A Windows Mobile rendszert felváltó Windows Phone Series 7 bemutatkozásával párhuzamosan a Nokia és az Intel új összefogást jelentett be: két vállalat MeeGo néven összefésüli saját Maemo és a Moblin linuxos rendszereit.

Az idei Mobile World Congress nem fukarkodik a bejelentésekkel. A Windows Phone 7 Series tegnapi felfedése mellett a Nokia is előrukkolt egy fontos hírrel, mégpedig az Intellel karöltve. Eddigi saját linuxos rendszereik, a Maemo és a Moblin összefésülésével létrehozzák a MeeGo platformot, ami az elképzelések szerint a két "szülő" legjobb tulajdonságait ötvözné.

A MeeGo motorja a Moblinon alapul majd, ami azt is előrevetíti, hogy a mobil eszközök széles skáláján futtatható lesz majd, az ARM-alapúaktól akár Intel Atom processzort használó netbookokig. A Moblin motort öltöztetik fel a Maemóból is ismert felhasználói interfésszel - ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy a Moblinra és Maemóra írt eddigi alkalmazások is futni fognak a MeeGón, a fejlesztők pedig nem egy teljesen új - és ezáltal ismeretlen - rendszert kapnak, így nem lesz kiesés az új alkalmazások megjelenésében.

Hogy mit jelent mindez hosszabb távon? Egyrészt egy új, erős mobil platformot, amely erőteljes részt szakíthat magának az eddig a BlackBerry, a Symbian, az iPhone, a Windows Mobile, és újabban a Google Android által birtokolt piacból. A MeeGo ugyanis az Androidhoz hasonlóan teljesen nyílt forrású lesz, így az alkalmazásfeljesztés és a teljes testreszabhatóság is egyszerű - az Android villámgyors sikerét látva ez jó előjel. A két vállalat igyekszik gyorsan és teljeskörűen ellátni az érdeklődőket: a www.meego.com weboldalon hamarosan a teljes forráskódot közzé teszik, és minden olyan eszközt is rendelkezésre bocsátanak, amely a fejlesztéshez, átalakításhoz szükséges.

Kétirányú úton |  A bejelentés ráadásul egy napra esett a Microsoft nagy csinnadrattával beharangozott eseményével, amikor a redmondi vállalat bejelentette a viszonylag szerény - és egyre csökkenő - piaci részesedéssel bíró Windows Mobile rendszert felváltó Windows Phone Series 7-et. Tény, hogy az új mobil Windows próbál elvonatkoztatni azoktól az eddigi hibáktól, amelyek miatt a legtöbb kritikát kapta - végre valóban telefonként kezeli a telefont, nem pedig PC-s tulajdonságokat próbál belezsúfolni egy apró képernyőbe. A WPS7 lényege a kommunikációs csatornák teljes összeolvasztása - már nem telefonszámokat és e-mail címeket tárolunk, hanem kontaktokat, akiknek a nevére kattintva az összes lehetséges módon elérhetjük őket a hagyományos telefonálástól és SMS-ezéstől kezdve az e-mailen át a csevegőprogramokig, vagy akár Facebook profiljukon keresztüli kapcsolatig.

A Microsoft és a Nokia-Intel páros tehát pontosan ellenkező irányba indul: míg a redmondiak megszorításokkal és központosítási tervekkel igyekeznek a gyártókat rábírni arra, hogy az új Windowszal lehetőleg legjobban együttműködő, uniformizált tulajdonságokkal bíró készülékeket fejlesszenek ki, addig a Nokia és az Intel a bizonytalanabbnak tűnő, ám jóval szélesebb gyártói és termékkört megcélzó, nyílt forrásokon és széles hardvertámogatottságon alapuló megoldást választotta. Színesedik tehát az okostelefon rendszerek tortadiagramja - a szeletek méretéről azonban csak a jövőben tudhatunk majd biztosat.
 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.