A publikus internet-hozzáférési pontok száma három és félszeresére növekszik 2015-ig, ahogy a mobil eszközök terjedése egyre nagyobb keresletet gerjeszt az ilyen jellegű infrastruktúrára.
Jelenleg körülbelül 1,3 millió publikus Wi-Fi hotspot működik világszerte, 2015-re pedig 350 százalékos növekedést követően már 5,8 millió lesz belőlük – állítja a telekommunikációs iparág szereplőit tömörítő
Wireless Broadband Alliance (WBA) megbízásából készült tanulmány, amelyet globálisan 259 szolgáltató bevonásával készítettek. Ebbe természetesen nem tartoznak bele azok az internet-hozzáférési pontok, amelyeken keresztül a végfelhasználók osztják meg másokkal saját Wi-Fi elérésüket: ilyen hotspotokból további 4,5 millió darab működik majd négy év múlva.
A felmérés szerint az internetszolgáltatók 58 százaléka – ezen belül a mobilszolgáltatók 47 százaléka – tartja kulcsfontosságúnak ezt a fajta infrastruktúrát az ügyfélelégedettség szempontjából. A hotspotok gyors ütemű kiépítése ráadásul fontos platformot teremthet az értéknövelt szolgáltatások számára, nem beszélve arról, hogy a túlterhelt szélessávú mobilhálózatokat is tehermentesítené. Idén a hotspotokon keresztül a netre kapcsolódó gépek 48 százalékát teszik ki a laptopok, míg a forgalom 36 százalékát okostelefonok, 10 százalékát pedig táblagépek generálják. Ez az arány nemsokára megfordul: Ázsiában és Észak-Amerikában a telefonok már át is vették a vezetést a hordozható PC-ktől.
390 millió
ügyfél és majdnem 300 ezer Wi-Fi hotspot áll a Wireless Broadband Alliance tagjai mögött. A szervezetben olyan technológiai vállalatok képviseltetik magukat, mint a Cisco, a Google vagy az Intel, szolgáltatói oldalról pedig a szövetség tagjai között találjuk a British Telecomot, a Time Warner Cable-t, az AT&T-t és a Deutsche Telekomot is.
A szélessávú mobilhálózatok 2014-ben már közel 17 millió terabájtos adatmennyiséget lesznek kénytelenek kezelni, amelyet a szolgáltatók az új árazási stratégiák mellett a Wi-Fi alapú megoldásokkal tartanának kordában. A tanulmány konkrét példákat is említ a már bejelentett, nagyszabású fejlesztésekre. Japán második legnagyobb mobilszolgáltatója, a KDDI pillanatnyilag 10 ezer Wi-Fi hotspotot üzemeltet, amit hat hónapon belül 100 ezerre akar növelni. A China Mobile ennél is sokkal nagyvonalúbb: a világ legtöbb mobil előfizetőjét kiszolgáló vállalat fél éven belül egymillió nyilvános hotspot kiépítését tervezi.
Most jön a java ■ A WBA jelentése ezzel együtt kiemeli a nyilvános internet-hozzáférési pontok terjedésének útjában álló tényezőket is. Ezek közül a legfontosabbak a nehézkes autentikációs procedúrák, a hozzáférés költségei és a biztonsági szempontok. Nem elhanyagolható az sem, hogy a felhasználóknak gyakran fogalmuk sincs róla, milyen hálózatok állnak rendelkezésükre: az egyik brit szolgáltató arról számolt be, hogy ügyfeleinek mindössze 20 százaléka veszi igénybe a számára hozzáférhető – és ingyenes – publikus hotspotokat.
Az iparági szervezet a problémák többségének megoldását az új generációs hotspotok (NGH) elterjedésében látja, amelyek még csak helyenként, próbaüzemben működnek. Ezek a felhasználók SIM kártyájára alapuló azonosítással zökkenőmentes roamingot biztosítanak a mobil- és a Wi-Fi hálózatok között. A WBA elnöke szerint az új technológia egyszerű és biztonságos felhasználást biztosít, így adaptációja egyben a nyilvános hotspotok aranykorának kezdetét jelenti majd.