Akár egymilliónál is több Lumia telefont szállíthatott 2011-ben a Nokia. A versenytársakhoz képest gyenge, önmagukhoz képest nem rossz ez az eredmény - de ha mögé nézünk, még ez utóbbi pozitív kép is árnyaltabb.
Elemzők és piaci szakértők véleményére alapozva a Bloomberg írásában azt állítja, összesen 800 ezer és 1,3 millió darab között lehet a Nokia által tavaly szállított Lumia okostelefonok száma. Érdemes több nézőpontból is megvizsgálni, jó-e ez az eredmény, vagy a Nokia a tavalyi nagy váltásból sem jön ki győztesen.


Mihez képest? Kezdjük a jó oldalával. Önmagához képest mindenképp jó eredménynek számít a Nokia egymillió körüli leszállított darabszáma, hiszen utolsó Symbian alapú telefonjaikból a bevezetésük utáni negyedévben is legfeljebb 4-5 millió fogyott. Ehhez képest nem rossz az egymilliós szám, tekintve, hogy a Lumia 800 november közepén startolt Európában, a belépő szintű Lumia 710 pedig decemberben került boltokba, de csak Ázsiában és Oroszországban (Magyarországon a múlt héten indult el a két készülék forgalmazása, ezek adatai még nem szerepelnek a becslésben).

Nézzük azonban az eredményt másokkal összehasonlítva. Az Apple körülbelül 30 millió iPhone-t értékesített 2011 negyedik negyedévében (a pontos adattal meg kell várnunk a hivatalos pénzügyi jelentést), a Samsung pedig 35 millió Galaxy készülékkel büszkélkedhet ugyanebben az időszakban. A Nokiának eközben a bejáratott, és divatossá vált operációs rendszerekkel versenyezve kell "feltámadnia" egy olyan rendszerrel megtámogatva, amely ismertségben és elismertségben egyaránt elmarad az iOS és az Android mögött.

Indul a Windows Phone több száz millió dolláros kampánya
A CES 2012 győztesei és vesztesei
Két Windows és négy Symbian: felemás Nokia újdonságok

Nem mindegy... Ha még mélyebbre ásunk a számokban, akkor még árnyaltabb képet kaphatunk a Nokia teljesítményéről. Az egymillióra átlagolható eredmény ugyanis csupán a gyártótól a viszonteladókhoz és szolgáltatókhoz leszállított darabszámot jelenti, azt viszont pontosan nem lehet tudni, ebből mennyi került a felhasználók zsebébe.

Stephen Elop a Bloomberg kérdésére nem árulta el a ténylegesen értékesített darabszámot: a finn vállalat vezetője csupán annyival hárított, hogy a viszonteladói és szolgáltatói készletek "még nem fogytak el". Az első negyedéves eredményekbe mindenképpen erősen beleszámít majd, hogy mekkora készlet "ragadt be" a tavaly év végi, az ünnepi vásárlási szezonhoz képest kissé késve bespájzolt készletekből. A Bloomberg szerint a Nokia mindenesetre 3,2 millió Lumia telefont értékesíthet 2012 első három hónapjában, főként az olcsóbb 710-es modell ázsiai sikerére építve, az idei év egészére pedig 37 millió Windows Phone alapú Nokia okostelefon szállítását jósolják.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.