A nyílt forráskódú, olcsó mobilos operációs rendszer a belépőszintű készülékek jelenleg Android által uralt szegmenséből szerezhet magának piaci részesedést.
A Mozilla mobilplatformja, a Firefox OS indulásának az évében, 2013-ban a globális okostelefon piac egy százalékát szerezheti meg – állítja a Strategy Analytics. A amerikai piackutató elemzői szerint az eredetileg 2012-re ígért, de végül csak jövőre piacra kerülő web alapú Firefox OS mobil operációs rendszer profitálhat abból, hogy már elnyerte jó néhány szolgáltató és hardvergyártó érdeklődését.

Idén júliusban a Deutsche Telekom, az Etisalat, a Smart, a Sprint, a Telecom Italia, a Telefónica és a Telenor mellett két kínai készülékgyártó a ZTE és a TCL, valamint a processzorgyártó Qualcomm biztosította támogatásáról a mobil platformot. Mint azt korábban megírtuk, az első Firefox OS-en futó készülékeket a ZTE fogja legyártani, az új mobil operációs rendszer premierjét pedig 2013 elejére Brazíliába tervezi a Telefonica ottani leánycége, a Vivo révén.

A Mozilla tavaly jelentette be, hogy Boot2Gecko néven olyan mobil operációs rendszert fejleszt, amely nyílt, webes megközelítése miatt akár a belépőszintű okostelefonokon is tökéletesen és gyorsan működhet, valamint kifejezetten egyszerű lesz rá alkalmazást fejleszteni. (A B2G nevet azóta Firefox OS-re változtatták.) Az egyéves késés és a rendszerrel kapcsolatos - dícséretekben eddig nem dúskáló - hírek miatt azonban máris komoly kételyek vannak a termék sikerével kapcsolatban.

Hármas kihívás
A Strategy Analytics szakértői szerint három területen is komoly kihívással szembesülhet a szoftver: a korlátozott kiskereskedelmi jelenléttel az USA-ban, a relatíve szerény alkalmazás- illetve rá építhető szolgáltatás-ökoszisztémával.

A Firefox OS kifejezetten kevés saját alkalmazással érkezhet, a tárcsázó, üzenetküldő funkciókon kívül állítólag csak böngészőt, alkalmazásboltot, képgalériát, médialejátszót és fotógalériát tartalmaz, minden mást webalkalmazások formájában használhatunk. Az okostelefonokat azonban a legtöbb esetben nem programozáshoz, internetes technológiákhoz értők használják, a webes alkalmazásokat pedig nehéz olyan szinten leegyszerűsíteni, hogy azok mindenki számára érthetők legyenek.

Az amerikai piackutató cég előrejelzései szerint az Android és az iOS együttes piaci részesedése 2017-ig folyamatosan csökken, amiből legfőképpen a Windows Phone és az újszülött Firefox OS, valamint az ugyancsak webes elgondolásra építő Tizen profitálhat. A brit Ovum elemzői szerint 2017-re az Android részesedése a világpiacon 48 százalékra nő a 2011-es 44 százalékról. Az iOS akkorra a globális piac 27 százalékát mondhatja magáénak, míg a Windows Phone-é eléri a 13 százalékot. A fennmaradó 12 százalékon osztozhatnak a többiek.

A ZTE hozza ki az első Firefox-telefont
Nem adnak sok esélyt a Firefox OS-nek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.