A Galaxy S igazi áttörést hozott a Samsungnak olyan területeken is, mint az Egyesült Államok, ahová az iPhone és a BlackBerry mellett igen nehéz betörni. Androidos okostelefonokat bemutató sorozatunkban ezért megnéztük közelebbről is a készüléket.
Aki az iPhone "ellen" szeretne okostelefont választani, de eddig kereste azt az Igazit, amely funkcionalitás és dizájn terén is méltó ellenfele lehet az almás mobilnak, a Galaxy S-nél biztosan megáll - ez volt a tapasztalatunk már az első napos használat után. A hatalmas kijelzővel rendelkező, mégis stílusos telefon pár apróbb hiányosság ellenére nagyon jól vizsgázott minden téren.

Tepsi, és mégsem az Ha elsőre, szemből látjuk meg a Samsung Galaxy S-t, talán még megjelenhet bennünk a hatalmas telefonokkal kapcsolatos ellenszenv, bár a készülék kialakítása már a frontpanelt tekintve is kifejezetten elegáns. A 122x64 milliméteres téglalapon szinte az egész felületet elfoglalja a 4 hüvelyk átmérőjű kijelző, ez alatt csupán egy süllyesztett menü gomb, valamint két, a felület alatt megbúvó, alapértelmezésben láthatatlan, érintésérzékeny "virtuális gomb" található. Ha elfordítjuk a telefont, azonnal feltűnik, mennyire vékony: a 9,9 milliméteres vastagság miatt a "tepsi-érzésnek" gyakorlatilag vége is, ráadásul az igényesen kiképzett hátlappal együtt máris úgy érezhetjük: ez olyasmi, mint egy iPhone, csak szebb.

A képernyő egyébként Super AMOLED típusú, és 480x800 WVGA felbontású: a 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes kijelzőn megjelenő kép tűéles és kontrasztos. Bár az üveg(szerű) fedőréteg miatt a napsütéssel szemben a Galaxy S is alulmarad, minden más esetben igyekszik "jól viselkedni" a megjelenítés: hasznos funkció például a környezeti fényviszonyok alapján történő automatikus fényerő-állítás.

Leginkább csak a dizájn szintén találtunk pár érdekességet: egyrészt a bekapcsológomb, amely a telefonok legnagyobb többségén a felső peremen található, itt a jobb oldalra került: oda, ahol más készülékeken a hangerőgombok tanyáznak. Ha meg is szokjuk, hogy ez utóbbiakat az ellenkező oldalon keressük, még így is gyakran beleakadunk a viszonylag kicsi bekapcsoló gombocskába, ha épp a fülünkhöz tartjuk a mobilt. Néha furcsa volt a keresés gomb hiánya is - bár az alkalmazások legtöbbje nem használja, illetve a kijelzőn is megoldható ez a funkció, sikerült belefutni olyan programba, amely igényelte volna a hiányzó gombot.

Sam-svung, avagy a sebesség ördöge Bár a Galaxy S-t is ugyanúgy 1 gigahertzes processzor hajtja, mint a nemrég bemutatott HTC Desire-t, a Samsung belső fejlesztésű ARM Cortex A8 processzora mintha egy fokkal erősebben hajtaná az Android-motort. Bár a sebességkülönbség szemmel nem igazán látható, a tesztprogram már megmutatja, hogy valóban majdnem 10 százalékkal pörgősebb a Galaxy S, mint HTC-s kollégája. Bár máshol, korábbi tesztek említettek bizonyos akadásokat és pár pillanatnyi kihagyásokat a telefon működésében, ez szinte biztosan a testre szabott Samsung-felület számlájára volt írható, mi ugyanis már nem tapasztaltunk ilyesmit. A kezelőszoftver viszonylag gyakran frissül, így minden bizonnyal a nálunk dolgozó telefonban már kijavították ezt a hibát.

A 8 gigabájtos belső memória mellé microSD kártyát használhatunk bővítésként, maximum 32 gigabájtos méretben. Szükség is volt a belső tárhelyre, mivel a készüléken még csak az Android 2.1-es változata futott, így a Froyo egyik lenfontosabb újítása, a memóriakártyára történő telepítés még nem volt elérhető, így ennyi hely mindenképpen kellett, hogy ne tűnjön szűkösnek az elérhető belső kapacitás. Zenék, képek, videók és egyéb fájlok tárolására azonban már a tesztkészülékhez mellékelt 2 gigabájtos kártya is tökéletesnek bizonyult.


