Gyenge negyedévet zártak a mobil hálózati infrastruktúrát szállító cégek. Helyzetükön az sem javított, hogy a szolgáltatók folyamatosan adják a megrendeléseiket a negyedik generációs 4G/LTE hálózatok kiépítésére.
Az újgenerációs LTE-hálózatok iránti kereslet dinamikus, kétszámjegyű bővülése önmagában kevésnek bizonyult ahhoz, hogy általános növekedést gerjesszen a mobil infrastruktúra (2G, 3G, 4G, WiMAX) globális piacán – állapítja meg a témával foglalkozó legfrissebb jelentésében az amerikai Infonetics Research.

Generációváltó migráció Az elemzés szerint az világosan látszik, hogy a legújabb rendelések a 2G-ről, a 3G-ről és a WiMAX-ról ma már egyértelműen átterelődnek az LTE felé. Kína és Oroszország különösen munkás negyedévet tudhat maga mögött – már ami az LTE szállítók kiválasztását illeti. Vitathatatlan, hogy a mobil infrastruktúra piac következő éveit a 4G-s rendszerek, mindenekelőtt az LTE technológia határozzák meg. Szakértők szerint ez utóbbi piaca a következő fél évtizedben akár évi 16 százalékkal is bővülhet.



A 3G- és az 4G-élmény az AT&T vicces reklámgrafikáján

A jelentés az idei első negyedévről megállapítja, hogy a teljes, globális piacon a mobil infrastruktúra eszközök piaca 9,8 milliárd dollár volt, ami az előző három hónaphoz képest 9, az egy évvel korábbihoz képest pedig 2 százalékos csökkenést jelent. Mindeközben az LTE-megrendelésekből – köszönhetően az európai és az észak-amerikai szolgáltatóknak – ez év januárja és márciusa között 2,7 milliárd dollár bevételt könyvelhettek el a szállítók. Ez éves összevetésben 108 százalékos bővülés jelent. Az Infonetics ehhez még annyi megjegyzést fűz, hogy az amerikai dollár japán jennel szembeni felértékelődése mintegy 5 százaléknyival rontotta a szállítók bevételi pozícióit.

Idénre az infrastruktúragyártók már ismét építhetnek a BRIC országokra (Brazília, Oroszország, India, Kína), amelyek a tavalyi utolsó negyedévben távolmaradtak a piactól. Brazíliában a közelmúltban állt elő az ország négy mobilszolgáltatója az LTE-vel kapcsolatos terveivel.

A hagyományos mobilhálózatok közül viszont a WiMAX napjai meg vannak számlálva: az eladási statisztikák alapján az idei első negyedévben több mint 40 százalékot esett a piac az előző negyedévhez képest.

A négy meghatározó mobil infrastruktúraszállító globális piaci részesedése
2013 első negyedév



(Forrás: Infonetics Research)

Kettős présben a hazaiak
Magyarországon a nagyobb hálózati beruházásokat illetően mindhárom szolgáltató túl van már a munka és a beruházási költések nagyján. Működésük egyéb területein viszont sok még a tennivaló. Itt az utóbbi két és fél évben egyenesen kettős présbe kerültek az operátorok. Egyfelől az ügyfelek nálunk is visszafogják mobilra szánt kiadásaikat, másfelől ezen időszak alatt a távközlési szektor a kormányzati megszorító intézkedések, különadók egyik meghatározó célpontja lett. Ez az operátorok jelzései szerint kihathat a jövőbeni fejlesztésekre.
 
Az infrastruktúraszállítók piacán az amerikai elemző cég szerint négy meghatározó szereplő van: a svéd Ericsson magasan az első, részesedése a kétszerese a második helyen álló Nokia Siemens Networks-ének. Harmadik a Huawei az NSN-éhez hasonló részesedéssel, míg a negyedik az Alcatel-Lucent. A négy vezető fedi le ennek a piacnak mintegy négyötödét.

Az Infonetics ad némi előrejelzést a globális mobil ügyfélkör alakulására is. Eszerint 2017-re a mobil ügyfelek száma eléri a 7 milliárdot, ebből az LTE-platformra előfizetők aránya még mindössze 8 százalék lesz.
 
Idén majdnem mindenki LTE-hálózatot épít
Újabb ütemváltás előtt a mobilhálózatok

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.