Bár jó ideje hallani olyan futurisztikus tervekről, amelyek testen viselhető számítógépeket vagy ehhez hasonlókat vizionálnak, a technológia lassan valóban megérik a kipróbálásra, már olyan nehézsúlyú szereplők is dolgoznak rajta, mint az Apple vagy a Google.
Az Apple és a Google is erősen ráálltak a "viselhető számítógépekkel" kapcsolatos fejlesztésekre:
a The New York Times információi szerint a két vállalat egymástól függetlenül az idei évben kezdett igazán nagy energiákat fordítani az újfajta megközelítéssel kapcsolatos fejlesztésekre. Korábban már lehetett látni hasonló célú kísérleteket (ilyenek voltak például a karóra-telefonok), ám a belső hardvereszközök mérete és a kapcsolódó adatbeviteli technológiák hiánya meggátolta a komoly előrelépést a téren.
Bárki lehet majd Michael Knight - legalábbis lehet hasonlóan cool okos órája...
Legyen ön is gépviselő ■ Az Apple eddig az iPod Nano óraszíjas, csuklón hordható változatával jutott eddig legközelebb a koncepció megvalósításához, ám a médialejátszó még mindig nem tekinthető számítógépnek - a gyártó viszont hasonló mintára olyan iOS-alapú eszközöket tervez, amelyekkel kapcsolatban már nem akadály az apró érintőképernyő kezelhetetlensége, mivel a Siri hangfelismerő technológiáját használnák adatbevitel céljára.
A Google eközben a cikk szerint hasonló célra toboroz fejlesztőket, többek között a Nokiától és az Apple-től is elszipkázva jó néhányat. A szakemberek ugyanabban a laborban dolgoznak viselhető gépeken, ahol a vállalat
a vezető nélküli autót is fejleszti.
Az információk alapján a viselhető kütyük mindkét gyártó esetében az okostelefonok egyfajta félautonóm kiegészítői lehetnek, amelyekkel egyértelmű a cél: a telefonok forgalmának újabb növelése, és természetesen a rajtuk futó operációs rendszer részesedésének felpumpálása. A hordható gépek (amelyeket főképp csuklón vagy nyakban lehetne viselni a jelenlegi tervek szerint) alapvetően képesek lennének önálló munkára is, de működésük lényege az lenne, hogy a zsebekben megbúvó okostelefonnal kommunikálva, annak erőforrásait használva végezzék el a felhasználó által kért feladatot.
Keresem a hangot ■ Az Apple már rendelkezik ehhez használható beviteli megoldással, az iOS 5-ben bemutatott Siri hangfelismerő rendszere (illetve ennek kissé pontosított, továbbfejlesztett változata) képes lehet akár érintőképernyő nélkül is lehetőséget adni.
A Google egyelőre még adós egy, a Sirihez mérten általánosan használható beszédfelismerési megoldással, de a cég felvásárlásokkal igyekszik tartani a lépést. Legutóbb az
Alfred nevű személyi mobil titkárt fejlesztő csapatot kebelezték be, ám ebből az alkalmazásból pont a szövegértés hiányzik leginkább.