A Windows 8 megjelenésével a Dell is elkezdte felfrissíteni notebookjait, de az új operációs rendszeren kívül történtek egyéb változások is. Az Inspiron 5520 után az 5521 egy számot nőtt a nevében, de sokat nőtt a szemünkben.
Az Inspiron 5521-et először kiemelve a dobozából hasonló látvány fogad, mint elődje, az 5520 esetében. A lekerekített gépház és a kétféle, két árnyalatú borítás ízléses elrendezése maradt, ám már az első fénycsillanásnál látszik az egyik fontos újdonság. Jelesül, hogy a korábbi műanyag borítás immár szálcsiszolt fémre változott, amely egyszerre kölcsönöz elegáns és tiszteletet parancsoló külsőt az eszköznek. Használat közben pedig szép lassan észrevehető több további finomítás, amelyek egy furcsa, de jóleső következtetésre adnak okot: hiába próbál elhatárolódni a Dell a "PC gyártó" titulustól, ha közben ennyire profi notebookot készít...



Divatos páncél A fémhatású, világosabb műanyag kereten belül a fedlapon és a billentyűzet körül is az erős és esztétikus fémes borítást találjuk, melyből a fedélen alig érezhetően kiemelkedve csillog a csiszolatlan fém Dell embléma. A borítás azonban nem csak külcsínben javult, ötletes megoldás például a kijelző-rész zsanérozásának kivitelezése, amely ügyesen teszi kecsesebbé a gépházat. Arról van ugyanis szó, hogy a más modellek esetében a notebook alja felé kidudorodó akkumulátor most a billentyűzet fölött emelkedik ki domborúan, ehhez viszont pontosan illeszkedik a kijelző alatti homorúan ívelt rész. Itt ez a domborulat már senkit nem zavar a használatban, ám a gépház alja egyenes maradhatott: apró, de ügyes trükk.



A szigetes billentyűzet ultrabook-szerű kialakítást kapott, de folyamatos gépelés közben is kifejezetten kényelmes, ráadásul itt nem spórolták le a numerikus gombokat sem. Szerencsére itt a funkcióbillentyűk megmaradtak eredeti szerepükben, és az extrákat aktiváló Fn gomb is békésen elfér a Ctrl jobb oldalán.

A 15,6 hüvelykes képátlójú kijelző felbontása 1366×768 képpont, talán ez az egy olyan terület akad, amelyben az Inspiron 5521 nem a csúcsok csúcsa – egy ilyen szintű Terminátorra már igazán elfért volna egy 1080p kijelző. Emellett persze a panel így is kifejezetten kontrasztos és színgazdag, bár üveg bevonata miatt enyhén tükröződik bizonyos fényviszonyok között.



A gépház bal oldalán a légréseken kívül a töltő csatlakozóját, a HDMI kaput, Gigabit-Ethernet csatlakozót, két USB 3.0 és egy USB 2.0 portot és fülhallgatónak egy jacket találunk. A túloldalon a tálcás DVD-újraító és egy további USB 2.0 csatlakozó figyel.



Elöl csupán a kártyaolvasót találjuk, valamint négy állapotjelző LED-et. A gépház alját végignézve látható, hogy az akku cserélhető, és egy könnyen kicsavarható és kipattintható panel segít a memóriabővítés és egyéb szerviz-feladatok elvégzésében.



Energiatudatos szálkásítás Sajnos a Dell hivatalos weboldalain a teszt időpontjában még nem állt rendelkezésre információ arról, milyen konfigurációkkal lesz elérhető az Inspiron 5521 sorozat, hiszen a boltokban is csak decembertől találjuk meg az új notebookokat. Épp ezért csak sejteni lehet, hogy a tesztpéldány 1,8 gigahertzes, Core-i3-3217U processzora mellett további energiatakarékor, U sorozatú IvyBridge processzorokkal szerelt modellek is elérhetőek lesznek.

Az általunk kipróbált notebookban 4 gigabájtnyi DDR3-1600 SDRAM dolgozott, a grafikáért pedig Intel HD Graphics 4000 vezérlő felelt: ez utóbbi természetesen csoda-játékokra kevésbé alkalmas, ám üzleti céloktól multimédián át Photoshopig mindenre teljesen elegendő. A háttértár jelen esetben egy 500 GB-os Seagate, hagyományos merevlemez volt, kíváncsian várjuk, lesznek-e a családban SSD-vel, illetve SSD és HDD kombinációjával szerelt modellek is.



Bár továbbra is fenntartható az az állítás, mely szerint a Windows 8 leginkább érintőkijelzős eszközökön táltosodhat meg az ide-oda cibálható csempés háttér és az "egykor Metrónak nevezett" felhasználói felület sajátosságai miatt, az újabb kori notebookok igyekeznek tapizható képernyő nélkül is megfelelni a feladatnak. Az Inspiron 5521 érintőpadja ennek megfelelően multitouch-képes, tehát az új Windows működtetéséhez használható több ujjas gesztusokat is tökéletesen kezeli. Így már nem kell feltétlenül az egérmutatóval folyamatosan a kijelző alján előbukkanó gördítősáv után kapkodni, elég két ujjunkat egyszerre oldalirányba húzni. Ugyanígy működik az összes többi exta funkció, például a "csippentéssel" előhívható zoom is.



Bár a Windows 8 alap-felülete jóval kevéssé testreszabható elődeihez képest, a Dell igyekezett az Inspiron 5521-et is felturbózni saját megoldásokkal. Egyrészt saját alkalmazás segíti a Windows 8-cal való ismerkedést, amelyben tippek, videós oktatóanyagok enyhítik az átállás nehézségeit. A My Dell Support Center egy központi "műszaki vezérlőpult", amelyben automatikus "egészség-vizsgálat", szoftver- és illesztőprogram-frissítő segéd, oktatóanyagok, valamint biztonsági mentési eszköz is elérhető. Ez utóbbi külön alkalmazásként is elindítható, ezenkívül pedig egy Dell Digital Delivery nevű szoftvert is elindíthatunk, amely automatikusan letölt és telepít minden olyan szoftverkomponenst, amelyet a rendszerrel együtt digitális formában megvásárolunk.

Összességében az Inspiron 5521 igényesen összeállított eszköz, amely a kisebb hiányosságokon felül erős és elegáns is egyszerre. Az elérhető konfigurációk és az ár tekintetében a cikk megírásakor még nem volt hivatalos információnk, pedig ez utóbbi természetesen mindenképpen árnyalhatja az összképet. Műszaki és használati téren azonban nehéz lenne belekötni ebbe a méretes, de mégsem bumfordi erőgépbe.

Dell Latitude E6520 teszt: elegáns izommunka
Sony Vaio T13 teszt: keretek között szabadon
Samsung Series 5 Ultrabook teszt: óriás törpe


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.