Aki iPhone-ra szeretne letölteni egy új alkalmazást, az AppStore-ba látogat, a Google operációs rendszerével felszerelt telefonok tulajdonosai az Android Marketet keresik fel... Ezek a gyártóspecifikus alkalmazásgyűjtemények jelentik manapság a mobilos szoftverek beszerzésének legközkedveltebb formáját. Az ilyen boltok már ma is milliárdnyi letöltést bonyolítanak le évente, de az igazi csúcs három év múlva várható.
Az egyszerűség varázsa | Az ABI Research nemrégiben közzétett tanulmánya szerint 2009-ben összesen 2,4 milliárd letöltést regisztráltak a dedikált alkalmazás-gyűjtő szolgáltatásokon. A vállalat előrejelzései szerint ez a szám még három évig gyors növekedést produkál majd, és 2013 során éri el a hétmilliárdos nagyságrendet. Ezt a számot azonban a cég szakértői szerint már nem sikerül majd meghaladni, bár a mobilos alkalmazások letöltésének teljes növekedése folytatódik - addigra ugyanis feljönnek az alternatív letöltési metódusok is.
Mark Beccue vezető elemző szerint a jelenlegi mobil internet sebessége, elérhetősége és a felhasznált szoftverek (böngészők, letöltéskezelők) mellett az ilyen letöltőközpontok kínálják a legegyszerűúbb és leggyorsabb alternatívát. A telefonokon dedikált szolgáltatások futnak az alkalmazások leghatékonyabb keresésére, letöltésére és telepítésére, míg egy mobilos böngészőben még körülményesebb lehet egy hagyományos weboldalon megtalálni és letölteni a keresett alkalmazást.
Ráadásul a legfontosabb, leggyakrabban használt alkalmazásokat maguk a telefonok (pontosabban az operációs rendszerek) gyártói készítik, alkalmazkodva azokhoz a trendekhez, amiket maguk a telefonok felhasználói generálnak. Így hát száz mobilosból valószínűleg 99 akar majd Facebook vagy Twitter klienst letölteni, amelyet az előrelátó fejlesztők jó előre elhelyeznek a "hivatalos" appstore-okban. Elenyészően kevesebben keresik viszont a specializált vagy épp marginális csoportokat megcélzó alkalmazásokat, így egy esetleges szuahéli szitokszótárnak kevés esélye van bekerülni a hivatalos gyűjtésbe.
Lassan érkező alternatívák | Beccue szerint 2013 végére azonban a mobilos böngészők, és maga a mobil internet is jóval széles körűbb lehetőségeket, egyszerűbb kezelést biztosít majd, amikor a felhasználók észreveszik, hogy már nincsenek az előre válogatott boltokhoz kötve, és bármilyen alkalmazást könnyen, gyorsan megtalálhatnak hagyományos mobil böngészőben.
Egyelőre tehát, aki mobilos alkalmazás fejlesztésében gondolkozik, mindenképpen vegye számításba az appstore-okat és marketeket, és lehetőség szerint ezekre feltöltve promotálja a programokat. Azonban nem árt fél szemmel az alternatív letöltési módokra is odafigyelni, hogy a szemléletváltáskor már ők is időben léphessenek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak