Alig három évvel a technológia bevezetése után már az idén az év végig megközelítheti a 200 milliót a negyedik generációs mobilszabványra, a Long Term Evolutionre épülő szolgáltatások előfizetőinek a száma a világon.
Az LTE előfizetők száma 2013-ban nemhogy biztosan átlépi az első százmilliós küszöböt, hanem az év végére megközelítheti akár a 200 milliót is – legalábbis az amerikai IHS iSuppli szakértői ezt valószínűsítik. Számításaik szerint a globális LTE ügyfélkör ebben az évben 115 százalékos növekedéssel eléri a 198,1 milliót, a tavalyi 92,3 millió után.

Ugrásszerű fejlődés Három évvel ezelőtti indulása óta meglehetősen nagy ugrásokat mutat a 4G-s technológia. Az indulás évében, 2010-ben 612 ezer felhasználót regisztráltak, de egy évvel később számuk már meghaladta a 13 milliót. Az előfizetők száma 2012-ben nem kevesebb mint hatszorosára nőtt, azaz 100 millió közelébe ért. Az elemzők szerint 2016-ra az ügyfélkör átlépheti az egymilliárdos küszöböt is, ami ötéves periódusban évi 139 százalékos növekedést jelent.

Mindez azonban nagyban függ attól is, hogy mennyire gyorsan jelennek meg és terjednek az előfizetői körben a 4G-képes eszközök, mennyire és főleg milyen áron tudnak a szolgáltatók megfelelő frekvenciákhoz jutni – emelik ki a szakértők. A kereslethez talán nem fűződik annyi kérdőjel, hiszen az adatforgalom, illetve a letöltési sebességekkel kapcsolatos elvárások már most is meg vannak. A korábbi technológiákhoz képest az LTE szélesebb kaput nyit olyan alkalmazások előtt, mint a mobil videostreaming, a videokonferencia, a mobil VoIP vagy a valós idejű online játékok.

Az operátorokon nem múlik Mint megírtuk az LTE-szolgáltatások iránti igény növekedésére az operátorok is készülnek. Jelenleg legalább 145 szolgáltató működtet negyedik generációs, LTE-hálózatot a világ 66 országában, aminek közel a 70 százalékát a múlt év folyamán indították el. Az idén globálisan további 60 százalékkal nőhet az 50-100 Mbit/s átviteli sebességű mobilhálózatok száma.

Az LTE-alapú szolgáltatások egy év alatt újabb 37 országban jelentek meg és ugyanezen időszak alatt még további 104 operátor kötelezte el magát az LTE-technológiába invesztálásra. Ez azt jelenti, hogy ma már globálisan 104 ország 330 szolgáltatója részese (vagy hamarosan az lesz) az LTE-világnak.

Hazai helyzetkép Magyarországon mindhárom mobilszolgáltató túl van a tesztidőszakon, de a kereskedelmi szolgáltatást tavaly januártól még csak a Magyar Telekom indította el. A rendszer mai állásáról és a további fejlesztésekről a múlt év végén nyilatkozott Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója. Elmondta, hogy Budapesten 99 százalékos, országosan pedig a lakosság 27 százaléka számára férhető hozzá a technológia. A hazai bevezetés első évében az ügyfélszám még alig néhány ezer volt, a cég az idén viszont erőteljesebb felfutásra számít, miután a készülékkínálatban a táblagépek és a modemek mellett megjelentek az első 4G/LTE-képes okostelefonok is.

Az elnök-vezérigazgató szerint várható, hogy ebben az évben azok az ügyfelek, akik okostelefonra váltanak, már eleve LTE-képes készüléket keresnek majd. Hozzátette, a Magyar Telekomnál az idén is folytatódik a hálózatfejlesztés, az év végéig további vidéki településeken jelenik meg az LTE. Megjegyezte, hogy a további fejlesztésekhez előbb-utóbb újabb frekvenciákra is szükség lesz.

Idén majdnem mindenki LTE-hálózatot épít
Felpörgetné a 4G-piacot a Telekom – jönnek az LTE-képes okostelefonok

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.