Az okostelefonok tulajdonosai leginkább a leejtéstől féltik készülékeiket. Nem csoda, hiszen egy százezer forintnál is gyakran többet érő készülék egy pillanat alatt "mehet a levesbe", főként azért, mert a felhasznált anyagok egy része még egy kisebb ütődéstől is darabokra törik. A Samsung a legsérülékenyebb alkatrészen, a kijelzőn segítene új technológiájával.
Mivel különböztethetik meg egymástól modelljeiket a világ vezető mobilgyártói? Ott egyrészt a divatfaktor, azaz legyen a készülék minél stílusosabb, szerethetőbb, másrészt a műszaki paraméterek: legyen multifunkciós, nagy tudású. A Samsung mindkét téren kiforrott készülékeket szállít: nem is csoda, hogy az Apple folyamatos jogi csatározások segítségével igyekszik ellehetetleníteni, miközben a korai vállalat mégis folyamatosan a piac első helyéért versenyez az iPhone gyártójával. Olyan helyeken is támadni (tehát fejleszteni) kell tehát, amellyel az ellenfél nem törődik: a Samsung esetében a törékeny kijelzők helyett alkalmazható technológiák jelenthetnek újabb vonzerőt.
Hajolva bár, de törve nem ■A Samsung képalkotással foglalkozó részlege a The Wall Street Journal szerint már utolsó fázisában jár egy olyan fejlesztési folyamatnak, melynek a célja a hivatalos megnevezés szerint "hajlékony mobil eszközök" létrehozása. Az információk szerint az új technológiára épülő első modellek már 2013 első felében megjelenhetnek, ám azzal kapcsolatban még nincs hivatalos Samsung-állásfoglalás, hogy ezek széles körben elérhető, konzumer forgalomban kapható termékek lesznek-e.
A vállalat hajlékony kijelzői a mai mobilokban is megtalálható OLED technológián alapulnak: ezek az apró, vékony alkotóelemek elhelyezhetők hajlékony hordozókon is, például műanyag fólián vagy fémlapon. Ha ilyen megoldással feleslegessé tesszük az üveg használatát a kijelzőkben, miáltal azok kevésbé lesznek sérülékenyek, ráadásul tömegük is csökken.
A hajlékony kijelző persze önmagában nem újdonság, többek között más gyártók mellett a Sony és az LG is is kísérletezett hasonlóval. Egyikük sem tudta viszont odáig fejleszteni a technológiát, hogy abból gazdaságosan tömeggyártási fázisra válthasson, és bárki által megvásárolható, elérhető árszintű termékeket építsen a találmányból. A Samsungnak már csak azért is sietnie kell, mert más gyártók másféle új kijelző-technológiákkal igyekeznek vonzó alternatívát kínálni.
Az iPhone 5 kijelzői például már nem az eddig megismert kétrétegű módszert alkalmazzák, ahol a kijelző LED-jei fölött egy érintésérzékeny második felület található. A legújabb iPhone-ban az ún. "in cell" technológiát vették be. Ennél az érintőszenzorokat a LED-ek között helyezik el, és így vékonyabb kijelzőt lehet készíteni. Hasonló megoldásokat alkalmazó kijelzőket azóta az LG és a Sharp is piacra dobott.
A Samsung mindenesetre jelentős belső befektetésekkel igyekszik megerősíteni a megjelenítő megoldások fejlesztését. Lee Chang-hoon, a vállalat kijelzőkért felelős alelnöke még nem árulta el pontosan a hajlékony technológiát alaklmazó első eszközök megjenelési dátumát, ám annyit megerősített, hogy a tesztelők már gyűjtik az éles használat közbeni tapsztalatokat a minta-készülékekkel.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.