Manapság körülményes feladat évértékelőt írni egy informatikai magazinba: a világ már nem csak asztali PC-kből, szerverekből és hálózatból áll. Az okostelefonok ugyanúgy multifunkciós számítógépek, amelyek az üzleti életben és a mindennapokban is egyre fontosabb szerephez jutnak. Nagy durranások, túlzott elvárások és csalódások – tavalyról.
Pár éve azok vásároltak okostelefont, akik ki is használták minden képességét. A műszaki bennfenteseken kívül tavaly már közkincsnek számítottak az érintőkijelzős, sokfunkciós készülékek: a drága modelleket a divatfaktor miatt (is) vásárolták, míg a másik oldalon egyre több zsebbarát eszköz jelent meg, hogy okostelefonos világba rántson mindenki mást is. Az iPhone persze még mindig nagy név, de mind többen zárkóztak fel, operációs rendszerek terén pedig kisebb "zavaró tényezők" mellett még mindig az Android-iOS páros vívja a fontos csatát.

Tényleg csak ennyi? Természetesen idén is sokan várták az aktuális iPhone modell bemutatkozását, már csak azért is, mert az előző versenyző, a 4S megjelenését már nem követte a korábbi eufória. Az iPhone 5 érkezésekor szintén felemás sikert könyvelhetett el az Apple: a 18 százalékkal vékonyabb készülékház, a 4 hüvelykre nyújtott kijelző és az A6 processzor hangzatos volt, de sokan hiányolták a versenytársak csúcsmodelljeire már jellemző HD felbontást vagy az NFC-t.



A kiegészítők gyártóit a korábbi Apple eszközök 30 tűs csatlakozóját felváltó új Lightning port hergelte fel, és persze megint szárnyra kaptak különféle híresztelések rosszul összeillesztett készülékházról, gyorsan merülő akkumulátorról és egyebekről. Ennek ellenére az Apple-boltok előtt még mindig sorok álltak a megjelenés napján - igaz, a beszámolók szerint kissé rövidebbek, mint az előző években.

Szoftveres szinten sem ment minden tökéletesen: az iPhone 5-tel együtt bemutatkozó IOS 6 több szempontból is elmaradt a várakozásoktól. A Siri ugyan valamelyest okosabbá vált, de még mindig nem lépett ki a béta állapotból, a legnagyobb felzúdulást viszont az újjáfaragott navigáció okozta. A Google Maps leváltása után az Apple saját térképszoftvere annyira rosszra sikerült, hogy gyakorlatilag közröhej tárgyává vált. A Google hónapokat várt a visszatérésre, és amikor újra megjelentek az App Store kínálatában térképükkel, a felhasználók gyakorlatilag megrohamozták a szervereket.

Koreai kétlövetű A Samsungtól már sokan várták a Galaxy S II utódját, amely 2011 legsikeresebb androidos készülékének számított. A sok tekintetben felfrissített S III már-már Apple-szintű csinnadrattával mutatkozott be, és tucatnyi olyan funkcióval gazdagodott, amely szintén egyfajta alternatív iPhone-ná változtatta a telefont. Van itt szemet nyomon követő ébrenléti üzemmód vagy – kissé szerencsétlen nevű – hangvezérlés (az S-Voice első betűjét ugyebár ass-nak ejtjük, a fordítástól most bölcsen tekintsünk is el). A formatervezés divatosabbá vált a korábbi féltégla megközelítés irányából, és persze az sem elhanyagolandó tény, hogy hardveresen az egyik (ha nem a leg-)erősebb okostelefon került ki a Samsung műhelyéből.



A koreai vállalat ráadásul az amúgy is izmos csúcskészülék mellett egy még szakmaibb finomsággal is jelentkezett 2012-ben, a Galaxy Note II elődjéhez képest még óriásibb kijelzővel, 5,5 hüvelykkel támadott. Azóta pedig szép lassan más gyártók is elkezdték az 5 hüvelyket meghaladó készülékek gyártását, megerősítve a telefont és tabletet összemosó, "phablet" névre keresztelt kategóriát.

Gyülekező erőművészek A Samsung azonban csak az egyik az Apple-re támadó, egyre erősebb versenytársak közül – igaz, a sok területen jelen lévő, hatalmas anyagiakat megmozgatni képes cég az Apple jogi kísérletei ellenére is óriási erőforrásokat koncentrál az előzésre. Tavaly már folyamatosan előzgették egymást az almás vetélytárssal az okostelefonos piac trónjáért. Persze mások is igyezektek komoly szeleteket kihasítani a mobiltortából, egyesek akár még a Galaxyknál és Note-oknál is jobbra értékelt készülékekkel.