Megérint, ha megérintem A telefongyártók egy része úgy érzi, nem elég a készen kapott operációs rendszer, ezért egyfajta plusz réteget, extra héjat húz rá: egyrészt azért, hogy így megkülönböztesse saját megoldásait a hasonló rendszereket használó versenytársakétól, másrészt így saját extrák, a telefont jobban kihasználó plusz elemek is bekerülhetnek a képbe.

A HTC Sense felületének a Samsungokon a TouchWiz felel meg, amely alapértelmezésben szintén sokkal elegánsabbá teszi a Google operációs rendszerét. Összesen hét képernyőt állíthatunk össze saját kedvünk szerint: az egyiken például a fontosabb telefonálási funkciókat gyűjthetjük, a másikon internetes, levelező alkalmazások ikonjait csoportosíthatjuk, de különböző azonnal látható segédeket is kihúzhatunk az aktuális felületre. Az androidos alkalmazások mellett a Samsung saját widgetjei is érdekesek, a vizuálisan felturbózott névjegykártya vagy a közösségi szolgáltatásokat összefogó alkalmazás is érdekes megoldás.

Kifejezetten érdekes megoldás a Swype, amely a hagyományos pötyögés helyett ujjmozdulatokkal, gesztusokkal kombinálja a virtuális billentyűzetet - sajnos ez az alkalmazás még a magyarul használt rendszer esetén sem ért magyarul, és persze szokni kell a használatát, de mindenképpen ígéretes kísérlet. A Write&Go pedig egy olyan megoldás, amelyben először beírunk bármilyen szöveget, majd ennek végeztével kell kiválasztanunk, mit szeretnénk kezdeni vele: szöveges üzenetben, e-mailben elküldeni, státuszüzenetként megjelentetni közösségi oldalakon, vagy szimplán elmenteni szöveges fájlként.


Még a kiterjesztett valóság élményét is kipróbálhatjuk a Layar segítségével, amely Budapesten is tökéletesen működött, főleg a közlekedési információk megjelenítése terén: valóban kényelmes és felhasználóbarát élmény a telefon kijelzőjén az élő kamerakép mellett látni az útjelzőket a legközelebbi metrómegálló felé. A kamera egyébként is minőségire sikerült, az 5 megapixeles érzékelő szép, éles felvételeket készít, ráadásul a kezelőszoftver sokat segít az élvezhető képek elérésében.

Alma helyett A fent említett pár apró dizájnbeli hiba mellett csak pár furcsaságot találtunk a teszt során. A PC-s szinkronizációhoz használt szoftver kissé furcsa - bár nem furcsább, mint a sok esetben szinte használhatatlan iTunes. Végül, hiába kínált olyan extrákat a program, mint a telefonon található médiafájlok közvetlen CD-re vagy DVD-re írása, végül mégis hagyományos Intézőn keresztül töltögettem a tartalmakat a telefonra. Az 1500 mAh kapacitású akkumulátor átlagos használat mellett két napot bírt, de gyakori Wi-Fi használat és az alkalmazások gyakori nyúzása mellett az egy napos folyamatos működést is csak nyögve lehetett kihúzni töltés nélkül.

A Samsung Galaxy S-t Magyarországon mindhárom mobilszolgáltató forgalmazza. Példaképpen a T-Mobile árlistájába lestünk bele, ahol webshopos, akciós ára a cikk megírásának időpontjában 137 655 forint. Nem olcsó tehát, ám az iPhone 4 brutális árcimkéjénél még mindig sokkal pénztárca- és szívbarátabb. Ehhez mérten egy hihetetlenül kézreálló, felhasználóbarát telefont kapunk, amely funkcionalitás és stílus terén is felveszi a versenyt az Apple sztárjával. Az említett hiányosságok gyakorlatilag eltörpülnek az előnyök mellett, így a Galaxy S teljesen nyugodtan állhat rajthoz az iPhone 4 mellett: akinek nem fontos az almás logo és a valódi felhasználhatóság alapján választ, mindenképp megfontolja majd ezt az alternatívát.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.