Mostanra teljesen eltűnt az iPhone szinte minden hardveres és szoftveres előnye. Az Android 4.0, más néven az Ice Cream Sandwich és a Google-Samsung páros új referencia-telefonja izmos, hasznos és gyönyörű versenytárs.
Az iPhone 4S bemutatóját a szakma kissé fanyalogva, a divatőrült vásárlók pedig a szokásos térdelőrajtba helyezkedve várták. A legfrissebb Android megjelenésére viszont azok készültek nagy várakozással, akik egy jól használható okostelefonos alternatívát keresnek. A hozáértők már az eddigi Android változatok előnyeit is hosszasan ecsetelik az iOS-hoz (valamint a jóval kisebb részesedéssel rendelkező egyéb rendszerekhez) képest, az Ice Cream Sandwich pedig a korábbi verziók legjobb tulajdonságait egyesítve komolyan megszorongathatja az Apple-t.


Újratervezett galaxis Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a Google legújabb referencia-készülékét ismét a Samsung gyártja majd. A telefon az előzetes pletykákban említett Nexus Prime helyett végül Galaxy Nexus néven jelent meg, hardveres felépítésében viszont megfelelt a várakozásoknak. A Texas Instruments kétmagos, egyenként 1,2 gigahertzes OMAP4460 processzorával és 1 gigabájtnyi memóriával felszerelt készüléket 16 illetve 32 GB háttértárral lehet megvásárolni. Külön grafikus gyorsító segít a hatalmas, szinte az egész előlapot elfoglaló, 4,65 hüvelykes kijelző kezelésében, amely 1280x720 képpontos felbontással érkezik, természetesen a Samsung csúcskészülékeiben megszokott színgazdag és tűéles Super AMOLED technológiával.

Az új készülék formavilágában emlékeztet a Samsung Galaxy S II készülékre, bár annál még több a lekerekített forma. Érdekesség, hogy a fizikai gombok száma a minimálisra csökkent, csupán a bal oldalon található kikapcsoló- illetve alvó módba váltó gomb és a másik oldalra kerülő hangerőszabályzó maradt hagyományos forma. A kijelző alatt három aktív, virtuális gomb kapott helyet, amelyek a telefon forgatására reagálva változtatják megjelenésüket is.


A telefon hatalmas kijelzője ellenére légies jelenség, a mindössze 135 grammos készülék hajlított hátlapja 8,94 és 11,5 milliméter között változó vastagságú. A hátoldalon akár 1080p felbontású HD videók készítésére is képes, 5 megapixeles kamera található, a videóhívásokat pedig egy 1,3 megapixeles előlapi lencse támogatja. A készülékbe az eddig megszokott funkciók mellett NFC chip is került, de olyan trükkös újdonságokat is találhatunk, mint a barométer. A telefon több változatban is kapható lesz, mivel egyes területeken már a 4G/LTE hálózatokban is működő változatokat forgalmaznak majd.

Forró jégkrém Az épp aktuális Nexus telefon ráadásul "csak" egyfajta referencia, az igazi hangsúly most is a legfrissebb Android rendszeren volt, amely az Ice Cream Sandwich névre hallgat. A Galaxy Nexusra felkerült változat máris a 4.0.1-es verzió, amely valóban sok fejlesztést és újdonságot tartalmaz minden szinten. A megjelenésében is teljesen felturbózott rendszer láthatóan az eddigi mobilos és tabletes verziók (tehát a Gingerbread és a Honeycomb) tökéletes összeolvasztása - több olyan funkció is bekerül így a telefonba, amelyeket eddig csak a tableteken láthattunk.


Az Android egyik legnagyobb előnye a teljes multitasking képesség, amelyet még egyszerűbben kezelhetővé tettek. Okostelefonokon eddig sokan használtak úgynevezett "task killereket", amelyekkel a háttérben futó, memóriában ragadó alkalmazásokat lehetett leállásra kényszeríteni. Ezekre az új rendszerben már nem lesz szükség, hiszen részletes, grafikus előnézettel megtámogatott app-váltó nézetet kapunk, ahonnan egyetlen ujjmozdulattal "kisöpörhetjük" a nem kívánt alkalmazást.

Kegyeletből marad el az új Android bemutatója
Samsung: androidos sikerek és baljós árnyak
Ötször olyan jól nyitott az iPhone 4S, mint az ősapa

Megújult a mappakezelés, az eddigi app-lista helyére egy személyre szabható, multifunkciós elrendezés lépett, ahová akár partnerek gyorsgombjait is behúzhatjuk. Megújult a minialkalmazások (widgetek) előnézete és kezelése is, és egy rakatnyi beépített "alap-app" is frissült a levelezőklienstől a böngészőn és naptáron át a keresőig. Ezentúl ahhoz sem kell rootolni (feltörni és újratelepíteni) a készülékeket, hogy pillanatképet készítsünk az aktuális képernyőtartalomról, ezt könnyen megtehetjük a bekapcsoló és a hangerő-csökkentő gombok együttes lenyomásával.

Az Ice Cream Sandwich ráfeküdt a hang alapú adatbevitel támogatására is, lehetőségünk van akár üzeneteket vagy emaileket is diktálni a készülékbe. Ugyan a lehetőségek még nem olyan széleskörűek, mint az iOS 5-tel együtt bemutatott Siri esetében, ám a szakértők rámutattak arra, hogy az Apple megoldásának sok funkciója enyhén szólva is kihívásokkal küszködik, a félrehallott vagy rosszul megválaszolt kérdésekből már viccoldalak és galériák nyíltak szerte a weben.

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.