Az idei Mobile World Congress nem fukarkodik a bejelentésekkel. A Windows Phone 7 Series tegnapi felfedése mellett a Nokia is előrukkolt egy fontos hírrel, mégpedig az Intellel karöltve. Eddigi saját linuxos rendszereik, a Maemo és a Moblin összefésülésével létrehozzák a MeeGo platformot, ami az elképzelések szerint a két "szülő" legjobb tulajdonságait ötvözné.
A MeeGo motorja a Moblinon alapul majd, ami azt is előrevetíti, hogy a mobil eszközök széles skáláján futtatható lesz majd, az ARM-alapúaktól akár Intel Atom processzort használó netbookokig. A Moblin motort öltöztetik fel a Maemóból is ismert felhasználói interfésszel - ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy a Moblinra és Maemóra írt eddigi alkalmazások is futni fognak a MeeGón, a fejlesztők pedig nem egy teljesen új - és ezáltal ismeretlen - rendszert kapnak, így nem lesz kiesés az új alkalmazások megjelenésében.
Hogy mit jelent mindez hosszabb távon? Egyrészt egy új, erős mobil platformot, amely erőteljes részt szakíthat magának az eddig a BlackBerry, a Symbian, az iPhone, a Windows Mobile, és újabban a Google Android által birtokolt piacból. A MeeGo ugyanis az Androidhoz hasonlóan teljesen nyílt forrású lesz, így az alkalmazásfeljesztés és a teljes testreszabhatóság is egyszerű - az Android villámgyors sikerét látva ez jó előjel. A két vállalat igyekszik gyorsan és teljeskörűen ellátni az érdeklődőket: a www.meego.com weboldalon hamarosan a teljes forráskódot közzé teszik, és minden olyan eszközt is rendelkezésre bocsátanak, amely a fejlesztéshez, átalakításhoz szükséges.
Kétirányú úton | A bejelentés ráadásul egy napra esett a Microsoft nagy csinnadrattával beharangozott eseményével, amikor a redmondi vállalat bejelentette a viszonylag szerény - és egyre csökkenő - piaci részesedéssel bíró Windows Mobile rendszert felváltó Windows Phone Series 7-et. Tény, hogy az új mobil Windows próbál elvonatkoztatni azoktól az eddigi hibáktól, amelyek miatt a legtöbb kritikát kapta - végre valóban telefonként kezeli a telefont, nem pedig PC-s tulajdonságokat próbál belezsúfolni egy apró képernyőbe. A WPS7 lényege a kommunikációs csatornák teljes összeolvasztása - már nem telefonszámokat és e-mail címeket tárolunk, hanem kontaktokat, akiknek a nevére kattintva az összes lehetséges módon elérhetjük őket a hagyományos telefonálástól és SMS-ezéstől kezdve az e-mailen át a csevegőprogramokig, vagy akár Facebook profiljukon keresztüli kapcsolatig.
A Microsoft és a Nokia-Intel páros tehát pontosan ellenkező irányba indul: míg a redmondiak megszorításokkal és központosítási tervekkel igyekeznek a gyártókat rábírni arra, hogy az új Windowszal lehetőleg legjobban együttműködő, uniformizált tulajdonságokkal bíró készülékeket fejlesszenek ki, addig a Nokia és az Intel a bizonytalanabbnak tűnő, ám jóval szélesebb gyártói és termékkört megcélzó, nyílt forrásokon és széles hardvertámogatottságon alapuló megoldást választotta. Színesedik tehát az okostelefon rendszerek tortadiagramja - a szeletek méretéről azonban csak a jövőben tudhatunk majd biztosat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak