Steve Jobs, az Apple vezetője helyi idő szerint 19 órakor jelent meg a közönség előtt, szokásos farmer-garbó párosításához azonban kevésbé szerény felvezető szöveg társult. 250 millió értékesített iPod, 140 ezres szoftverbázis az AppStore kínálatában és összesen hárommilliárd eladott iPhone és iPod Touch alkalmazás – ezek mind az elmúlt hetekben beteljesült eredmények. Jobs szerint épp itt volt az ideje a következő „varázslatos terméknek” – eme rövid bevezetés után máris az Apple vezetőjének kezében volt az új táblagép, az iPad. Mielőtt a technikai részletekre tért volna rá, Jobs elmondta, hogy a tablet célja az a középút volt, amely hiányzott a hordozható, ám méretük miatt korlátozottan használható iPod Touch és iPhone kategória és a gyenge kijelzőkkel, hiányos szoftverellátottsággal bíró netbookok közül. Nézzük, technikailag és pénzügyileg milyen is lett ez a középút!
Felnagyított iPod Touch ■ A 0,5 hüvelykes, tehát igen vékony iPad mindössze 0,7 kilogrammot nyom, 9,7 hüvelykes multi-érintős kijelzőt kapott, mely egyfajta felnagyított iPhone-ként szinte az egész előlapot elfoglalja. Az új iPad-on belül is található egy fontos újdonság, mégpedig az Apple A4 nevű processzor, mely összesen 16, 32 illetve 64 gigabájtnyi kombinált memória / tárhely fölött rendelkezik. A gép beépített akkumulátora akár 10 órán át is működik egyhuzamban, és akár egy egész hónapig is készenléti állapotban tartható.
A higany vagy az arzén mellőzésével ráadásul a gyártás során biztosítják, hogy az iPad a lehető legjobban igazodjon a mai környezetbarát trendekhez is. A három modell a háttértár nagyságától függően 499, 599 és 699 dolláros árakon kerül boltokba, ám ezért az árért a vezeték nélküli kommunikációt tekintve ezekben a modellekben a bluetooth mellett csupán a legújabb 802.11n-es Wi-Fi kap majd helyet. A 3G-t is tartalmazó verziók az alapmodelleknél kissé drágábban kerülnek majd forgalomba.
A netbookok fizikai billentyűzete néha túl kicsi és kényelmetlen, az iPhone rajzolt karakterecskéivel azonban pontatlan és nehézkes a szövegbevitel – az iPad megoldása a kettő ötvözete, és elsőre kényelmesnek tűnt a bemutatón. Jobs két kézzel gépelt rajta. Mivel speciális karaktereket, például ékezeteket nem használt, még kérdéses, hogy ezek az iPhone kissé hosszadalmas módszerével (az alap betű hosszú nyomva tartása után választható ki a speciális karakter) vagy átrajzolt, lokalizált megoldásokkal találkozhatunk-e az Egyesült Államokon kívül.
A multitouch megjelenítő képes HD videókat is lejátszani, de a multimédiás képességekben még akad egy apró bökkenő, melyet már az iPhone esetében sem tudtak megoldani: a beépített Safari böngésző a bemutatón nem tudott flash alapú oldalakat megjeleníteni. A levelezőkliens azonban jelesre vizsgázott, tulajdonképpen az iPhone-os megoldás nagyítása és kibővítése, ahol a levelek felsorolásában már látszik az e-mailek tartalma, és lehetőség van osztott képernyőn a teljes betekintő táblát is megnyitni. PC-vel és Mac-ekkel is tökéletesen szinkronizálhatunk bármilyen tartalmat, tehát nem igazolódott be azok félelme, akik itt is AppStore-szintű korlátozásoktól tartottak – egy egyszerű USB kábelen át akár programokat is telepíthetünk az iPad-ra.
