A publikus internet-hozzáférési pontok száma három és félszeresére növekszik 2015-ig, ahogy a mobil eszközök terjedése egyre nagyobb keresletet gerjeszt az ilyen jellegű infrastruktúrára.
Jelenleg körülbelül 1,3 millió publikus Wi-Fi hotspot működik világszerte, 2015-re pedig 350 százalékos növekedést követően már 5,8 millió lesz belőlük – állítja a telekommunikációs iparág szereplőit tömörítő Wireless Broadband Alliance (WBA) megbízásából készült tanulmány, amelyet globálisan 259 szolgáltató bevonásával készítettek. Ebbe természetesen nem tartoznak bele azok az internet-hozzáférési pontok, amelyeken keresztül a végfelhasználók osztják meg másokkal saját Wi-Fi elérésüket: ilyen hotspotokból további 4,5 millió darab működik majd négy év múlva.



A felmérés szerint az internetszolgáltatók 58 százaléka – ezen belül a mobilszolgáltatók 47 százaléka – tartja kulcsfontosságúnak ezt a fajta infrastruktúrát az ügyfélelégedettség szempontjából. A hotspotok gyors ütemű kiépítése ráadásul fontos platformot teremthet az értéknövelt szolgáltatások számára, nem beszélve arról, hogy a túlterhelt szélessávú mobilhálózatokat is tehermentesítené. Idén a hotspotokon keresztül a netre kapcsolódó gépek 48 százalékát teszik ki a laptopok, míg a forgalom 36 százalékát okostelefonok, 10 százalékát pedig táblagépek generálják. Ez az arány nemsokára megfordul: Ázsiában és Észak-Amerikában a telefonok már át is vették a vezetést a hordozható PC-ktől.

390 millió
ügyfél és majdnem 300 ezer Wi-Fi hotspot áll a Wireless Broadband Alliance tagjai mögött. A szervezetben olyan technológiai vállalatok képviseltetik magukat, mint a Cisco, a Google vagy az Intel, szolgáltatói oldalról pedig a szövetség tagjai között találjuk a British Telecomot, a Time Warner Cable-t, az AT&T-t és a Deutsche Telekomot is.
A szélessávú mobilhálózatok 2014-ben már közel 17 millió terabájtos adatmennyiséget lesznek kénytelenek kezelni, amelyet a szolgáltatók az új árazási stratégiák mellett a Wi-Fi alapú megoldásokkal tartanának kordában. A tanulmány konkrét példákat is említ a már bejelentett, nagyszabású fejlesztésekre. Japán második legnagyobb mobilszolgáltatója, a KDDI pillanatnyilag 10 ezer Wi-Fi hotspotot üzemeltet, amit hat hónapon belül 100 ezerre akar növelni. A China Mobile ennél is sokkal nagyvonalúbb: a világ legtöbb mobil előfizetőjét kiszolgáló vállalat fél éven belül egymillió nyilvános hotspot kiépítését tervezi.

Most jön a java  A WBA jelentése ezzel együtt kiemeli a nyilvános internet-hozzáférési pontok terjedésének útjában álló tényezőket is. Ezek közül a legfontosabbak a nehézkes autentikációs procedúrák, a hozzáférés költségei és a biztonsági szempontok. Nem elhanyagolható az sem, hogy a felhasználóknak gyakran fogalmuk sincs róla, milyen hálózatok állnak rendelkezésükre: az egyik brit szolgáltató arról számolt be, hogy ügyfeleinek mindössze 20 százaléka veszi igénybe a számára hozzáférhető – és ingyenes – publikus hotspotokat.

Nem kell, hogy rámenjen a gatyánk a külföldi netezésre
Egyszerűbb hotspot-csatlakozást ígér a Wi-Fi Szövetség

Az iparági szervezet a problémák többségének megoldását az új generációs hotspotok (NGH) elterjedésében látja, amelyek még csak helyenként, próbaüzemben működnek. Ezek a felhasználók SIM kártyájára alapuló azonosítással zökkenőmentes roamingot biztosítanak a mobil- és a Wi-Fi hálózatok között. A WBA elnöke szerint az új technológia egyszerű és biztonságos felhasználást biztosít, így adaptációja egyben a nyilvános hotspotok aranykorának kezdetét jelenti majd.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.