Lassan már a fél IT világot hírbe hozták a HP csalódást keltő mobil operációs rendszerének vevőjeként, a Reuters azonban talán az eddigi legérdekesebb verziót tálalta, állítólag az érdeklődő a nagy versenytárs, az Oracle.
Azt már tudjuk, hogy a HP hosszas gondolkodás és számolgatás után
megtartja PC-üzletágát, mivel a friss vezetőség szerint túl költséges lenne leállítani, és a vállalat egyéb szegmenseinek is rosszat tenne a kapcsolódó forgalom elvesztése. A webOS termékvonallal kapcsolatban azonban most folyik hasonló elemzés, amelynek során szintén azt vizsgálják meg, mit tehetnek a TouchPaddel bebukott mobil üzletággal. Természetesen máris előkerültek "belső informátorok", akik szerint a háttérben már eldőlt: a webOS továbbra is eladó, érdeklődő pedig szép számmal akad.
Kopogtat az ellenfél ■ Az annak idején 1,2 milliárd dollárért megvásárolt webOS rendszert és a hozzá kapcsolódó technológiákat
a Reuters forrásai szerint csak az egykori vételár töredékéért tudja majd értékesíteni a HP, ebben az esetben viszont mégis biztos az eladási szándék. Az információ legfurcsább része viszont a vevők körében felbukkanó Oracle neve.
Nézzük, miért is furcsa mindez. Egyrészt ugyebár az Oracle és a HP kifejezetten elkeseredetten küzdenek egymás ellen más frontokon, a két vállalat nem épp baráti viszonyáról híres. Az sem elhanyagolandó, hogy az Oracle-nek jelenleg nincs semmilyen mobillal kapcsolatos üzletága, amely azonnal befogadná a webOS-t.
Akkor mégis miért kopogtatna a webOS-ért a vállalat? A szakértők szerint a szabadalmak miatt. Az Oracle ugyanis épp egy régóta húzódó, elég durva jogi procedúra közepén tart:
a Google-t pereli több mint 2 milliárd dollár értékű szabadalom jogtalan használatáért az Android mobil operációs rendszerben. A webOS birtoklása az elemzők szerint még akkor is sokat segíthet a vállalatnak, ha később nem tervez vele semmi komolyat, mivel a Palm által kifejlesztett rendszerrel több olyan szabadalom is együtt jár, amelyek az Oracle igazát erősítik a perben. Ha tehát mégis az övék lesz a webOS, ne számítson senki Oracle logóval ellátott telefonokra vagy tabletekre: egyszerű jogi lépés mindez, amely a vételárnál többet hozhat a konyhára, ha a per végén a Google kifizeti a kétmilliárdot.
Egyben vagy szeletben? ■ A hírügynökség által említett források szerint az Oracle mellett több olyan vállalat áll sorban a webOS-ért, akiket már korábban is hírbe hoztak vevőjelöltként. Ott van például az Amazon és a Research In Motion - első látásra mindkettő valóban tudná mire használni a webOS-t. Az Amazon egyelőre az Androidra építette fel
szuperolcsó táblagépét, a Kindle Fire-t, az operációs rendszert azonban gyakorlatilag teljesen "google-telenítette" és saját képére formálta, hogy a vásárlókat saját szolgáltatásaihoz köthesse. Egy következő generációs Amazon tablet számára ezért valóban jól jönne egy saját rendszer, amelyről már nem kell semmit lenyesegetni és letiltani.
A Research In Motion szintén logikus, bár rizikós felvetés. A BlackBerrykért felelős kanadai vállalat az elmúlt időszakban
erős lejtmenetbe kezdett, az egykor vállalati kváziszabványnak számító okostelefonjaik egyre kevésbé népszerűek az iPhone-okkal és androidos készülékekkel szemben. A PlayBook tablet pedig pont
a HP TouchPadjéhez hasonlót bukott a piacon, főként rendszerének hiányosságai miatt. A RIM azonban mindezidáig kiállt saját, több tekintetben egyedi megoldásokkal működő rendszere mellett, és egy új megoldás bevezetése a lehetséges előnyök mellett erős presztizsveszteséggel is járna számukra.
...vagy mégsem ■ Mindennek némelyest ellentmond a HP új vezérigazgatójának,
Meg Whitmannek egyik friss nyilatkozata, aki elismerte, hogy vizsgálódnak az üzletág jövőjével kapcsolatban, de megpendített egy másik lehetőséget is. "Most az a kérdés, mit tegyünk a webOS szoftverrel, és visszatérjünk-e a piacra új webOS alapú készülékekkel. Ebben az esetben biztosan nem ugyanarról az eszközről lesz szó, hanem egy 2.0-s verzióról" - magyarázta a vezető.
A végleges, hivatalos válaszig még akár egy-két hónapot is várhatunk. A PC-üzletág jövőjéről öt hét alatt sikerült döntenie a HP új vezetőségének, a webOS pedig időzítését és jelentősségét tekintve a szakértők szerint kevésbé fontos falat - abban mindenesetre a legtöbben egyetértenek, hogy még az idén kiderül, mi lesz a webOS sorsa.