Az Ubuntu Edge készüléknek 13 napja van arra, hogy összeszedjen 23 millió dollárt.
A közösségi finanszírozással megalapozott termékek, szolgáltatások az esetek túlnyomó többségében akkor kerülnek be a hírekbe, ha azok sikeresek, vagy rekordot döntenek. A realitás azonban az, hogy az úgynevezett
„crowdfunding” alapú pénzszerzés az esetek nagy százalékában nem jön össze, és könnyen lehet, hogy az Ubuntu Edge is ezt a statisztikát fogja erősíteni.
Mertek nagyot álmodni ■ Nehéz eldönteni, hogy a Canonical komolyan gondolta-e a
32 millió dollár összekalapozását 30 nap alatt (vagy csak a hírverés volt a lényeg), már csak azért is, mert az abszolút rekord lenne a közösségi finanszírozás történelmében.
Az Indiegogo oldalon indított projekt az elején elég jól hasított, pár óra alatt 2 millió dollárra szaladt fel a számláló, de ahogy arra számítani lehetett, a lendület megtört, bár 13 nappal a lezárás előtt 9 milliónál tartanak.
Ubuntu Edge: egyelőre csak tervezőasztalon létezik
Nem ritka, hogy egy-egy projekt a határidő lejárta előtt pár nappal, sőt, órával lódul meg és hozza be a lemaradást és a Canonical meg is tesz mindent annak érdekében, hogy az érdeklődés ne lanyhuljon. Az egyik ilyen mozzanat
annak a bejelentése volt, hogy a Bloomberg médiacsoport is beszállt a buliba és a 80 ezer dolláros, vállalatoknak fenntartott csomag megvásárlásával kiállt az Ubuntu Edge mellett. A cég közleményt is kiadott az ügy kapcsán, amiben méltatja az Ubuntu szerepét a piacon és kiemelik, hogy a Canonical által képviseltek mennyire egybevágnak a Bloomberg termék- és szoftverfejlesztési elveivel.
Engedjünk az árból, abból baj nem lehet ■ A 80 ezer dolláros támogatói opcióhoz egyébként a 115 darab készüléken túl 30 napos online ügyfélszolgálat, illetve több workshop jár, amelynek célja a készülékek vállalati környezetbe való beillesztése, illetve az oktatás. A Bloomberg belobbizása fontos mozzanat lehet, elképzelhető, hogy emiatt megmozdulnak más vállalati szereplők is, a nagyobb értékű támogatások gyűjtése pedig nyilván hatékonyabb eszköz a cél elérése érdekében. (A legdrágább csomagból még 49 áll az érdeklődők rendelkezésére.)
A Bloomberg belépésével egy időben
az árazáson is finomítottak: korábban több áron is lehetett jelentkezni az Ubuntu mobilra kezdve 600 dollártól (ez korlátos volt és gyorsan el is kapkodták), egészen 780 dollárig. Most azonban egyszerűsítettek és egyetlen, 695 dolláros árat állapítottak meg, így aki korábban a magasabbik árak valamelyikét választotta, annak a különbözetet visszatérítik.
Így is kérdéses a 4,5 colos, 4 GB RAM-al és 128 GB tárhellyel szerelt Ubuntu mobil sorsra, hiszen még mindig rengeteg hiányzik a célösszegből. A desktop rendszerként is használható Ubuntu Edge-nek, illetve a Canonical számára ez a lehető legjobb reklám, mivel így foglalkozik velük a sajtó és könnyen lehet, hogy pont emiatt lesz majd az álomból valóság.