New Yorkban a Microsofttal közös sajtóeseményen mutatta be új készülékeit a Nokia. A finn gyártó számára nagyon sok múlik a most bejelentett termékeken, az első reakciók viszont nem éppen eufórikusak.
Mióta a Nokia, saját megmentése érdekében lemondott a Symbian (és a MeeGo) fejlesztéséről, és elkötelezte magát a Windows Phone rendszer mellett, a finn vállalatot a Microsoft amolyan "első az egyenlők között" szinten kezeli. Ezért üt nagyot a mostani bejelentés első furcsasága, miszerint a Samsung bizony egy héttel korábban mutatta be a világ első Windows Phone 8 alapú okostelefonját. Még nagyobb volt tehát az elvárás az új Lumiák felé, a közönség leginkább akkor bocsát meg egy ilyen késlekedést, ha valami igazán nagy jelentősségű, egyedi, különleges készülék érkezik, amely elhalványítja az elorzott elsőséget.



Tiritarka tepsi Az idei trendeknek megfelelően a Lumia 920 is nagyra sikerült: a készülék 4,5 hüvelykes átlójú kijelzője 1280x768 képpontos felbontással rendelkező IPS LCD, amely állítólag minden eddiginél jobban lecsökkentett válaszidővel rendelkezik, és a továbbfejlesztett IPS technológia miatt a fekete színek sem sötétszürkék lesznek, hanem "szinte valódi" feketék. Érdekes újítás, hogy a környezeti fényhatásokra reagálva a kijelzőnek nem csak a fényereje, hanem a színmélysége is automatikusan változik, így segítve, hogy a legextrémebb megvilágítás mellett is olvasható maradjon a megjelenített tartalom.

A telefon külseje már megosztóbbra sikerült: konkrétan a Nokia tavaly elindított rikító színű egybeöntött alumínium megoldását aktualizálták a mostani méretre. A kissé formabontó megoldás már a korábbi Lumiák esetében is "imádod vagy gyűlölöd" hatást váltott ki a felhasználókból, az első reakciók szintén szélsőségesek: van, aki egekig magasztalja a többi gyártó formavilágától teljesen elütő koncepciót, mások viszont bazárinak találják. A Nokia mindenesetre a formák megtartása mellett faragott némelyest az apróságokon, a nyomógombokat például igényesebb és tartósabb kerámiára cserélte a korábban használt műanyaghoz képest.



Dróttalan utakon A hardverrel kapcsolatban is felemás reakciókat produkált a bejelentés. A Lumia 920 agya egy Qualcomm S4 chip, az 1,5 gigahertzes modell azonban a konkurens csúcskészülékekhez képest csak kétmagos - ezt persze gyorsan azzal magyarázták, hogy a mobil Windows jóval kevesebb erőforrást igényel az iOS-nél vagy az Androidnál. Ez eddig rendben is volna, de mi a helyzet az alkalmazásokkal, amelyek minden készüléken nagyjából ugyanannyi hardveres hátteret igényelnek? - kérdezték erre a szkeptikusok.

Az 1 gigabájt RAM és a 32 gigabájtos háttértár már megfelel a felsőkategóriás elvárásoknak, kiegészítésként pedig a SkyDrive 7 gigabájtos cloud tárhelyét is használhatjuk. Ami viszont nagyjából mindenkit meggyőzött, az a Nokia 808-ban bemutatkozott PureView technológiát használó kamera. Persze itt ne keressünk 41 megapixeles gigafelbontást, ám az első gyorstesztek alapján a Carl Zeiss lencsével, optikai képstabilizátorral megerősített 8 megapixeles fotós egység és a PureView együtt kivételes minőségű képeket készít. Egyrészt remekel gyenge fényviszonyok között, másrészt pedig különféle kifinomult képjavító megoldások segítenek felturbózni a fotókat: eltüntethetünk zavaró objektumokat és részleteket, vagy épp animálhatunk állóképeket. Plusz pont az is, hogy a kamerához kapcsolódó fejlesztőkészlet nyilvános, így bármilyen külső alkalmazásba beemelhetők a speciális tulajdonságok.

A Lumia 920-ba a mérnökök egy kifejezetten erős, 2000 mAh kapacitású akkumulátort tuszkoltak, amely a nagy kijelző és a középerős hardver miatti nagyobb áramfelvételt hivatott kiszolgálni. A készülék másik érdekessége is az akkuhoz kapcsolódik, pontosabban a töltéséhez: a szappan alakú töltőt nem kábellel csatlakoztathatjuk a telefonhoz, mindössze rá kell helyeznünk a készüléket az akku felfrissítéséhez.



Nyolc óra munka A Nokia legújabb telefonjain természetesen már a Windows RT magjára épülő Windows Phone 8 fut, amelyet ismét nem lehet testre szabni, mint ahogy azt többen teszik az Android fölé épített extra felhasználói felületek esetében. A WP8-ban mindenesetre a korábbi verzió csempés felületének finomítása mellett újrafaragták az IP-telefonálással kapcsolatos funkciókat, megjelent az NFC-támogatás (a Microsoft ráadásul saját fizetési megoldással is készült), és hardveresen is nagyobb kört támogat. Egyrészt kibővült a WP8-kompatibilis processzortípusok száma, és immár három különböző kijelzőméretet is natív módon támogat a rendszer (800x480, 1280x768, 1280x720). Megjelent a külső tárhelyek (például a korábbi verziókból hiányolt SD kártya) használatának lehetősége is.

A Nokia igyekezett azért néhány saját megoldást is bepasszírozni a rendszerbe: új verziót kapott a térképszoftver (amely mostantól alapértelmezettként más gyártók WP8-as modelljeiben is átveszi a Bing Maps helyét) és a navigációs alkalmazás, ezek motorjaira ráépülve pedig egy kiterjesztett valóság elvén működő City Lens nevű, helyi információs adatbázisként működő app is megtalálható a telefon rendszerében.

Hahó, öcsi!  A Lumia 920 mellett, többek között a kisebb felbontású kijelzőket és a jobban skálázható hardverek lehetőségét kihasználva bemutatkozott egy olcsóbb WP8-as telefon is a Nokiától. A Lumia 820 leginkább méreteiben tér el a csúcsmodelltől: kijelzője 4,3 hüvelykes, amelynek felbontása is csak 800x480 képpont. Érdekes módon a processzor megegyezik a 920 motorjával, a háttértár viszont alapból csak 8 gigabájtos, amelyet SD kártyával bővíthetünk. Megmaradt a vezeték nélküli töltés és az NFC-chip, a 8 megapixeles kamerához azonban már nem jár a PureView-támogatás.



Furcsán jött ki azonban, hogy sem a készülékek forgalmazásának kezdetéről, sem pedig az árakról nem esett szó. Stephen Elop, a Nokia vezetője ráadásul még egy olyan szerencsétlen utalást is elejtett, mely szerint egyes piacokra karácsonyig meg sem érkeznek az új készülékek. A tőzsde mindenesetre jelentős zuhanással reagált, a bejelentés napjának végén a Nokia papírjai 15,9 százalékkal értek kevesebbet, mint nyitáskor. Érdekes módon a Microsoft részvények árfolyamát kicsit sem tépázták meg a hírek, a redmondi vállalat papírjai nagyjából a nyitó szinten zárták a napot.


(forrás: Google Finance)

Jön a nagypályás bejelentések hete
Így áll a kezdő tizenegy a mobilpiacon
A szeptemberi nyitányon eldőlhet a Nokia sorsa


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.