Persze szoftverekkel már most el van látva a tablet, hiszen az iPhone alkalmazások működnek az iPad-en is. Igaz, mivel más a kijelző mérete, kétféle furcsa megoldás közül választhatunk: eredeti méretben, a képernyő közepén fut a kicsi alkalmazás, vagy kinagyítva, minden pixelt duplán megjelenítve láthatjuk a programot, amely így azonban valamelyest veszít „szépségéből”.
Tartalom a formához ■ Persze a háttérben már nagyüzemben folyt a dedikáltan iPad-ra fejlesztett szoftverek fejlesztése. Az Electronic Arts és a Gameloft egy-egy játékával demonstrálták a tablet képességeit, amelyek ugyan nem érik el egy átlagos játékkonzol minőségét, ám nem sokban maradnak le tőlük. Hordozható irodaként pedig az iWork programcsalád segítségével használhatjuk majd iPad-ünket, ahol szövegszerkesztőtől a táblázatkezelőn át a prezentáció-készítő alkalmazásig mindenfélét találunk. Ezek kezelését igyekeztek a táblagép képességeihez, felületének sajátosságaihoz igazítani.
Amint nemrég beszámoltunk róla, az Apple könyvkiadókkal is tárgyalt már – a Harper Collins vagy Penguin Books nagyságú kiadók közül összesen ötöt győztek meg, hogy az általuk megjelentetett könyvek digitális változatait 5 és 15 dollár közötti áron egy speciális iPad alkalmazás segítségével letölthetővé és olvashatóvá tegyék. Aki arra számított, hogy ez is csak egy e-book reader lesz a sok közül, tévedett: a látványos kezelőfelületen virtuális könyvespolc fogad, a könyvek eredeti borítójával sorakoznak a polcokon, az olvasás közben pedig a kifejezetten iPad képernyőre tördelt oldalakon mi magunk is változtathatjuk az elrendezést és a betűtípusokat. Hasonlóképpen napilapok és egyéb újságok megjelenítésére is lehetőség van, a bemutatón a Steve Jobs New York Times virtuális oldalait lapozgatta.
Kezdeti eufória ■ Bár a piac már reagált a bejelentésre, a „pontosítás” a következő napokra (majd hetekre és hónapokra) marad. Mindenképpen beindul majd az iPad-ra fejlesztett alkalmazások özönes, valamint a kiegészítők piaca is fellendülhet – igaz, ezekből az Apple maga is piacra dob majd párat, mint például az élőben is bemutatott fizikai billentyűzetet, vagy a digitális képkeretek elrendezésére hasonlító dokkolót. Sok múlik a piaci pozicionáláson is, amelyről azonban már lehetnek elképzeléseink.
Toni Saqcconaghi, a Sanford C. Bernstein elemzője nemrég 750 dolláros árat jósolt az akkor még titkos tabletnek. A 499 dolláros alapár azonban mindenképpen meggyőző lehet, tekintve, hogy az Amazon Kindle, a piacvezető e-book olvasó 259 dollár, ám ez csak a 6 hüvelykes kijelzővel szerelt, alapszintű változat, a 9,7 hüvelykes modell már 489 dollárba kerül. A Sony 7,1 hüvelykes kijelzővel szerelt, vezeték nélküli kapcsolatra is képes e-readere 399 dollár, azonban ez is jóval kevesebb, mint a (szinte) teljes körű netbook-felhasználásra képes iPad.
New Yorkban máris 1,94 dollárral emelkedtek az Apple-részvények árai, és a bejelentés óta 60 millió cserélt belőlük gazdát. A kezdeti eufórián túlmutató, hosszabb távú kérdés persze az, hogy a piacon valóban van-e hely egy harmadik, köztes kategóriának az okostelefonok és a netbookok között. Steve Jobs maga is feltette ezt a kérdést a bemutatón, ám azzal válaszolta meg, hogy megannyi olyan feladat létezik, amelyek pont egy ilyen kategóriájú géppel oldhatók meg a legkönnyebben és leghatékonyabban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak