Az első szakértői vélemények rákattantak a képpontokat láthatatlanná tevő kijelzőre, de keveslik a processzort, és persze a névválasztást is furcsállják. Ráadásul elmaradt a hagyományos "még valami" is.
Ahogy már egy ideje sejthető volt, március 7-én bejelentették az iPad 3-at... illetve mégsem, hiszen az Apple már másodszor játszotta el, hogy egy biztosnak vélt név helyett mást kapunk. Ahogy tavaly a várva várt iPhone 5 helyett "csak" 4S érkezett, az iPad 2 utódja sem kapta meg a hármas számot, ehelyett simán "új iPad"-ként kivatkoznak rá. Az ilyen jellegű öndefiniálás persze magabiztosságot sugall, emellett viszont keveredést is okozhat a vevők fejében. A médiában máris szarkasztikus megoldások születtek az eszköz megkülönböztetésére, olvashatunk "a-nem-iPad 3" megnevezést, de Prince egykori névváltoztatását (a művész, akit korábban Prince-nek hívtak) idézve felbukkant a tablet neve így is: az iPad, amit korábban 3-asnak hívtak.



Igazi szemfényvesztés Tim Cook, az Apple vezetője ugyanazon a színpadon mutatta be a legújabb sikervárományos tabletet, ahol egy évvel és néhány nappal korábban még Steve Jobs leplezte le az iPad 2-t. Bár a hivatalos esemény előtt mindenki teljesen biztosra vette az iPad 3 nevet (illetve néhány forrásból az utolsó pillanatban előkerült az iPad HD névváltozat is). Ehhez képest szimplán "új iPad" néven esett szó az új eszközről, amely az iPhone 4S-hez hasonlóan tulajdonságait tekintve is felemás fogadtatásban részesült.

Az Apple teljes új iPaddel kapcsolatos promóciója szinte csak a kijelzővel kapcsolatos, nem is véletlenül: tulajdonképpen ez lett az új slágertablet egyetlen igazán észrevehető újdonsága, minden más változás csak ezt szolgálja ki, vagy támasztja alá valahogy. A Retina Display pixelsűrűsége (hüvelykenként 264 képpont) ugyan nem éri el az iPhone 4S kijelzőjének 326 ppi-s csúcsértékét, ám valóban szinte láthatatlanná teszi az egyes képpontok közötti határokat. Az Apple szlogenje is épp ez lett, csak épp kihagyva a "szinte" szócskát. Az új iPad első hivatalos reklámfilmje is azt sugallja, hogy többé nincsenek pixelek, csak élethű kép, tökéletes színmélység és kontraszt mellett.



A drámai hatás kedvéért persze most sem csupán egy termékről szólt az Apple nagy napja. Egyrészt több továbbfejlesztett illetve új alkalmazást jelentettek be, így megjelent az iPhoto for iPad képszerkesztő, valamint frissült az iMovie és a GarageBand.

Emellett bemutatkozott az új Apple TV is, amely már 1080p felbontású műsorok kezelésére is alkalmas. Tim Cook viszont szakított egy Steve Jobshoz köthető hagyománnyal: minden bejelentés "főműsoridőben" került terítékre, és elmaradt a jól ismert ráadás, amikor Jobs "ja, és még valami..." kezdettel a végszó után is előhúzott valami újdonságot a kalapból.
Szálkás izomzat Bármennyire is biztosra vette a "bennfentes forrásokra" hivatkozó média egyik fele, hogy a legújabb idők szavára hallgatva az új iPad is négymagos processzorral érkezik majd, a rendszerchipben az iPad 2-vel megegyező órajelen ketyegő, kétmagos processzor dolgozik. A grafikus vezérlő azonban valóban négymagos lett, ám a PowerVR SGX543MP4 teljesítményére szükség is van ahhoz, hogy a 2048x1536 képpontos felbontást akadás nélkül le tudja kezelni, így a véleményezők egy része ezt sem tartja igazi előrelépésnek, csupán a kijelző növekedése miatti kényszerű szintentartásnak.

A kevés további hardveres ráncfelvarrás egyike a 3G mellett az LTE hálózatok kezelése: a szakértők most azt próbálják kideríteni, mit jelent az Apple azon kijelentése, mely szerint "a legtöbb negyedik generációs hálózati frekvenciasávban" képes kommunikálni a tablet. Amerikában máris két változatot jelentettek be, hiszen a Verizon Wireless és az AT&T egymással nem kompatibilis LTE hálózatot épített ki - hogy Európában mi lesz a helyzet, arra talán csak a március 16-i kereskedelmi bevezetést követően derülhet fény.

Az új iPad kamerája is fejlődik, bár az iPhone 4S tulajdonosait itt sem érheti sokkhatás, hiszen a tablet egy az egyben a legfrissebb Apple telefon optikáját kapta meg, amely 5 megapixeles képeket, illetve 1080p felbontású videókat képes készíteni szoftveres képstabilizáció mellett. Végül az iPad akkumulátora is magára szedett némi izmot, hogy a megnőtt képpontszámot és az LTE hálózat nagyobb energiafelvételét is képes legyen kezelni. A hivatalos közlemény szerint az akku miatt kissé "meghízott" új iPad bekapcsolt LTE mellett bír ki 9 órát (elődje 3G mellett működik ugyaneddig).



Nem gondolkozik, de fülel Bár azt is sokan készpénznek vették, hogy az új iPad-be beépül az iPhone 4S-ben megismert Siri mesterséges intelligencia, nekik csalódniuk kellett. A legfrissebb táblagépbe csupán a Siri szövegértést végző modulját építették be, így könnyítve azok életén, akik nehezen boldogulnak el a kijelzőn használható virtuális billentyűzettel. A rendszer ráadásul egyelőre csak a legfontosabb világnyelveken ért, ezért a hazai felhasználóknak ez az újítás sem okoz túl nagy eufóriát.

Ahogy már megszokhattuk, a bejelentést alig több mint egy héttel követi a kereskedelmi forgalmazás megkezdése: Amerikában és a legfontosabb piacokon március 16-án indulhat a roham a boltokban. Magyarország ismét jó helyen, az iPad 2-höz hasonlóan a második körben kap az új táblagépből, március 26-ától lehet itthon is új almás táblagéphez jutni. A hazai ár ugyan még nem ismert, de az amerikai árazás már nyilvános: a 16, 32 és 64 gigabájtos, WiFi-s modellek 499, 599 és 699 dollárba kerülnek, míg az LTE-képes változatokra 130 dolláros felárat számolnak fel. Az Apple jól bevált gyakorlata szerint az iPad 2 ára ezzel együtt csökken, 399 dollárért árulják a WiFi-s, 16 gigabájtos változatot, bár a 3G-s felár itt is 130 dollár marad.

Lesz gomb vagy sem? Március 7-én jön az iPad 3
Kié az iPad név? Nemzetközivé dagad a pereskedés
Ugyanolyan, de másmilyen: válogatott iPad 3 híresztelések

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.