A HTC a 2011-es, kissé jellegtelenebb kínálat után egy igazi erőművel rukkolt elő, a One X gyakorlatilag a Galaxy S III eredményeivel egy szinten végzett, és a tesztelők nagy része szerint használhatóság terén még egy hajszálnyival erősebbre is sikerült. Ráadásul a tajvani gyártó nem elégedett meg ennyivel, és év végére kihozott egy külsőre szinte változatlan, de még brutálisabb hardverrel felvértezett erőgépet is One X+ néven. A Samsung TouchWiz felületénél némileg visszafogottabb, de egyúttal sokrétűbb és még használhatóbb Sense, a csúcskategóriás "belsőségek" és a nagy kapacitású akku révén ez lett 2012 egyik legerősebb okostelefonja.

Persze a Google sem maradhatott le az élbolytól, tavaly az LG-t választotta a Nexus 4 elkészítésére. A referencia-készülék négymagos processzora, HD kijelzője, valamint az elsőként itt bemutatkozó Android 4.2 mellett a kategóriához képest olcsó árcédulával szerzett magának híveket.



Az erőművészek versenyében kiemelkedő szakmai sikereket ért el a 2012 tablet-piacát bemutató cikkében már említett Asus PadFone 2. Az eszköz azért szerepelhetett abban az írásban is, mivel egy új ötlet alapján egy "okos dokkoló" segítségével táblagéppé alakítható, ám önmagában is kifejezetten erős hardveres támogatást kapott.

Támadás a földszintről 2012-ben tovább folytatódott az "okostelefont mindenkinek" mozgalom, amely főleg a kisebb gyártóknak kedvezett, vagy épp azoknak, akik egyébként is a megfizethető kategóriával igyekeztek vásárlókat szerezni. Az új ZTE és Huawei készülékek közül nem egyet hirdettek a szolgáltatók nulla forintos akciókkal, és bár természetesen ezek hardveresen jóval visszafogottabb teljesítményre képesek, az általános androidos funkciókat tökéletesen ellátják. A véges tárkapacitást pár ezer forintos memóriakártyával enyhíthetjük, és szinte ingyen lehet okostelefonunk e-mailezésre, webböngészésre, navigációra: ez idén is sok olyan vásárlót győzött meg, akiket eddig az árcédula tántorított el az okostelefonok beszerzésétől.

Persze a feltörekvők nem csak olyan belépő szintű modellekkel jelentkeztek, mint amilyen a Huawei Y 200 és G 300 – ugyanez a gyártó például meglepően profi felsőkategóriás eszközt is megjelentetett. A P1-et már nem kell szégyellősen rejtegetni, külsőre elegáns, belső tulajdonságai pedig már közelítik a csúcsmodelleket.



Az LG más szinten került földközelbe: a Nexus 4-et a Google neve alatt készítette, viszont saját jogon elég szürke felhozatallal nyitott, az L7 a felejthető középkategóriát képviselte. Szerencsére a kisebbik koreai mobilcég az év második felére megrázta magát, és kiadta az Optimus 4X-et, amely felpumpált izomzattal, stílusos külcsínnel ismét csúcsformát mutatott.



Fel, támadunk? A Microsoft igyekezett mindent beleadni a Windows Phone legújabb kiadásába, hiszen eddig nem tudtak betörni az iOS-Android csata szintjére. A WP8 végre a Nokia számára is halvány reménysugarat jelenthet, az egyre meredekebb mélyrepülést produkáló finn vállalat szinte az utolsó lélektani pillanatban kapott pozitív kritikákat a Lumia 920-ra. Az egyedi polikarbonát borítás, a felturbózott kijelző és a hihetetlen tulajdonságokkal felvértezett kamera többek számára újra vonzóvá tette a Nokia nevet.



Egyvalakiről viszont szinte semmi jót nem lehetett hallani 2012-ben: a RIM csak idén január végére ígéri a BlackBerry 10-et és a kapcsolódó készülékeket, így viszont tavaly folytatódott a piac- és presztizsvesztés.

Idén már a Samsung lesz az okostelefonok királya
Mobilok és érintősök jönnek a CES-re
Táblára írt évértékelő: a tabletpiac 2012-ben


Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.