Egy évvel a negyedik generációs szolgáltatás bevezetése után a Telekomnak Budapesten 99 százalékos az LTE-lefedettsége, országosan pedig a lakosság 27 százaléka férhet hozzá a hálózathoz. Megjelentek az első 4G/LTE-képes okostelefonok is a cég kínálatában.
Idén indította el a 4G/LTE technológián alapuló szolgáltatását a Magyar Telekom. Az év végére a kültéri lefedettség Budapesten 99 százalékos, beltéren 83 százalékos. A szolgáltatás emellett több mint 60 vidéki településen is elérhető, ami országosan lakosságra vetítve közel 27 százalékos lefedettséget jelent.

A főváros lefedésével egyidejűleg a cég elkezdi forgalmazni az első 4G/LTE-képes okostelefonokat is, vagyis a szélessávú szolgáltatás már nemcsak táblagépen vagy USB modemen keresztül használható adatforgalmazásra, hanem okostelefonon is – akár hanghívásra is. Ennek kapcsán elhangzott, hogy az LTE-képes készülékek gyártói közül az elsők között a Nokiával és a Samsunggal állapodtak meg. A szolgáltatónál már hetek óta kapható és ugyancsak LTE-képes iPhone 5 tesztelése viszont csak a következő hetekben történik meg. A készüléktípus várhatóan szoftverfrissítéssel lesz alkalmas a Telekom 4G-hálózatának a használatára.

A Voice over LTE-re még várni kell 
Ami a hangszolgáltatás generációváltását illeti, az LTE VoiP-jára, a  Voice over LTE-re még egy ideig várniuk kell az ügyfeleknek.  A szolgáltató a következő év folyamán végzi az ezzel kapcsolatos fejlesztéseket, ami nagyjából egy évet vesz igénybe, csak utána kerülhet sor a kereskedelmi bevezetésre.

A mai bejelentés kapcsán Christopher Mattheisen jövőálló technológiának és jó döntésnek nevezte az LTE-hálózat kiépítését, mondván a mobil adatforgalom világszerte rendkívül erőteljesen növekszik, egy év alatt megháromszorozódott. Magyarországon ugyan a növekedés még nem éri el ezt a tempót, de az ügyfélbázisnál gyorsabban bővül.

Az LTE-technológiára a világon jelenleg mintegy 55 millióan fizetnek elő. Elemzők szerint azonban 2018-ra 1,6 milliárd ember fogja használni az LTE-hálózatokat. Az LTE hazai bevezetésének első évében az ügyfélszám még csupán néhány ezer, de a cég vezetése hasonlóan gyors növekedésre számít, miután szélesebb kínálatban jelennek majd meg a technológiát kezelni képes készülékek. Az elnök-vezérigazgató szerint várható, hogy a jövő év során azok az ügyfelek, akik okostelefonra váltanak, már eleve LTE-képes készüléket keresnek majd.

Az LTE-szolgáltatás kapcsán jövő  januártól megújulnak az operátor mobilinternet-csomagjai is, melyeknek a tarifái a sávszélesség és a benne foglalt adatmennyiség alapján differenciálódnak. A nagyobb adatforgalmat és gyorsabb letöltést igénylő ügyfelek díjtételei magasabbak lesznek. Az új csomagok között van már olyan, amely havi 30 gigabájt adatforgalmat tesz lehetővé 60 Mbit/s letöltési sebesség mellett.

Kellenek a további frekvenciák A Magyar Telekomnál jövőre is folytatódik a hálózatfejlesztés. A jövő év végéig további vidéki településeken jelenik meg az LTE, de bővül a 42 Mbit/s sebességű HSPA+ szolgáltatás is, amely minden olyan 3G-képes bázisállomáson elérhető lesz, ahol az a rendelkezésre álló frekvenciáknak köszönhetően lehetséges. Ennek kapcsán Christopher Mattheisen a jelenleg felülvizsgálat alatt lévő mobiltender apropóján emlékeztetett rá, hogy a hazai szolgáltatóknak szükségük lesz még további frekvenciákra.

Rakétasebességgel bővül az LTE-piac
Mihez kezdenek a mobilszolgáltatók az elnyert frekvenciákkal?

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.