Amikor Steve Jobs bemutatta az iTunes áruházat, egyben bejelentette a harmadik generációs iPod médialejátszót is, amely egy új tervezésű, univerzális adatátviteli és töltő csatlakozóval érkezett. Az új iPhone eljövetelével azonban vége a régi szabványnak.
Az iPodok, iPhone-ok és iPadek alján már megszokottá vált a széles csatlakozó, amely szintén egyfajta különállást sugárzott a versenytársak mini- és micro-USB portjaival szemben. A csatlakozó formája és felépítése természetesen nem csak az Apple mérnökeinek és tervezőinek "kezét vezérelte" az újabb eszközök tervezésekor, de az időközben óriásivá nőtt alkatrész- és kiegészítő-szállítók számára is szabvánnyá vált a telefontokoktól a töltőkig és egyéb kütyükig. A híresztelések szerint lassan mindenki elkezdheti újratervezni a gyártósorait.
Egy híján húsz ■ Az idén őszre várt új iPhone alján már nem a 2003 áprilisában megismert széles csatlakozó díszeleg majd a
Bloomberg hírében idézett források szerint. A 30 tűs elrendezés helyett egy 19 tűs megoldásra vált az új készülék, amely természetesen nem csak külalakjában tér el a korábbi szabványtól, de az eddiginél gyorsabb adatátvitelt is ígér. Az elemzők szerint viszont az eddigi Apple eszközök köré épült ökoszisztéma szempontjából kifejezetten káros lenne, ha az újratervezésről szóló hír igaznak bizonyulna.
A források szerint 11 apró csatlakozó-tűvel lehet kevesebb az új Apple portban.
A méret és elrendezés fő okai, hogy egyes régebbi technológiákat már nem
támogat az új szabvány, és a friss elrendezésben különféle funkciókat ellátó
tűket is összevonnának.
A Bloomberg
Ross Rubin elemzőt idézi, aki szerint a változás a feje tetejére állíthatja a kiegészítők és alkatrészek gyártóinak jelenlegi piacát. Szerinte az egyébként is divatorientált iPhone vásárlók gyors rohamban le akarják majd cserélni összes kapcsolódó eszközüket az új szabványt használóra a nagyobb sebesség és a kompatibilitás reményében. Ezzel pedig nem feltétlenül azok a gyártók járnak jól, akik az elmúlt években a legjobb adatkábeleket, legmegbízhatóbb dokkolókat fejlesztették, hanem azok, akik a leggyorsabban váltanak az új csatlakozóra.
Kyle Wiens, a szerelési útmutatókra szakosodott iFixit igazgatója a cikkben arról beszél, hogy amikor megemlítette a változást egy autós kiegészítőket gyártó vállalat képviselőjének, az szabályosan bepánikolt, hiszen egy műszerfalba beépített, valamilyen autómárkához kapcsolódó megoldás lecserélése őket is súlyosan érintheti. Ráadásul az új megoldás használata még az Apple számára is közvetlen pénzkiesést okozhat, hiszen az alkatrészek és kiegészítők gyártói termékenként 4 dollár jogdíjjal tömik meg a vállalat zsebét - ha az újratervezés miatt kihátrálnak az iPhone mögül, ez a kényelmes bevételi forrás könnyen elapadhat.