A düsseldorfi tartományi bíróság döntése alapján a Samsungnak ideiglenesen fel kell függesztenie a Galaxy tabletek értékesítését az összes EU-s országban, Hollandia kivételével. A dél-koreai gyártó fellebbezett a döntés ellen.
Az Apple egy újabb fontos csatát nyert meg a többfrontos küzdelemben: a düsseldorfi tartományi bíróság ideiglenes intézkedésével kedden megtitotta a Samsung Galaxy Tab 10.1 táblagépek forgalmazását az egész Európai Unió területén, Hollandia kivételével, mivel álláspontja szerint ezzel sértheti az Apple szellemi tulajdonjogait. Az Apple szerint a Galaxy Tab-nek nem csak a formája, de a felhasználói interfésze és csomagolása is az iPadére emlékeztet.

Mivel az Apple az iPadre vonatkozóan az Európai Unión belül úgynevezett közösségi formatervezési oltalommal rendelkezik, így a német bíróság az egész EU-ra kiterjedő hatállyal rendelkezhetett a forgalmazás leállításáról. Hollandia azért maradt ki a döntésből, mert egy hasonló ügyben éppen szerdán tart tárgyalást egy holland bíróság - értesült a Financial Times.


Az Apple szerint a Galaxy Tab 10.1 túlságosan hasonlít az iPad-re

Elhidegült felek
Az Apple hónapok óta folytat jogi háborút a Samsunggal a különböző okostelefon- és tabletes szellemi tulajdonjogainak védelme érdekében: a cupertinói gyártó szerint a dél-koreai cég Galaxy sorozatba tartozó mobiltelefonjaiban és tabletjeiben "szolgai módon" lemásolta az iPhone-ban és az iPadben található megoldásokat. Emiatt az Apple beperelte a Samsungot többek között az Egyesült Államokban és Ausztráliában is, amely cég viszontkeresettel élt.

A Samsungot amiatt érinti különösen rosszul a döntés, mivel éppen csak elkezdte a Galaxy Tab 10.1 európai forgalmazását. A düsseldorfi bíróság döntése előtt egy héttel a Samsung az Apple-lel kötött megegyezés szerint kénytelen volt elhalasztani a Galaxy Tab ausztráliai premierjét, és abba is belement, hogy módosítson a táblagép dizájnján.

Az elemzők szerint a Samsung Galaxy tabletek az Apple mobileszközeinek a legfőbb kihívói között vannak, és az elmúlt hónapokban jelentős sikereket értek el. Az Apple - amelynek piaci kapitalizációja éppen kedden lépte túl az Exxonét, és ezzel jelenleg a világ legértékesebb vállalatának számít - nem véletlenül tart a Samsung nyomulásától: a dél-koreai gyártó nem csupán a világ legnagyobb televízió- és memóriachip-gyártója, de a világ második legnagyobb mobiltelefon-előállítója is.

Ki nyer ma? A tabletpiacon egyelőre megkérdőjelezhetetlen az Apple dominanciája: világszerte 14 millió iPadet adtak el az első félévben, míg az elemzői előrejelzések szerint a Galaxy Tabokból mintegy 7,5 millió darab fogyhat el 2011 folyamán. Ehhez képest a többi konkurens táblagép - mint a Research In Motion PlayBook-ja vagy a Motorola Xoom - többnyire langyos fogadtatásra talált, míg a HP TouchPad későn érkezett a piacra, ahol már több mint száz különböző - többnyire Android operációs rendszeren futó - eszköz található.

Az öldöklő versenyben az egyik fontos fegyver a jogi út, mivel érthető módon minden gyártó igyekszik megóvni szellemi tulajdonát a konkurenciától; a jogi fronton az Apple a legaktívabb szereplő. A Reuters által megszólaltatott elemzők szerint a mostani döntések komoly figyelmeztetést jelentenek a Samsungnak, amelynek a piacon található jó ötletek másolása helyett a nagyobb kreativitásra kellene helyeznie a hangsúlyt.

iPad 2-gyilkos lett az új Galaxy Tab?
Az Apple bíróság elé citálja a Samsungot
Felemás hete volt az Apple-nek a bíróságokon
A Samsung mostantól hallgat a mobilforgalomról

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.