A Cisco Live konferencián lehetőségünk volt tüzetesebben megvizsgálni és levideózni az egy éve bejelentett, és a napokban végre hivatalosan is útjára induló Cius tabletet.
Ha elsőre megnézzük az eszközt, egy hagyományos, 7 hüvelykes kijelzővel szerelt táblagépet láthatunk, aminek egyetlen meglepő külső ismertetőjegye a jól látható, nagy méretű hangszórópár az elején.
Az 1024x600 képpontos kijelzővel, valamint 1,6 gigahertzes Intel Atom processzorral szerelt eszközt igazából nem is a külső megjelenés, vagy az alapvető műszaki jellemzők teszik különlegessé, és ezt a Cisco is igyekszik hangsúlyozni. A Cius próbálgatása közben valóban beigazolódott a gyártó pozicionálása, mely szerint a hagyományos tablet kategória helyett a Cius inkább egy ultramobil csoportmunka- és kommunikációs eszköz. Az itt leírt tapasztalatok végén megtekinthető az üzleti tabletről készült videónk is, amelyet a
Cisco Live 2011 konferencián készítettünk.
Hogy kerül a tablet az asztalra? ■ A Cisco mérnökei alapvetően nem azzal a koncepcióval indultak a Cius fejlesztésének, hogy egy extra felhasználói felületet húznak az Androidra, mint ahogy a HTC tette a Sense-szel vagy a Samsung a TouchWizzel. A Cisco tabletjén magába a 2.2-es Androidba nyúltak bele, és teljesen a kommunikációra és csoportmunkára szabták át magát az operációs rendszert.
A tablet az üzleti felhasználás terén szinte félkarú óriás az asztali dokkoló nélkül, ez varázsolja ugyanis teljes értékű kommunikációs munkaállomássá az eszközt. Hagyományos monitorcsatlakozóval nagy képernyőn is dolgozhatunk, ráadásul USB-csatlakozókon keresztül egeret, billentyűzetet is csatlakoztathatunk, amelyekkel szintén tökéletesen együttműködik az átalakított Droid. Értelmezi a jobb egérgombos kattintást, vagy a különféle speciális billentyűkombinációkat.
A dokkoló hátulján a felsorolt csatlakozók mellett egy gigabites Ethernet port is található, így a tablet WiFi-je helyett közvetlenül a vezetékes vállalati hálózathoz csatlakozhatunk.
Halló, halló ■ A Cius leglátványosabb felhasználási területe a kommunikáció. A módosított címtárban tárolt kontaktjainkról gyakorlatilag mindent megtudhatunk, így munkatársaink naptárbejegyzéseit, vagy épp velük folytatott beszélgetéseink listáját megnézve dönthetjük el, hogy mikor és hogyan szeretnénk kommunikálni velük. A szöveges chattől az emailen át a telefonhívásig és a videós beszélgetésig mindent pár kattintással, egy helyről indíthatunk, a beszélgetésekbe pedig másokat is bevonhatunk.
Beépített felhő alapú szolgáltatások és virtualizált környezetek segítenek a teljes céges infrastruktúra tabletes használatában: a Citrix vagy a VMware megoldásaival akár windowsos felületen is dolgozhatunk, szerkeszthetjük Word dokumentumainkat, vagy használhatjuk a vállalati rendszereket. Ezek ráadásul a módosított Android alatt is teljesen multitask módban működnek, tehát egy Excel táblázat szerkesztése közben is simán átkapcsolhatunk egy bejövő videóhívásra, vagy valamilyen másik virtualizált felületre.
Augusztusban érkezik ■ Kérdésünkre a termék fejlesztéséért felelős szakemberek elmondták, hogy első körben 12 nyelv lesz választható a speciálisan átalakított operációs rendszer használatakor, ezek között viszont első körben sajnos nincs benne a magyar. Bár a "tabletvilágban" manapság már a táblagépekre szabott Android, a Honeycomb a divat,
annak is a 3.2-es, legfissebb változata, a Cius használatakor semmilyen hiányérzetünk nem lehet a 2.2-es droiddal. A rendszerszintű testreszabás miatt a felhasználói felület és a funkciók terén sem érezhető a "nagyra nőtt telefon" effektus, a 7 hüvelykes képernyőt és az összes perifériát tökéletesen használja ki a Cius rendszere.
A Cisco Live alatti bejelentés szerint június utolsó napjától rendelhető a Cius, de természetesen a felhasználási célterület miatt nem érdemes boltok vagy áruházak polcain keresgélni. A tabletet és kiegészítőit a Cisco partnerein keresztül szerezhetik be azok a vállalatok, akik modernizálni szeretnék belső kommunikációs eszközparkjukat.