Január elején legalább 145 szolgáltató, köztük a Magyar Telekom működtet negyedik generációs, LTE-hálózatot a világ 66 országában, aminek közel a 70 százalékát a múlt év folyamán indították el. Az idén globálisan további 60 százalékkal nőhet az 50-100 megabit/sec átviteli sebességű mobilhálózatok száma.
Az év elejétől már 145 szolgáltató kínál negyedik generációs LTE-technológiát kereskedelmi szolgáltatásként a világ 66 országában. Közülük 97 csak tavaly kezdte meg a működését! Ez derül ki a mobiltechnológiát szállító cégek globális szövetségének, a Global mobile Suppliers Association-nek (GSA) a felméréséből.
Jönnek az újabb szolgáltatók ■ Az LTE-alapú szolgáltatások egy év alatt újabb 37 országban jelentek meg, és ugyanezen időszak alatt még további 104 operátor kötelezte el magát amellett, hogy az LTE-technológiába fektet. Ez azt jelenti, hogy globálisan 104 ország 330 szolgáltatója lesz részese – vagy máris az – LTE-világnak.
A GSA előrejelzése szerint az idei év folyamán több, mint 60 százalékkal bővülhet az LTE-t már kereskedelmi alapon kínáló szolgáltatók köre, az üzletszerűen működő hálózatok száma pedig év végéig elérheti a 234-et.
Hazai helyzet ■ Mint már többször is megírtuk Magyarországon mindhárom mobilszolgáltató
túl van a tesztidőszakon, sőt a Magyar Telekom a kereskedelmi szolgáltatást is elindította. Nagyjából egy hónapja
nyilatkozott a rendszer mai állásáról és a további fejlesztésekről Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója.
Elmondta, hogy Budapesten 99 százalékos, országosan pedig a lakosság 27 százaléka számára férhető hozzá a technológia. A hazai bevezetés első évében az ügyfélszám még alig néhány ezer, a cég az idén viszont erőteljesebb felfutásra számít, miután a készülékkínálatban a táblagépek és a modemek mellett megjelentek az első 4G/LTE-képes okostelefonok is. Az elnök-vezérigazgató akkor úgy nyilatkozott, hogy 2013 során azok az ügyfelek, akik okostelefonra váltanak, már eleve LTE-képes készüléket keresnek majd, és ennek szellemében a Magyar Telekomnál is ebbe az irányba folytatódik majd a hálózatfejlesztés.