Bár mostanában minden az Apple saját iPhone-os beszédfelismerő segédjétől, a Siritől hangos, nem árt más versenyzőkre is odafigyelni. A csütörtöktől letölthető Dragon Dictation és Dragon Search alkalmazások több előnye közül számunkra a legfontosabb talán az lehet, hogy magyarul is értenek.
Bár a hazai informatika hőskorából egyeseknek ismerős lehet a Recognita szövegfelismerő szoftver neve, a Nuance-Recognita Zrt. ma már az okostelefonokra, tabletekre elérhető hangfelismerő rendszerekre esküszik.
Dr. Reszler Ákos, a vállalat vezérigazgatója elmondta, hogy habár még mindig nagy sikernek számítanak jelenleg is elérhető OCR-szoftvereik, a jövő a hangé. A szakember szerint a mobil eszközök hiába váltak mini számítógépekké, a méret és a használati szokások miatt a nehézkesen bepötyögött szövegek helyett hamarosan a hang válik a legfontosabb közvetítő és vezérlő módszerré.
Leszállt a magyar sárkány ■ Az
iOS 5-tel megjelenő, egyelőre béta állapotú Siri szolgáltatást lehet szeretni, kinevetni, bosszankodni rajta vagy épp reménykedni a funkciók gyors továbbfejlesztésében - mindenesetre az időzítés még épp jó ahhoz, hogy jól működő hang alapú mobil alkalmazások kerüljenek be a köztudatba.
Az értelemszerűen szövegek, üzenetek bediktálására és szöveggé konvertálására alkalmas
Dragon Dictation, valamint az internetes keresést hangvezérléssel ellátó
Dragon Search hivatalosan október 17-től lesz elérhető legújabb, magyar nyelvet is támogató formájában az Apple alkalmazásboltjában (cikkünk hivatkozásai is akkortól élnek). A hazai megjelenés a Dragon Dictation és a Dragon Search sikeres oroszországi és lengyelországi megjelenését követi, ahol az alkalmazások az első, illetve harmadik helyet érték el az App Store ingyenes alkalmazásai között.
Gyors és körültekintő ■ A Nuance szerint a gépelési sebességénél akár ötször gyorsabban lehet SMS-üzeneteket, e-maileket, Facebook bejegyzéseket, mobilnetes kereséseket és egyéb szövegeket diktálni a Dragon appok segítségével. A minimálisan iOS 4-et igénylő Dragon Dictation alatt a felhasználó a felugró eszköztáron megjelenő alkalmazás-ikonokkal könnyedén elérheti az e-mail, az SMS, a Facebook vagy a Twitter állapotjelző sávját, valamint a vágólapot. A Dragon Dictation egy praktikus automatikus mentési funkcióval is rendelkezik, amely megőrzi a bediktált szöveget, ha a felhasználó beérkező telefonhívás miatt megszakítja a diktálást.
A Dragon Search az egyetlen olyan, a Nuance Dragon Search Carousel funkcióját tartalmazó alkalmazás, amely másodpercek alatt egyszerre több forrásból képes gyorsabb és pontosabb eredményeket megjeleníteni. A Dragon Search a Google, Yahoo!, Twitter, iTunes, Wikipedia és YouTube keresési eredményeit listázza.
Mivel elvben az alkalmazások semmilyen iOS-exkluzív funkciót nem használnak, elképzelhető a Dragon logójával ellátott beszédfelismerő megoldások megjelenése más mobil platformokra is, ezek várható időpontjáról azonban egyelőre nincs hivatalos információ.