Egyre többen igyekeznek megelőzni a berlini IFA hivatalos megnyitóját: a szórakoztatóelektronikai vásár mai startja előtti napra jutott Dell, HP és Fujitsu bejelentés is - középpontban a Windows 8-cal.
Az IFA megnyitását megelőző bejelentések közül már sorra vettük a Samsung, a Sony és az Asus újdonságait, melyeket két nappal a kiállítás startja előtt megosztottak a jelen lévő szakmai közönséggel és közvetítések, közlemények formájában a világgal. A nulladik napra is maradtak azonban olyanok, akik nem akarták kivárni a kapunyitást: a Dell, a HP és a Lenovo újdonságai főként a Microsoft legújabb operációs rendszere köré épülnek.

Nyolcas moDELLek Az új Windows köré a Dell elsőként egy hibrid eszközt épített: az XPS 10 alapelve hasonló az Asus (és azóta több más gyártó) által követett tablet plusz billentyűzet megoldáshoz. A gyártó még nem árult el pontos hardveres részleteket az eszközről, annyit azonban tudni lehet, hogy a billentyűzetes dokkoló nélkül szinte pontosan egy centi vastag tablet Windows RT-vel érkezik, sebessége és funkciói alapján valószínűsíthetőleg Tegra 3 processzorral. A 10 hüvelykes kijelzővel szerelt eszközről mindössze annyit sikerült megtudni, hogy akár 20 órás akkuidővel is számolhatunk.



Az XPS 12 már jóval formabontóbban alkalmazza a hibrid tablet-billentyűzet alapelvet. Itt a két rész nem választható el egymástól, azonban ha kinyitjuk a gép fedelét, a kijelző átfordítható az alumínium kereten, majd visszacsukva egy (kissé vastag) tabletként használhatjuk tovább az eszközt. A szálcsiszolt alumínium és szénszál kombinációjával kialakított hibrid 12 hüvelykes kijelzővel, háttérvilágított billentyűzettel és természetesen Windows 8-cal érkezik, és az összes harmadik generációs Core i7 processzorral rendelhető lesz október végétől.



Egybegépek terén szó szerint nagyot mutatott a Dell: az XPS One 27 érintőképernyős, 27 hüvelykes kijelzője Quad HD, azaz 2560x1440 képpontos felbontással büszkélkedik. Formatervezéséből adódóan hagyományos asztali gépből érintős asztallá is változtathatjuk, ha 90 fokban vízszintesre döntjük a kijelzőt. A Core-i5 és i7 processzorokkal rendelhető XPS One 27-be akár 16 gigabájt memóriát és 2 teramájtnyi merevlemezt kérhetünk, az óriási felbontást egy Nvidia GeForce GT640M grafikus vezérlő szolgálja ki.



Rossz emlékek helyett A HP mostanáig várt, hogy olyan tabletet küldhessen a boltokba, amely elfeledteti a kényelmetlen emlékű TouchPad fiaskóját. Az Envy x2 szintén az Asus által elindított, azóta egyre több követőre találó hibrid megoldást választotta: a Windows 8-at futtató, 11,6 hüvelykes kijelzővel érkező tablethez egy teljes értékű billentyűzettel és tapipaddal ellátott dokkoló csatolható. Az eszközben SSD tárhely és NFC chip is dolgozik, agya pedig egy Intel Atom Clover Trail processzor. Az első 2, és hátoldali 8 megapixeles kamera, valamint a Beats Audio hangrendszer miatt ez a modell nem csak a HP által mostanában támogatott üzleti szférában indulhat eséllyel, de a konzumer szegmensben is megpróbálkozhat vele a gyártó.



Ha a hibrid megoldás nem tetszene valakinek, ám szeretne egy érintőkijelzős notebookot, a Spectre XT TouchSmart Ultrabookkal próbálkozhat. A full HD felbontású, 15,6 hüvelykes kijelzővel szerelt modellben Core-i7 processzor ketyeg 500 gigabájtos merevlemez társaságában, melyet egy 32 gigabájtos SSD cache gyorsít. A hagyományos csatlakozók mellett a HP erre a modellre már egy Thunderbolt portot is biggyesztett, az eszköz ára viszont kissé borsos, 1400 dollárért várható. Eggyel kisebb társa az Envy TouvhSmart Ultrabook, amely 14 hüvelykes érintőkijelzővel érkezik, i3, i5 és i7 processzorokkal és kiegészítő AMD grafikus vezérlővel rendelhető. Ugyan ez a modell mindenképpen valamivel olcsóbb lesz az XT-nél, ám a pontos árat nem hozták nyilvánosságra.



Szétszedni, összerakni A Fujitsu bejelentésének egy része már nem hathatott újdonságként azoknak, akik figyelték az egy héttel ezelőtt rendezett Hong Kong Computer & Communications Festival történéseit, itt mutatkozott be elsőként a Stylistic Q702, amely - minő meglepetés - szintén hibrid tablet-billentyűzet kombó. Az Intel Core i5-3427U chipre épülő eszköz 10 hüvelykes érintőkijelzőt kapott, 4 gigabájt RAM és 256 gigabájtos SSD kíséretében rendelhető. A Fujitsu üzleti felhasználókat megcélzó stratégiája ez esetben az ujjlenyomat-érzékelő felbukkanásában érhető tetten.



Nagyobb testvére már inkább hibrid notebooknak számít: a LifeBook T902 izmos Core i7-3520M processzor, 8 GB RAM, 500 GB merevlemez, Blu-ray író belsőt kapott, 13,3 hüvelykes kijelzője pedig alsó szegélyének közepénél fordítható a hátára, így alakítva kissé túlsúlyos tabletté az eszközt.



Egybegéppel is készült a Fujitsu, amely Esprimo X névre hallgat. Az Intel harmadik generációs vPro chipsetjére épülő számítógép érintőkijelzővel érkezik, amelybe ráadásul közelség-érzékelőt is szereltek. Ez az energiatakarékosságot hivatott szolgálni azáltal, hogy amikor egy ideig nem érzékel maga előtt felhasználót, alvó módba küldheti a gépet. A "belsőségek" pontos technikai paraméterei még nem ismertek, ám azz biztosra ígérte a gyártó, hogy idén már meg lehet vásárolni a legfrissebb All-in-One eszközt.



IFA -1. nap: hibridek, óriások és meglepetések
Első fecskék: Windows 8-as tablet körkép
Munka táblával: Fujitsu Stylistic M532 tablet teszt

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.