Az iOS-hívők legnagyobb kritikája az Android felé az, hogy a versenytárs okostelefonokon a Google operációs rendszerének féltucatnyi különböző változata fut követhetetlenül. Szerencsére tisztul a kép...
"Bezzeg az iOS" - mondják az Apple rajongói többek között abban a tekintetben, hogy az iPhone-ok és iPadek operációs rendszerét egyszerre, katonás rendben frissíti a gyártó - ahogy összekapcsoljuk a készülékeket az iTunes-szal, máris települ a legújabb update, nincs lemaradás és lazulás. Az Android-fanok viszont azzal védekeznek, hogy náluk most már gyártók tucatjai és akár több száz készülék is elérhető, ebben a környezetben megengedhető, hogy kis kavarodás legyen abban, ki mikor és melyik verzióra frissít. Ennek ellenére az Android verziókövetési gyakorlata valóban nem ideális, de azért javul a helyzet.
Hanyas vagy? ■ A jelenlegi helyzet még mindig azon az alapon működik, hogy a telefon vagy tablet gyártója döntheti el, milyen Android verziót telepít az eszközre, és ezt mikor és hogyan engedi frissíteni. Ez leginkább azért alakult ki így, mert a gyártók egy része speciális, saját fejlesztésű felhasználói felületet varr az alap Android fölé (a Samsung TouchWiz, a HTC Sense, az LG Optimus UI néven), és ezek csak azzal az Android verzióval kompatibilisek, amelyre fejlesztették őket. Ha megjelenik az operációs rendszer új változata, az interfészt is foltozgatni, alakítani kell, ezért csúszik, vagy akár teljesen el is marad a frissítés.
Ez viszont nem túl előnyös abból a szempontból, hogy az újabb verziók általában stabilabbak, gyorsabbak és funkcióikban is gazdagabbak elődeiknél: a Flash tartalmakat, videókat és alkalmazásokat például csak a 2.2-es Androidtól fölfelé tudjuk életre kelteni.
Átrendeződés alatt ■ Az Android Developers legújabb felméréséből az derül ki, hogy azért elkezdett tisztulni a kép, a kettes verziószám alatti versenyzők már csak 7,8 százalékot tesznek ki az androidos készülékek tömegében. Az adatgyűjtés alapjául az az egyszerű megoldás szolgált, milyen verziójú rendszerrel érték el a felhasználók az Android Marketet a március 15-tel záruló két hetes időszak alatt.
Látható, hogy a 2.2-es Android (Froyo) már vezet, az eszközök közel kétharmadán ez a változat fut, így biztosított a Flash kezelése. Még mindig viszonylag erős a 2.1-es verzió (Eclair) 29 százalékos részesedése, a tavalyi évben még a legtöbb eladott készüléken ez volt az alapértelmezett. Egyre csökken viszont az 1.x verziók aránya, ilyeneket új készülékeken szinte már egyáltalán nem találunk. A 2.3-as, Gingerbread névre hallgató változat viszont az idén kiadott, legújabb telefonok sajátja, míg a Honeycomb, tehát a tabletekre optimalizált Android 3.0 még szintén nagyon friss, ezért ezek a változatok még igen kis százalékban képviseltetik magukat.
Aki nem lép egyszerre ■ A Google különféle nyilatkozataiból és egyéb megnyilvánulásaiból azt lehet kiolvasni, hogyí egyre szigorúbban szeretnék fogni a hardvergyártókat annak érdekében, hogy mindig az aktuálisan legfrissebb Android fusson a lehető legtöbb eszközön. Hogy ezt pontosan hogyan valósítják meg, még ködös - az sem egyértelmű, hogy mikortól húzzák meg a gyeplőt. Többek szerint a 2011 közepére várt új Android lehet a vízválasztó ebben a stratégiában is: ez a verzió a Gingerbread és Honeycomb egybeolvasztott hibridje lesz, és a pletykák szerint Ice-cream vagy Ice-cream Sandwich kódnéven kerül forgalomba.