A Research In Motion előtt nem kisebb a feladat, mint életet lehelni okostelefonjaiba: bár a BlackBerryk mindig is "Az Üzleti Okostelefon" megfelelői, az iPhone-láz és a feltörekvő Android mellett ideje volt villantani valami újat.
A RIM névválasztása (torch = fáklya) minden bizonnyal jelzésértékű, hiszen az új készüléknek valóban "ragyognia" kell - kiemelkedni egy olyan piacon, amelyen a BlackBerry név jó ideje a megbízható üzleti telefonnal egyenértékű - de csak ezzel.

Szeder Hatos bevetésre kész | Ha manapság megkérdeznék az Átlagos Mobilvásárlót, melyik a legmenőbb okostelefon, minden bizonnyal az iPhone-t, ezen belül talán rögtön az ellentmondásosan induló, mégis sikeres iPhone 4-et mondaná. Egy kicsit tudatosabb vásárló pedig valószínűleg valamelyik androidos készülék mellett tenné le a voksát. Tény, ezek a készülékek mostanában a divatdiktátorok, a trendvezérek - ráadásul az üzleti felhasználás terén is lassan harapdálják a BlackBerry tortaszeletkéjét, hiszen egyre-másra érkeznek az iOS és Android alapú vállalati kiegészítők és funkciók.

A BlackBerry Torch tehát, ha valóban fáklyavivő akar lenni, kettős szerepben kell bizonyítania: továbbra is a kőkemény megbízhatóságot kell képviselnie az üzleti telefonok között, de valóban több életet, újdonságot, mondhatni csáberőt is kell sugároznia az iPhone és Android által elkápráztatott vevőkör meggyőzésére.

Felemás, de hatásos | A hivatalosan BlackBerry 9800 Torch névvel ellátott új modell tulajdonságai alapján még nem mondanánk egyértelműen, hogy ez a telefon fogja letaszítani a mai csúcsmodelleket a trónról. Az érintőképernyő plusz kicsúsztatható QWERTY billentyűzet valóban jól használható párosnak tűnik, ám a 3,5 hüvelykes, 360x480 képpont felbontású kijelző a 2010-es csúcsokhoz képest már kissé kevésnek tűnhet. A legnagyobb hátránynak azonban egyelőre a 624MHz-es processzor tűnik - az 1GHz környékén ketyegő új iPhone, Motorola Droid X vagy HTC EVO 4G mellett ez a sebesség kissé öreges.

Másrészről azonban, a fizikai tulajdonságok felsorolása önmagában nem jelent semmit: a Torch sava-borsa ugyanis az itt debütáló BlackBerry OS 6.0, a teljesen újravarrt, csillogóbbá és funkciógazdagabbá varázsolt operációs rendszer. Ha az első tesztek (és a felhasználói visszajelzések) azt mutatják, hogy a telefon kezelése gyors és az alkalmazások hasítanak, máris nem fontos, mi és milyen gyorsan ketyeg a készülék belsejében. Márpedig a hatodik generációs rendszert valóban szinte az alapoktól faragták újra, és funkciógazdagságában tényleg sokat ígér.

Mi szem-szájnak ingere | Az új rendszer eleve egy teljesen újratervezett felhasználói felülettel fogad, amely valóban 2010-es érzetet kelt, mind elrendezésében, mind kezelhetőségét tekintve. A weboldalakat egy új, WebKit alapú böngésző kezeli, amelyben zoomolhatunk, és akár több bönbgészőfület használhatunk.

A konzumer-piac felé segít nyitni a médialejátszás felturbózása, a Torch 8 gigabájtos tárhelye ráadásul elegendő hátteret biztosít zenék és videók felhalmozására. Szintén a divatos, fiatalos megközelítést segíti a közösségi funkciók közvetlen beépítése, ahol egyetlen ablakból vezérelhetjük virtuális életünket többféle közösségi szolgáltatás, például Facebook és Twitter felé is.

A lehetőség adott | Az elemzők első körben bizakodóak. Charles Golvin, a Forrester Research elemzője szerint mind a Torch, mind pedig az OS6 ígéretes lépésnek számít. A készülékkel kapcsolatban kiemelte, hogy míg az okostelefon-piac szinte teljesen alárendelte magát az érintőkijelző kizárólagosságának, a Torch az érintés és a fizikai billentyűzet kombóját kínálja egyben, ezzel segítve a "smartphone-szüzek" idegenkedésének feloldását. Az új operációs rendszer pedig Golvin szerint egyszerre divatos, ám továbbra is erős és stílusos ahhoz, hogy az üzleti felhasználók megkedvelhessék.

Az elemző szerint a legfontosabb időszak most következik: egyrészt meg kell győzni a BlackBerry alkalmazások fejlesztőit az új rendszer előnyeiről, és elérni, hogy üzleti és konzumer téren is folyamatosan szülessenek új szoftverek. Másrészt pedig marketing téren kell ügyesen egyensúlyoznia a RIM szakembereinek, hogy egyszerre győzzék meg a vállalati és egyéni felhasználókat is az újdonságok előnyeiről anélkül, hogy bármelyik oldal felé is elbillennének.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.