Alig három évvel a technológia bevezetése után már az idén az év végig megközelítheti a 200 milliót a negyedik generációs mobilszabványra, a Long Term Evolutionre épülő szolgáltatások előfizetőinek a száma a világon.
Az LTE előfizetők száma 2013-ban nemhogy biztosan átlépi az első százmilliós küszöböt, hanem az év végére megközelítheti akár a 200 milliót is – legalábbis az amerikai IHS iSuppli szakértői ezt valószínűsítik. Számításaik szerint a globális LTE ügyfélkör ebben az évben 115 százalékos növekedéssel eléri a 198,1 milliót, a tavalyi 92,3 millió után.
Ugrásszerű fejlődés ■ Három évvel ezelőtti indulása óta meglehetősen nagy ugrásokat mutat a 4G-s technológia. Az indulás évében, 2010-ben 612 ezer felhasználót regisztráltak, de egy évvel később számuk már meghaladta a 13 milliót. Az előfizetők száma 2012-ben nem kevesebb mint hatszorosára nőtt, azaz 100 millió közelébe ért. Az elemzők szerint 2016-ra az ügyfélkör átlépheti az egymilliárdos küszöböt is, ami ötéves periódusban évi 139 százalékos növekedést jelent.
Mindez azonban nagyban függ attól is, hogy mennyire gyorsan jelennek meg és terjednek az előfizetői körben a 4G-képes eszközök, mennyire és főleg milyen áron tudnak a szolgáltatók megfelelő frekvenciákhoz jutni – emelik ki a szakértők. A kereslethez talán nem fűződik annyi kérdőjel, hiszen az adatforgalom, illetve a letöltési sebességekkel kapcsolatos elvárások már most is meg vannak. A korábbi technológiákhoz képest az LTE szélesebb kaput nyit olyan alkalmazások előtt, mint a mobil videostreaming, a videokonferencia, a mobil VoIP vagy a valós idejű online játékok.
Az operátorokon nem múlik ■ Mint megírtuk az LTE-szolgáltatások iránti igény növekedésére az operátorok is készülnek. Jelenleg legalább 145 szolgáltató működtet negyedik generációs, LTE-hálózatot a világ 66 országában, aminek közel a 70 százalékát a múlt év folyamán indították el. Az idén globálisan további
60 százalékkal nőhet az 50-100 Mbit/s átviteli sebességű mobilhálózatok száma.
Az LTE-alapú szolgáltatások egy év alatt újabb 37 országban jelentek meg és ugyanezen időszak alatt még további 104 operátor kötelezte el magát az LTE-technológiába invesztálásra. Ez azt jelenti, hogy ma már globálisan 104 ország 330 szolgáltatója részese (vagy hamarosan az lesz) az LTE-világnak.
Hazai helyzetkép ■ Magyarországon mindhárom mobilszolgáltató túl van a tesztidőszakon, de a kereskedelmi szolgáltatást tavaly januártól még csak a Magyar Telekom indította el. A rendszer mai állásáról és a további fejlesztésekről a
múlt év végén nyilatkozott Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója. Elmondta, hogy Budapesten 99 százalékos, országosan pedig a lakosság 27 százaléka számára férhető hozzá a technológia. A hazai bevezetés első évében az ügyfélszám még alig néhány ezer volt, a cég az idén viszont erőteljesebb felfutásra számít, miután a készülékkínálatban a táblagépek és a modemek mellett megjelentek az első 4G/LTE-képes okostelefonok is.
Az elnök-vezérigazgató szerint várható, hogy ebben az évben azok az ügyfelek, akik okostelefonra váltanak, már eleve LTE-képes készüléket keresnek majd. Hozzátette, a Magyar Telekomnál az idén is folytatódik a hálózatfejlesztés, az év végéig további vidéki településeken jelenik meg az LTE. Megjegyezte, hogy a további fejlesztésekhez előbb-utóbb újabb frekvenciákra is szükség lesz.