google Nexus 7. Rajtuk kívül új versenyzők is felbukkannak, így például a Windows 7-tel a tabletpiacon gyakorlatilag teljesen sikertelen Microsoft, amely a Windows RT-t és Windows 8-at futtató Surface táblagépekkel már sokkal pozitívabb szakmai visszhangot ért el. Ha az Apple most lépne piacra a kis iPaddel, több tényező segítené az olcsóbb modell felfuttatásában, és még idejében megállíthatná a konkurencia invázióját.

Van mire építkezni Shawn Wu szerint egyrészt az Apple mellett szól a stabil viszonteladói hálózat, míg a Google szerint a Nexus 7 az első időkben csak saját online boltjából lesz megrendelhető, és a jelek szerint a Microsoft is jóval kisebb viszonteladói körben indítja útjára a Surface modelleket.

Másrészt az iPadekre írt alkalmazások száma miatt is sokan választhatják az érkező kistestvért: a jelenlegi 225 ezer appnak csupán elenyésző része épül a legújabb iPad különleges hardverére, így a kevésbé fizetőképes vásárlóközönség valószínűleg örömmel fogadja, hogy ezek elérhetővé válnak számukra is, egy olcsóbb eszközön.

Wu szerint az Apple legendásan magas profitját sem kellene feláldozni egy olcsó modell megjelentetésével: a 37 százalékos bruttó nyereség a mini-iPaddel is tartható, ha abba szerényebb hardverelemek és gyengébb kijelző kerül. Az Apple természetesen erre a felvetésre sem reagált, ám a Bloomberg a belső forrásokra hivatkozva biztosra veszi a kisebb iPad megjelenését, amit októberre vár.

Az Apple nem kegyelmez a Samsung Galaxy Tab 10.1-nek
Microsoft Surface: iPad-gyilkos, vagy gyors bukás?
Alma dióhéjban: az Apple pénzügyei

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.