Hivatalosan is bemutatkozott a koreai gyártó csúcskategóriás okostelefon-családjának legfrissebb tagja. Bár négymagos processzorával a Galaxy S III hardvere még a legizmosabb táblagépeket is képes maga mögé utasítani, a bejelentés végig a funkciókról, az "emberi megközelítésről" szólt.
Hatalmas várakozás előzte meg a Samsung legújabb csúcsmobiljának bejelentését: csak az Apple telefonjairól kering annyi pletyka, vélt és valós fotó a bemutatkozás előtt, mint amennyi a Galaxy S III-ról "szivárgott ki".
Jay Shim, a Samsung alelnöke a londoni sajtóeseményen meg is jegyezte: ugyan sok mindenben igazuk volt
az állítólagos bennfenteseknek, de sok funkció vagy épp hardveres tulajdonság tekintetében tévedtek is. Maga a bejelentés kissé felemásra sikerült, egyrészt a felhasználói felület képességeinek felsorolásakor a bőség zavarának érzése foghatta el a hallgatóságot, az egyébként kiemelkedő hardver részleteiről viszont szinte csak mellesleg esett szó. Egy biztos: a Samsung-Apple párbajban új koreai csodafegyver született.
Mindentudó kacsakő ■ A bejelentés, valamint a telefonnal kapcsolatos összes reklám, marketing-anyag és egyéb körítés alapeleme a természetesség és az emberközpontú felhasználás hangoztatása. A készülék maga valóban egy lapos kavicshoz, egy igazi kacsakőhöz hasonlít lekerekített széleivel, és bár kijelzője a Galaxy S II óta 4,8 hüvelykesre nőtt, a keskenyített káva miatt maga a telefon mégsem tűnik ormótlannak. A kifejezetten vékonyra tervezett készülékház mindössze 8,6 milliméter vastag, tömege 133 gramm.
Belsejében a Samsung saját fejlesztésű, négymagos Exynos 4 chipje dolgozik, 1,4 gigahertzes órajellel, melyben 1 gigabájtnyi memória segíti. Háttértár tekintetében háromféle modell lesz elérhető 16, 32 és 64 gigabájtos Flash meghajtóval. A Super AMOLED kijelző felbontása 1280x720 képpontos, hátoldali kamerája 8, míg előlapi kistestvére 1,9 megapixeles. Kommunikáció terén az európai változat HSPA+ kiépítésben érkezik, melyet az Egyesült Államokban, Japánban és Koreában támogat egy LTE-képes modell is. A vezeték nélküli kapcsolattartást Bluetooth 4.0, WiFi Direct, DLNA és NFC is segíti. A pletykákkal ellentétben megmaradt a középső hardveres gomb és a hagyományos androidos érintőgombok a készülék alján - mintz megtudtuk, a Samsung erről radikálisabb terveit feladva az utolsó pillanatokban döntött.
A gondolatolvasó mindentudó ■ A hardvernél azonban sokkal nagyobb fókuszt kapott a funkcionalitás, amely már-már túlzottnak is tűnhet első felsorolásra. Persze minden extra alatt az Android 4.0.4, azaz a legfrissebb Ice Cream Sandwich verzió dolgozik, fölötte a Samsung TouchWiz felületével. A hardver és a koreai gyártó szoftveres újításai azonban embertelen mennyiségű újdonságot kínálnak.
Bár nem hangzott el a bemutatón az iOS 5-ben debütáló Siri neve, a Galaxy S III szintén kapott hangvezérléssel kezelhető mesterséges intelligenciát. Persze a megoldás itt sem ért még magyarul, de erre a Siri esetében sem várhatunk sürgős orvoslást, meg kell elégednünk az angol, német, olasz, francia, spanyol, vagy koreai nyelvek felismerésével. A színpadi demó során viszont szépen teljesített a beszédfelismerés egy jól hallhatóan nem angol anyanyelvű felhasználó parancsait hallva is, így a hazai "hunglishul" próbálkozóknak is lehet esélye a sikerre.
Az "emberi megközelítés" egyes elemei valóban a gondolatolvasás érzetét kelthetik: a készülék például képes követni a tekintetünket, és automatikusan lekapcsolja a kijelzőt, ha egy ideig nem nézünk rá. Ugyancsak ötletes, ha egy kontakt megtekintése, vagy egy SMS elolvasása közben a fülünkhöz emeljük a telefont, ekkor a rendszer automatikusan felhívja a kapcsolódó telefonszámot.
Az erős processzort többek között az a funkció használja majd ki, amely segítségével akkor sem kell megszakítanunk valamilyen teljes képernyős alkalmazást, ha időközben hívást kapunk vagy SMS érkezik. Akár egy HD videó lejátszása is röccenésmentesen folytatódik ilyen esetben, a film csupán lekicsinyített formában megy tovább, ablakát szabadon húzhatjuk bárhová a kijelzőn, miközben válaszolunk az üzenetre. A további extrák közül láthattunk példát a vezeték nélküli streamingre is, amikor egy DLNA-képes tévére gyorsan és könnyen kivetíthetjük a telefon kijelzőjét (régebbi típusú televíziókhoz elérhető lesz egy apró kiegészítő, amely fogadja és átalakítja a telefon adatait). Ugyancsak megoszthatjuk kijelzőnk tartalmát más mobilokkal is, de a különféle szoftverek összefonódása már olyan zavarba ejtő mértékben megvalósult, hogy egy frissen elkattintott fotón a rendszer azonnal felismeri a rajta szereplők arcát, beazonosítja őket közösségi ismerőseink között, és akár máris továbbküldhetjük nekik a képet. A telefon bármilyen tartalmát pedig két készülék egymáshoz közelítésével automatikusan kicserélhetjük egymás között az NFC segítségével.
A fotózás terén szintén sokat fejlődött az S III, a képeket érezhető késleltetés nélkül elkattintja, majd egy másodpercen belül "processzálja" is őket, így minimális az esélye annak, hogy lemaradunk valamilyen gyors pillanatról. Ugyancsak újdonság a villámgyors sorozatfelvétel, amelyet követően a 20 képből a rendszer a képminőség alapján automatikusan kiválasztja a legjobbat.
Jön, lát, győz? ■ A telefont május 29-től lehet megvásárolni az európai üzletekben, így a hazaiakban is. A magyar Samsung képviselet munkatársai szerint minden valószínűség szerint mindhárom nagy szolgáltatónál egyszerre bukkan fel az új csúcskészülék, amely viszonteladóknál, független konstrukcióban is megjelenik majd. A telefon mellé több kiegészítőt is beszerezhetünk: a már említett vezeték nélküli, tévés adapteren kívül többek között dokkolót is hazavihetünk. A telefongyártók közül elsőként a Samsungnál jelenik meg az indukciós, azaz vezeték nélküli töltő is, amelyre mindenféle csatlakoztatás nélkül elég ráhelyezni az S III-at az akku feltöltéséhez.
Látható, hogy a Samsung nagy közönségsikert vár a Galaxy S III-tól, amelyre a funkciókat és hardveres teljesítményt tekintve egyaránt nagy az esély. Az otthoni felhasználók mellett ráadásul igyekeznek az üzleti felhasználás előnyeit is hangoztatni a megnövelt adatátviteli biztonsággal, a céges rendszerek integrációjának támogatásával és az automatikus szinkronizálási lehetőséggel.