A Nokia bejelentette, hogy az Ovi Store-ból már ingyenesen letölthető a Skype VoIP kliens symbianos változata. A szolgáltatókon múlik, hogy megkezdődhet-e az ingyen terefere.

A PC-ken már nagy sikert aratott Skype használatával kapcsolatban a mobilvilág szereplői eddig a legjobb esetben is tartózkodóan viselkedtek. Ez persze érthető, hiszen a Skype felhasználók egymást IP alapokon ingyen hívhatják, és ezért a mobiltelefon-gyártókkal szoros kapcsolatban álló mobilszolgáltatók az ilyen kezdeményezéseknek kevés kivétellel nem igazán örülnek. Egy Skype-Skype hívás esetén ugyanis nincs percdíj, csupán az adatforgalomért kell fizetni, így ez a hívásdíjakból befolyó összegek csökkenéséhez vezethet. Most mindenesetre megtört a jég.

Beépített ügynök |  A Skype for Symbian ráadásul nem egy nehézkesen használható, külön elindítandó program, amelyet ezért csak a tapasztalt és bátor telefontulajok használnak majd. A szoftver ugyanis teljesen integrálódik a Nokiák névjegyzékébe, a felvett kontaktoknak ezután már nem csak telefonszámát és egyéb személyes adatait adhatjuk meg, hanem Skype elérhetőségét is. Innentől aztán nincs más dolgunk, mint híváskor az adott felhasználó nevét kiválasztva eldönteni, milen módon hívjuk fel őt: hagyományosan, vagy Skype-on keresztül.

A Nokia és a Skype együttműködése már egy éve ijesztgette a mobilpiacot, hiszen még a tavalyi Mobile World Congress keretében bejelentették az együttműködést. A késedelem azonban nem a fejlesztés elhúzódásának köszönhető, inkább a mobilszolgáltatókat kellett meggyőzni. A hivatalos álláspont szerint a VoIP hívásoktól túlterhelődnének a hálózatok, de inkább a már fentiekben kifejtett félelem táplálta az ellenérzéseket: a hangalapú beszélgetések visszaesésétől és az ebből adódó bevételkieséstől tartottak. A legtöbben eleve azt tervezték, hogy a nagy sávszélességű felhasználás esetén korlátozzák, vagy egyenesen letiltják a VoIP-alapú kommunikáció használatát. (Így van ez itthon is, ahol a Pannon "korlátlan" csomagja egyenesen tiltja a VoIP alkalmazását).

Fegyvertény |  A Nokia lépése mindenesetre drámai hatással lehet erre a defenzív, zárt piaci felfogásra: a finn gyártó a világ teljes mobilpiacán 37 százalékos részesedéssel rendelkezik, és az okostelefonok operációs rendszerének több mint a fele Symbian - éppen ezért nem mindegy, mit tesz a Nokia. Annak máris vannak jelei, hogy a Sony-Ericsson is hamarosan integrálja a Skype-ot saját symbianos telefonjaiba. Az amerikai Verizon néhány csomagjában egy hónapja engedélyezte a Skype használatát, ez a döntés előfutára lehetett a finnek mostani akciójának.

A Skype iPhone-os legalizálása egyelőre nagy kérdés, hiszen a szoftver már jó ideje létezik az Apple készülékére, ám a VoIP hívások használata le van tiltva, ezt csupán egy külső programmal, a fring klienssel lehetett előcsalogatni belőle. A Windows Mobile alól pedig egyelőre visszavonult a Skype, ebbéli szándékukat épp a múlt héten jelentették be hivatalosan is. Kérdéses tehát, hogy a Nokia piaci ereje elég lesz-e ahhoz, hogy a mobilszolgáltatók felülvizsgálják eddigi elutasító magatartásukat, és ennek folyományaként a többi mobilplatformon is újra megjelenjen a VoIP lehetősége.
 

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.