Új hazai tabletes megoldás mutatkozott be: az iPad-ekre optimalizált alkalmazás az orvos-beteg kapcsolat minőségét, a vizsgálat sebességének és hatékonyságának növelését segíti.
Amikor egy beteg belép a háziorvos rendelőjébe, legtöbbször nem azonnal kezdődhet el a vizsgálat és a gyógyítás. Először az orvos feladata az, hogy minden információt összegyűjtsön a pácienssel kapcsolatban, beleértve korábbi vizsgálati eredményeit, kiváltott gyógyszereit. A különféle informatikai felszereltséggel, valamint szoftverkörnyezettel rendelkező rendelőkben más és más sebességgel lehetett ezeket az adatokat összegereblyézni, és gyakran az is lassította a folyamatot,hogy az orvosnak nem igazán "állt kézre" az adott számítástechnikai rendszer. A most bemutatott alkalmazás gyorsabb, kényelmesebb használatot ígér, miközben a betegek adatainak biztonsága is garantált.
Érintőkijelző és sztetoszkóp ■A magyar Hospitaly Informatikai Fejlesztő Kft. által készített iKórlap alkalmazás egy újszerű, kényelmes felületet biztosít az orvosok számára ahhoz, hogy a rendelőbe érkező páciensek "előéletéről", kapcsolódó adatairól minél gyorsabban és kényelmesebben kaphassanak képet. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatbázisában tárolt adatok ugyan évek óta elérhetők akár az állampolgárok számára is az Ügyfélkapun keresztül, ám az orvosok lehetőségei (az informatikai környezet változatossága, valamint főként a jogi és adatvédelmi háttér szigorúsága miatt) jóval behatároltabbak voltak.
A személyes egészségügyi adatok kezeléséről és védelméről szóló törvény legújabb változásai tették lehetővé közvetve az iKórlap létrejöttét is. Az alkalmazás használata egyszerűen elkezdhető: egy egyszeri, rövid regisztrációval kezdődik az "ismerkedés". Az alkalmazás a háziorvosnak az OEP által biztosított felhasználónevét és jelszavát használja, így továbbra is biztosított, hogy a betegek adataihoz (saját magukon kívül) csak a kezelésükre jogosult orvos férhet hozzá. A tableten külön PIN kód gondoskodik arról, hogy az alkalmazást akkor se tudja használni más, ha az eszköz illetéktelenek kezébe kerül.
Röntgen a kijelzőn ■Az iKórlap lényegében integrálja a betegekkel kapcsolatos összes adatforrást: az OEP-adatbázis jelenlegi elemein kívül a rendszer szabadon bővíthető bármilyen újabb szöveges vagy grafikus információval, így lehetőség van akár komplex vizsgálati eredmények, például röntgenfelvételek vagy egyéb képi elemek megjelenítésére is. Egy kórház könnyen hozzáadhatja saját adatbázisának akár összes elemét, így alehető legnagyobb részletességgel jeleníthető meg a páciensek kórtörténete.
A megoldás ráadásul platformfüggetlen, tehát azok a háziorvosok is használhatják, akik még nem tudják megoldani jelenlegi számítástechnikai eszközparkjuk felújítását. Az ingyenesen elérhető alkalmazás iPad-es változata egy nap alatt a legnépszerűbb hazai appok közé ugrott annak ellenére, hogy az OEP nyílt rendszere csak április közepén indul, jelenleg csak nem valós adatokkal működő tesztüzem fut.
Király Gyula, a Hospitaly alapítója kérdésünkre elmondta, hogy az alkalmazás ingyenességét többféleképpen is igyekeznek fenntartani: állami forrásokban is reménykednek, de nagy lehetőséget látnak az alkalmazáson keresztül megjeleníthető hirdetésekben is, amelyeket többek között gyógyszergyárak, gyógyászati eszközöket forgalmazó vállalatok használhatnak ki.
Az Agility Robotics két éven belül piacra dobná következő generációs gépeit, amelyek már az emberekkel közös térben is képesek lesznek a biztonságos munkavégzésre.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.