Lassan már a fél IT világot hírbe hozták a HP csalódást keltő mobil operációs rendszerének vevőjeként, a Reuters azonban talán az eddigi legérdekesebb verziót tálalta, állítólag az érdeklődő a nagy versenytárs, az Oracle.
Azt már tudjuk, hogy a HP hosszas gondolkodás és számolgatás után megtartja PC-üzletágát, mivel a friss vezetőség szerint túl költséges lenne leállítani, és a vállalat egyéb szegmenseinek is rosszat tenne a kapcsolódó forgalom elvesztése. A webOS termékvonallal kapcsolatban azonban most folyik hasonló elemzés, amelynek során szintén azt vizsgálják meg, mit tehetnek a TouchPaddel bebukott mobil üzletággal. Természetesen máris előkerültek "belső informátorok", akik szerint a háttérben már eldőlt: a webOS továbbra is eladó, érdeklődő pedig szép számmal akad.

Kopogtat az ellenfél Az annak idején 1,2 milliárd dollárért megvásárolt webOS rendszert és a hozzá kapcsolódó technológiákat a Reuters forrásai szerint csak az egykori vételár töredékéért tudja majd értékesíteni a HP, ebben az esetben viszont mégis biztos az eladási szándék. Az információ legfurcsább része viszont a vevők körében felbukkanó Oracle neve.


Nézzük, miért is furcsa mindez. Egyrészt ugyebár az Oracle és a HP kifejezetten elkeseredetten küzdenek egymás ellen más frontokon, a két vállalat nem épp baráti viszonyáról híres. Az sem elhanyagolandó, hogy az Oracle-nek jelenleg nincs semmilyen mobillal kapcsolatos üzletága, amely azonnal befogadná a webOS-t.

Akkor mégis miért kopogtatna a webOS-ért a vállalat? A szakértők szerint a szabadalmak miatt. Az Oracle ugyanis épp egy régóta húzódó, elég durva jogi procedúra közepén tart: a Google-t pereli több mint 2 milliárd dollár értékű szabadalom jogtalan használatáért az Android mobil operációs rendszerben. A webOS birtoklása az elemzők szerint még akkor is sokat segíthet a vállalatnak, ha később nem tervez vele semmi komolyat, mivel a Palm által kifejlesztett rendszerrel több olyan szabadalom is együtt jár, amelyek az Oracle igazát erősítik a perben. Ha tehát mégis az övék lesz a webOS, ne számítson senki Oracle logóval ellátott telefonokra vagy tabletekre: egyszerű jogi lépés mindez, amely a vételárnál többet hozhat a konyhára, ha a per végén a Google kifizeti a kétmilliárdot.

Egyben vagy szeletben? A hírügynökség által említett források szerint az Oracle mellett több olyan vállalat áll sorban a webOS-ért, akiket már korábban is hírbe hoztak vevőjelöltként. Ott van például az Amazon és a Research In Motion - első látásra mindkettő valóban tudná mire használni a webOS-t. Az Amazon egyelőre az Androidra építette fel szuperolcsó táblagépét, a Kindle Fire-t, az operációs rendszert azonban gyakorlatilag teljesen "google-telenítette" és saját képére formálta, hogy a vásárlókat saját szolgáltatásaihoz köthesse. Egy következő generációs Amazon tablet számára ezért valóban jól jönne egy saját rendszer, amelyről már nem kell semmit lenyesegetni és letiltani.

A Research In Motion szintén logikus, bár rizikós felvetés. A BlackBerrykért felelős kanadai vállalat az elmúlt időszakban erős lejtmenetbe kezdett, az egykor vállalati kváziszabványnak számító okostelefonjaik egyre kevésbé népszerűek az iPhone-okkal és androidos készülékekkel szemben. A PlayBook tablet pedig pont a HP TouchPadjéhez hasonlót bukott a piacon, főként rendszerének hiányosságai miatt. A RIM azonban mindezidáig kiállt saját, több tekintetben egyedi megoldásokkal működő rendszere mellett, és egy új megoldás bevezetése a lehetséges előnyök mellett erős presztizsveszteséggel is járna számukra.

Drasztikus fordulat: a HP megtartja a PC-üzletágat
Menekülnek a BlackBerry-felhasználók
Az Oracle újabb fogást talált az Androidon

...vagy mégsem Mindennek némelyest ellentmond a HP új vezérigazgatójának, Meg Whitmannek egyik friss nyilatkozata, aki elismerte, hogy vizsgálódnak az üzletág jövőjével kapcsolatban, de megpendített egy másik lehetőséget is. "Most az a kérdés, mit tegyünk a webOS szoftverrel, és visszatérjünk-e a piacra új webOS alapú készülékekkel. Ebben az esetben biztosan nem ugyanarról az eszközről lesz szó, hanem egy 2.0-s verzióról" - magyarázta a vezető.

A végleges, hivatalos válaszig még akár egy-két hónapot is várhatunk. A PC-üzletág jövőjéről öt hét alatt sikerült döntenie a HP új vezetőségének, a webOS pedig időzítését és jelentősségét tekintve a szakértők szerint kevésbé fontos falat - abban mindenesetre a legtöbben egyetértenek, hogy még az idén kiderül, mi lesz a webOS sorsa.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.