a kiterjesztett valóság és a nyílt fejlesztési platform párosításával teljesen átformálhatja a mobil böngészés élményét az atlantai Georgia Institute of Technology új mobilos böngészője.
Talán a legelső Terminátor filmben láthattuk pár pillanatra, ahogy a jövőből érkezett robot szeme letapogatja a környezetet, és minden emberre, tárgyra, utcatáblára rávetíti a kapcsolódó információkat. Akkoriban még valóban sci-fibe illőnek számított az elgondolás, ám mostanra egyre közelebb kerülünk valami nagyon hasonlóhoz.
Ránéz, beazonosít, informál ■ Kiterjesztett valóságon (
augmented reality, röviden AR) alapuló böngészőt persze láttunk már, ilyen például az iPhone-on és Androidon egyaránt futó Layar Reality Browser. A technológia lényege, hogy a mobiltelefon kamerája által felvett élőkép kerül a böngésző hátterébe, mintha keresztüllátnánk a készüléken: az extra információk, például útirányok, közlekedési információk vagy egyes helyek leírásai erre a valós képre kerülnek rá. Az
Argon azonban továbbfűzte ezt a gondolatmenetet, és egy olyan megoldásnak rakta le az alapjait, amely igazán széles körben elterjesztheti a kiterjesztett valóság használatát.
A kísérleti fejlesztésként indult rendszer teljesen nyílt szabványokon alapul, és éppen ezért bárki hozzáadhatja a saját kis információ- és funkció-szeletkéit. Ha például bemegyünk egy boltba, amely működtet valamilyen Argon-kompatibilis szolgáltatást, elég csak "körbenéznünk" a mobilunkkal, amely máris megmutatja az akciós árukat, odavezet hozzájuk, és további információkat árul el róluk.
Lehetőség mindenkinek ■ Blair MacIntyre, a
KHARMA elnevezésű projekt vezetője szerint nagyon egyszerű elv motiválta a fejlesztést: úgy gondolták, hogy az internet 2011-re már túlnőhetne azon, hogy bepötyögött, szöveges keresések és hagyományos, weboldalszerű találatok alapján tájékozódjunk még akkor is, amikor a mobil internetezés már a mindennapok szerves részévé vált. "Az életet szerettük volna bevinni az internetbe, vagy még inkább az internetet kihozni a való életbe" - foglalta össze.
Az Alcatel-Lucent által támogatott projekt
jelenleg iPhone-ra érhető el, és bár egyelőre viszonylag kevés tartalom áll rendelkezésre hozzá, a folyamatosan kiadandó fejlesztői eszközök segítségével bárki elkészítheti saját kis alkalmazásait az Argonhoz, így egyre szaporodhatnának az olyan helyek, ahol az újfajta böngésző valóban megmutathatja igazi erejét. A készítők közben az androidos változat megjelenésén dolgoznak.