Az év elején lépten-nyomon jelennek meg különféle előrejelzések az idei trendekről, most egy mobilpiaci jóslatcsomagot boncolgatunk. A készülékgyártók vezetői által elmondottakra épülő összeállítás szerint 2011-ben a "pénztárcamobil" áll majd a figyelem középpontjában.
A Chetan Sharma piackutató összesen 225 mobilpiaci szereplőt (főként készülékek és kiegészítők gyártóit és operációs rendszerek, alkalmazások fejlesztőit) kereste meg az idei évre vonatkozó előrejelzésekért. A bennfentesek szerint a mobilpiac 2011-es nyertesei a "pénzügyesek" lesznek, ráadásul több top-kategória is nekik kedvez.


Tárcanélküli mobilosok
Az idén megjelenő új Android verzió és a legfrissebb iPhone generáció már egyaránt támogatja majd a mobilos fizetési megoldásokat, bár a biztonsággal kapcsolatban még jelentős mennyiségű tévhitet és kétkedést kell eloszlatni. Ennek ellenére a technológia már megérett ahhoz, hogy a felhasználóknak egy könnyen kezelhető, gyors és hatékony alternatívát nyújtson a hagyományos fizetési módszerekre.

Pontosan ezért lehetett, hogy a válaszadók legtöbbje nem is valamelyik mobilkészülék gyártóját vagy operációs rendszer fejlesztőjét nevezte meg 2011 mobilos nyerteseként, náluk a MasterCard és a Visa neve szerepel a csúcson. A második legnépszerűbb válasz ugyanezen kérdésre a Google - az Androiddal kapcsolatban tehát mindenképpen nagyok az elvárások.

Rendszer rendszernek farkasa A 2011 legfontosabb történéseit taglaló válaszok között már a Google áll az élen, a válaszadók több mint fele szerint sokkal jobban megmozgatja majd a mobilvilágot az Android, mint például a 30 százalékon álló Apple. Ebben a kategóriában sokan szavaztak még a 4G hálózatok elindulására, valamint a mobil adatforgalom még látványosabb növekedésére (amely tavaly már meghaladta a hagyományos hanghívások által generált forgalmat).

Azzal együtt, hogy az Androidnak hatalmas bizalmat szavaztak a résztvevők, arra a külön kérdésre, mely szerint meghaladja-e az iPhone-ok forgalmát az androidos készülékek összesített eladása 2011-ben, csupán 26 százalék az igen válasz, a legtöbben (53 százalék) csak egy talánnal mert szavazni.


A Windows Phone 7 egyelőre nem buzdította nagy reménykedésre a kérdőívet kitöltőket: két kör akad csupán, ahol a Microsoft neve jelentősebben szerepel. Arra a kérdésre, vajon kinek a nevéhez fűződik majd a legnagyobb idei mobilos felvásárlás, a Google után nagy aránnyal a redmondi vállalat neve futott be. A másik szavazásban arra voltak kíváncsiak a kutatók, kié lesz 2011 nagy visszatérése: itt azért sikerült 30 százalékot elérnie a Microsoftnak, míg a Nokiára és a Palmra bizony csak jóval 20 százalék alatt érkeztek szavazatok.

Hova tovább? A leginkább megosztó kérdés arról szólt, a dedikált, letölthető alkalmazások, vagy a felhő alapú, webes megoldások lesznek-e a fejlődés alapjai: fej-fej mellett, 37 százalék környékén áll mindkét párt véleménye, a maradék pedig úgy gondolja, mindkét megoldás tovább él egymás mellett.

A hirdetések mindenesetre - mobilneten vagy épp az alkalmazásokon keresztül - egyre gyakrabban jelennek majd meg a telefonok képernyőjén. A válaszadók 40 százaléka szerint duplájára, 38 százaléka szerint pedig triplájára nő a mobilos reklámokra költött összeg, 15 százalék pedig akár ennél is nagyobb növekedést valószínűsít.

Bankfiók lesz az okostelefonokból
Másfél hónap, másfélmillió eladott Windows Phone 7 telefon
Pénztárca helyett használjon... Google Nexus S telefont!

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.