A mobilszolgáltatók a gépek közötti adatkommunikáció felől remélik a nagy üzletet. A globális piac nagysága 2012-ben elérheti a 13 milliárd dollárt.
Információhiány miatt sok helyen egyáltalán nem, vagy rossz módszert választva próbáltak meg védekezni a természeti csapás ellen – ez volt a néhány hete Magyarországon végigsöprő árvíz egyik tanulsága. Néhány év múlva viszont a hazai katasztrófavédelemben is mobilhálózaton összekötött automata mérőműszerek segíthetik a védekezést. Mint ahogyan ma már például az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéseit is segítik ilyen földi szondák, amelyek a központot folyamatosan és automatikusan a legújabb adatokkal látják el.
Ez csak egy példa arra, mekkora potenciál rejlik az intelligens, egymással kommunikáló eszközök használatában. M2M: így aposztrofálja a szakzsargon a gépek közötti, illetve ember által például telefonon fogadott, de gépről automatikusan induló kommunikáció piacát az angol machine-to-machine, illetve machine-to-man kifejezésekből rövidítve. Itt a gépek, ipari berendezések vagy elektronikai eszközök valamilyen adatot tárolnak, kezelnek vagy szolgáltatnak egy központi rendszernek, amely ezeket felügyelheti, s az ezektől kapott adatokat elemezheti
(a felhasználás leggyakoribb példáit lásd külön).Óriási növekedés előtt | A vezeték nélküli M2M piacra a következő években az elemzők előrejelzései szerint óriási növekedés vár. A leggyakrabban a Berg Insight kutatását idézik, amely szerint a világon eladott adatkommunikációra képes eszközök száma 2014-ig éves átlagban 19 százalékkal növekszik majd, így akkor már közel 200 millió gép fog egymással mobilhálózaton kapcsolódni.
Az M2M szolgáltatók összesített árbevétele a felmérés szerint 2008-ban világszinten 4,3 milliárd dollár volt, 2012-ben ez az összeg már elérheti a 13 milliárdot. A legnagyobb piac Európa és az Egyesült Államok. A gép–gép kommunikációt kihasználó megoldások eddig leginkább az autóiparban, a közműveknél, a POS-terminálokban és a biztonsági riasztások területén terjedtek el.
A mobilcégek egyre nagyobb részt próbálnak meg kihasítani a GSM-alapon működő szolgáltatásaikkal. Ehhez – ha mást nem is – az adatkommunikációs kapcsolatot biztosíthatják. Az előrejelzések szerint nemsokára átlagosan akár 3–5 SIM kártya is juthat egy felhasználóra.
Az elmúlt években szinte az összes nagy globális mobilszolgáltató – mint a KPN, a Telenor, a Telefónica, az Orange vagy a T-Mobile – is létrehozta M2M központját, ahol százas nagyságrendben dolgoznak a szakemberek a saját platformok fejlesztésén. Ehhez a csoporthoz még tavaly csatlakozott a világ legnagyobb mobilszolgáltatója, a Vodafone is. Miután felállította saját M2M központját, az idén februárban bejelentette, hogy a Verizon Wireless-szel és az nPhase-zel közösen stratégiai szövetségbe tömörülnek.
Intelligens mérés | A hazai M2M piac az elmúlt években is szépen fejlődött, és már most több tízezres darabszámban működnek adatkommunikációra képes berendezések. Ugyanakkor a mobilszolgáltatók csak mostanában kezdték el a stratégiai területek között emlegetni a gép–gép kapcsolatra épülő megoldásokat.
Menyhért Zoltán, a KFKI Rendszerintegrációs Zrt. üzletfejlesztési igazgatója szerint itthon eddig főként az egyszerűbb, egyoldalú kommunikációra képes, azaz távolról vezérelhető, vagy éppen az adatokat összegyűjtő szisztémák jelentek meg. A kétirányú kommunikációt lehetővé tévő –az összegyűjtött adatokat elemző, és ez alapján automatizáltan működtethető – rendszerek elterjedése beruházási források hiányában még várat magára. Bizonyos területeken, mint például az intelligens mérőóra-leolvasás, nem is feltétlenül éri meg egyes cégek számára a rendszer kiépítése, az egységes iparági szisztémához ezért szabályozásra, illetve pénzügyi támogatásra is szükség lehet.
Miletics Pál, a Telenor immár többtucat céget, önkormányzatot, oktatási intézményt és szervezetet összefogó Digitális Magyarország programjáért felelős osztály vezetője szerint a tudatos energia-felhasználás alapját képező intelligens mérés nagy megtakarítást hoz. Az intelligens mérőórák segítségével például az épületek energiafogyasztása – amely a hazai energiaigény mintegy felét teszi ki – évente akár 5–10 százalékkal is csökkenhet, pusztán a felhasználói magatartás változása révén. Szintén az M2M megoldások körébe tartozó, állandó ellenőrzést biztosító betegfelügyeleti rendszerek révén akár 30 százalékkal mérséklődhet a kórházban töltött idő, jelentős megtakarításokat hozva ezzel az egészségügyi költségvetésnek.
A mobilszolgáltatók immár világszerte kezdik felismerni, hogy az adatkommunikációs szolgáltatáson túl nagyobb szerepet kell vállalniuk; ezt jelzi, hogy mindenhol egyre több szövetséget hoznak létre az iparág más szereplőivel.
Homola Gergely, a Vodafone Magyarország M2M menedzsere rámutatott: e verseny igazi nyertese az a cég lehet, amelyik a legszélesebb körben elfogadott M2M platformot tudja létrehozni. Ilyen keretrendszerek fejlesztésén nemzetközi és hazai rendszerintegrátorok is dolgoznak.
(A cikk a Figyelő 2010/25. számában jelent meg.)Korábbi cikkünk a témában | Változik a mobilpiac: több az adat-, mint a hanghívás