Jó évet zárhatnak Magyarországon a mobilgyártók, különösen ami az okostelefonok értékesítését illeti. Az év végére itthon minden harmadik használatban lévő mobil már okostelefon lesz – derül ki az eNET – Telekom kutatásból.
Idén lendületbe jött az okostelefonok értékesítése Magyarországon. A tavalyi 800 ezres éves mutatót már októberben átlépték a szolgáltatók, de az év végi ajándékozási szezonnak köszönhetően még további 200 ezer sokat tudó készülék találhat gazdára. Az idei karácsony egyértelmű slágerterméke lesz az okostelefon. Az ez évi eladásokkal együtt már 2,9 millióhoz közelíthet a hazai okostelefon mutató, ami a teljes – amúgy évek óta stagnáló – hazai mobilkészülék-állomány egyharmadát jelenti. Ezzel pedig a szomszédos országokhoz viszonyítva élen járunk, igaz az USA-ban mért 50 százalékos penetrációtól még messze vagyunk.

Marginális a kártyafüggetlen piac A jelentés a szolgáltatók által értékesített számokat mutatja, Kis Gergely, az eNET Kft. partnere szerint ugyanis a kártyafüggetlen készülékpiac az okostelefonoknál még marginálisabb, mint a hagyományos mobiloknál. Utóbbiak esetében sem éri el a 10 százalékot. Már nem divat a SIM-kártyákat cserélgetni a készülékekben, ráadásul az operátoroktól vásárolt okostelefonokban többféle hasznos előretelepített alkalmazás is van – emeli ki a szakértő.



Az okostelefonok  további dinamikus növekedésének semmi sem szab gátat, a választék ma már igen széles. A szolgáltatók hagyományosan az év utolsó hónapjában szerzik a legtöbb új ügyfelet – ez a szám a hírközlési hatóság adatai szerint tavaly a három szolgáltatónál együttesen meghaladta a 120 ezret, és várhatóan idén se lesz alacsonyabb – az előfizetések többségéhez pedig általában valamilyen új eszköz is társul.

Androidos fölény Ami az okostelefonokon futó operációs rendszereket illeti, Magyarországon is az androidos készülékek a legnépszerűbbek. Itthon az okostelefonok 53 százalékán a Google szoftvere fut. ugyanakkor az iOS (iPhone) részesedése jóval a nemzetközi átlag alatt: csupán az okostelefonok 8 százalékát adja. A Nokia Symbianja fut a készülékek 28 százalékán, míg a Windows Phone alig másfél évvel a megjelenést követően már 9 százalékos piaci részesedést szerzett.

Ezzel szemben az USA-ban a telefonoknak egyharmada iPhone, igaz az ott is nagyjából a készülékek felén fut Android. A tengeren túlon a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a kanadai RIM Blackberry készülékei kerültek, amelyek főleg hozzáadott üzleti szolgáltatásaik miatt keresettek az amerikai piacon. Ezek a készülékek nálunk viszont kevésbé rúgnak labdába – a szakértők szerint leginkább a lokalizáció hiánya miatt.

Az operációs rendszerek használata terén tehát eltérünk a nemzetközi trendektől. Az ok vélhetően a gazdasági helyzet különbözőségéből adódik. Az Apple, jellemzően prémium árkategóriába tartozó készülékeinek alacsonyabb szerepét itthon a szerényebb hazai pénztárcák magyarázhatják.

Fő a kényelem Az elmúlt másfél-két év fejlesztései már nem a nagy technológiai áttörésről szóltak, sokkal inkább a kényelmesebb használhatóságról. A gyártók sok esetben az egyre nagyobb kijelzőkkel és a nagyobb felbontású kamerákkal versenyeznek a felhasználók kegyeiért. Ez a két paraméter alapvetően befolyásolja a felhasználó élményt, ezért sok esetben fontosabb, mint a számítási teljesítmény. A trend egyértelműen az egyre nagyobb kijelző és felbontás felé mutat, amivel mind szélesebb körű felhasználhatóság párosul

Az okostelefonokra az ún. résidős használat, a gyakori, de alkalmanként rövid idejű kézbevétel jellemző, ilyen időszak lehet a munkába utazás ideje. A használati ciklusok csúcspontjai általában reggel és késő délután vannak, amikor a munkahelyi és otthoni tévé-, illetve internethasználat még vagy már nem lehetséges.

Zene,zene... és játék
Az eNET novemberben végzett kutatásából kiderül, hogy Magyarországon az alapfunkciókon felül elsősorban zenehallgatásra használjuk az okostelefonunkat. Ezt követi a játékok adta kikapcsolódás, majd az e-mail olvasás, a térkép és navigáció funkciók használata, végül pedig a közösségi alkalmazások és a hírolvasás zárja a sort.



A mobiljáték az egyik legdinamikusabban fejlődő mobiltartalom kategória, amit jól mutat, hogy a piactereken elérhető legnépszerűbb nem fizetős alkalmazások fele játék. Az Android áruházában, a Google Playben a tíz legjövedelmezőbb applikáció közül kilenc játékalkalmazás, ráadásul ezek közül hat alkalmazás letöltése ingyenes, és csak a játékon belül kell fizetni extra tartalmakért.

A közösségi alkalmazások is egyre népszerűbbek, mivel ezek az oldalak a kommunikáción és közösségi interakción túl az internetezők közti tartalommegosztás legfontosabb szereplői, így a mobilon fogyasztott tartalmakat is nagy mértékben meghatározzák.

Négy mobilból hármon Android fut, a Symbian a kihalás szélén
Magabiztosság vagy arrogancia: vélemények a Windows Phone 8-ról

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.