Miután a dél-koreaiak magukhoz ragadták a legnagyobb telefon- és legnagyobb okostelefon-gyártó címét, 2013-ban tovább növelik piaci fölényüket. Az Apple azért tartja magát, és több kategóriában is a Samsung nyomába eredhet.

Idén az okostelefon-gyártók várhatóan 875 millió készüléket szállítanak, ami 27 százalékos növekedést jelent a megelőző év volumenéhez képest. Bár a bővülés üteme most is figyelemre méltó, jóval elmarad a 2011-2012-es 41 százaléktól, amit elsősorban a nyugat-európai, észak-amerika, kínai és más ázsiai piacok csendesülése magyarázhat – olvasható a Reuters pénteki, a Strategy Analytics ügyvezető igazgatójával készített interjújában, amelyben Neil Mawston a világ legnagyobb okostelefon-gyártójának további sikereit jósolja.

Nem változik a status quo  Eszerint a Samsung kis mértékben, de tovább erősítheti vezető pozícióját. A dél-koreaiak tavalyi, 215 milliós eredménye 31 százalékra volt jó, míg a 2013-as 290 millió okostelefon a fentiek értelmében már 33 százalékos piaci részesedést jelent. Az Apple 20 százaléka is 21 százalékra emelkedik, amennyiben sikerül leszállítania az előrejelzésben szereplő 180 millió készüléket. A két vállalat mindezzel már a teljes piac 54 százalékát tudhatná magáénak, a kisebb gyártók így csak egymás kárára fejlődhetnek.

A Strategy Analytics egy másik közleménye szerint az LTE-képes okostelefonok terjedése értelemszerűen sokkal gyorsabb lesz a teljes piac növekedésénél: a 2012-es 90,9 millió darab az idén 275 millióra ugrik, élen az iPhone 5 és a Galaxy S3 modellekkel. A piackutató előrejelzése felhívja rá a figyelmet, hogy a háromszorosára hízlalt piaci szegmensben új szereplők megjelenésére is számíthatunk, de az Amazonnak, a Mozillának és a többi jövevénynek nehéz dolga lesz a szélsőségesen kompetitív piacon.

Valódi tömegtermékek  A világ és Ázsia legértékesebb techvállalatának küzdelmére komoly hatással van, hogy a Samsung több szegmensben képviselteti magát a mobil eszközök területén, sőt egyelőre magának az Apple-nek is beszállítója. Ezt némileg ellensúlyozhatják az Apple olyan kísérletei, mint a pénztárcabarát iPhone mini megjelenése, azonban ehhez hasonló bejelentésekre a piackutató még nem számít a 2013-as évben. Mások, például a Topeka Capital Markets elemzője, már a nyár elejére várt iPhone 5S mellett is elképzelhetőnek tartják az apró iPhone bemutatkozását.

Tényleg kell nekünk még egy okostelefonos rendszer?
Samsung: törhetetlen, hajlékony kijelző már januárban

A Strategy Analytics legkorábban 2014-re teszi a "lefelé bővítést", ugyanakkor elismeri: az Apple kényszerhelyzetben van, ami az újabb mennyiségi piacok felfedezését illeti. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy sokan már a testen (csuklón, nyakban stb.) hordható eszközök első kísérleteit várják az almás vállalattól, mint a közeljövő forradalmi trendjéhez vezető kísérleteket – ezek nem leváltani, inkább kiegészíteni lennének hivatottak az okostelefonokat vagy táblagépeket, de az új bevételi források vagy az ökoszisztéma megerősítése szempontjából minden bizonnyal kulcsfontosságúak lesznek, és akár a piac újra felosztásához vezethetnek.

A tét mindenképpen óriási, hiszen az ázsiai gyártók korábban nem csak a mobil eszközök terén bizonyították be, hogy a kezdeti lemaradás és gátlástalan másolgatás után a kezedeményezést is könnyedén magukhoz ragadják, állva hagyva az egyes iparágak nyugati hitbizományosait.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.