A hosszú várakozásnak vége, a HP megmutatta, mit kezd a Palm akvizíciójával megszerzett webOS-szal: izmos tabletet és két okostelefont is bejelentettek, az operációs rendszer ráadásul összehangolt támadásba lendül más frontokon is.
A régóta gyengélkedő
Palm megvásárlása után azonnal megindultak a találgatások, vajon megmarad-e a márkanév és a termékek irányvonala, mit hoz ki az óriásvállalat az akvizíció előtt épphogy bemutatott operációs rendszerből, a webOS-ből, és persze minél tovább nyúlt a várakozás, az is kérdésessé vált, mikor kezd végre valamit a beolvasztott örökséggel a cég. Tabletfronton is sokan várták a gyártó következő lépését, és
tonnányi félig, vagy akár egyáltalán nem valós pletykát hordtak össze a HP misztikus termékéről.
Úgy tűnik, a HP megvárta a tabletpiaci trendek leülepedését, és most egy kiforrott operációs rendszerrel megtámogatott, brutálisan erős hardverre épülő tablettel rukkolt elő. Okostelefonok terén pedig az üzleti csúcskategóriát támadja, és a középkategóriás konzumer mobiloknak is odavág egy modellel. A Palm márkanév pedig ezennel nyugdíjba vonul, minden újdonság szimplán HP néven kerül forgalomba.
Ez a TouchPad nem az a touchpad ■ A táblagép neve elsőre (vagy akár másodikra is) kissé botladozó marketingstratégiát mutat, hiszen általánosan elfogadott már több mint tíz éve, hogy touchpadnek nevezzük a notebookokon elhelyezett "érintőegeret". Mindenesetre a most bejelentett tablet alanyi jogon képes annyi előnyt felmutatni, hogy akár át is szokhatunk a szó új jelentésére.
Hardveres szinten igazi erőgép dolgozik a Topaz kódnéven fejlesztett modellben. Az 1024x768 képpont felbontású, 9,7 hüvelyk átmérőjű érintőkijelző alatt 1,2 gigahertzes, két magos Qualcomm Snapdragon processzor dolgozik 1 gigabájt RAM kíséretében, tárhelyként 16 vagy 32 gigabájt áll rendelkezésre. 2.1-es Bluetooth és 802.1 b/g/n szabványú Wi-Fi segíti a vezeték nélküli kommunikációt, és az általános gyakorlatnak megfelelően a TouchPadből is lesz majd 3G-vel felturbózott, mobilnetre kihegyezett változat.
A webOS 3.0 változatát futtató táblagépre folyamatosan érkeznek az alkalmazások: ugyan ezen a téren az
Apple webboltjával vagy az
Android Markettel szemben még érthető lemaradásban van a HP, ám a legfontosabb appok máris elérhetőek: van QuickOffice,
Dropbox, vagy akár Google Docs támogatás és
Amazon Kindle könyvolvasó. Ha már a gyártó ugyanaz, a vezeték nélküli nyomtatásra a TouchPadet is felkészítették, és az 1,3 megapixeles frontoldali kamera segítségével a videótelefonálás is megoldható. Kényelmünket pedig olyan kezelési apróságok szolgálják, mint például a négy fokozatban állítható nagyságú virtuális billentyűzet.
Az üzleti mobil és kistestVeere ■ Pre 3 és Veer névre hallgat a két webOS-alapú telefon, melyeken az operációs rendszer 2.2-es változata fut. Azt a bemutatón nem részletezték, hogy itt a verziószámok különbsége csupán a két különböző eszköztípusra optimalizált változatok megkülönböztetésére szolgál, vagy pedig a telefonokon is előbb-utóbb megjelenik a webOS 3.
A 3,6 hüvelykes átmérőjű, 480x800 képpontos felbontású kijelzővel szerelt Pre 3 kissé nagyobb, ám kecsesebb az egykori Palm Pre modelleknél. Processzora még egy magos, ám ebből a jelenlegi legerősebb fajta, a Snapdragon 1,4 gigahertzes változata. A készülélk rendelkezik kicsúsztatható, hardveres QWERTY-billentyűzettel, bár ez kissé keskenyebb, és ezáltal valószínűleg kissé nehezebben használható a versenytársak megoldásainál, mivel a telefon alján csúsztatható lefelé. Az 5 megapixeles kamerával szerelt telefonban 8 gigabájtos háttértár érhető el.
A Veer névre keresztelt modell leginkább a középkategóriás androidos készülékeket támadja: a kifejezetten aprócska készüléken mindössze 2,6 hüvelykes az érintőkijelző, melynek felbontása 320x400 képpont. A szinte bankkártya méretű apróságnak szintén van kicsúsztatható billentyűzete, és ugyancsak 8 gigabájt tárhelyet kapott.
webOS invázió közeleg ■ A HP nagy hangsúlyt fektetett annak érzékeltetésére, hogy a webOS a kissé késői indulás ellenére kifejezetten nagy tervekkel indul csatába. Egyrészt a most bejelentett eszközök is ötletesen működnek együtt: a Touchstone technológia például azt is lehetővé teszi, hogy egy Pre 3-mal a TouchPad aljához érve fájlokat vagy másolt információkat másolhassunk át az egyik eszközről a másikra bármilyen parancs megadása nélkül.
Másrészt pedig a bemutatón többször hangoztatták azt is, hogy a multitask-képes webOS egyáltalán nem csak telefonos és tabletes operációs rendszer. Az összes HP notebookra, PC-re és netbookra felkerül majd másodlagos rendszerként, amely például arra is szolgálhat, hogy a Windows lassú bebootolása helyett (vagy előtt) egyszerűbb funkciókra webOS-t lehet majd használni. Hogy milyen gyorsan terjed el így az új operációs rendszer? Manapság a HP 120 PC-t állít elő percenként, lehet számolni...