a kiterjesztett valóság és a nyílt fejlesztési platform párosításával teljesen átformálhatja a mobil böngészés élményét az atlantai Georgia Institute of Technology új mobilos böngészője.
Talán a legelső Terminátor filmben láthattuk pár pillanatra, ahogy a jövőből érkezett robot szeme letapogatja a környezetet, és minden emberre, tárgyra, utcatáblára rávetíti a kapcsolódó információkat. Akkoriban még valóban sci-fibe illőnek számított az elgondolás, ám mostanra egyre közelebb kerülünk valami nagyon hasonlóhoz.

Ránéz, beazonosít, informál Kiterjesztett valóságon (augmented reality, röviden AR) alapuló böngészőt persze láttunk már, ilyen például az iPhone-on és Androidon egyaránt futó Layar Reality Browser. A technológia lényege, hogy a mobiltelefon kamerája által felvett élőkép kerül a böngésző hátterébe, mintha keresztüllátnánk a készüléken: az extra információk, például útirányok, közlekedési információk vagy egyes helyek leírásai erre a valós képre kerülnek rá. Az Argon azonban továbbfűzte ezt a gondolatmenetet, és egy olyan megoldásnak rakta le az alapjait, amely igazán széles körben elterjesztheti a kiterjesztett valóság használatát.


A kísérleti fejlesztésként indult rendszer teljesen nyílt szabványokon alapul, és éppen ezért bárki hozzáadhatja a saját kis információ- és funkció-szeletkéit. Ha például bemegyünk egy boltba, amely működtet valamilyen Argon-kompatibilis szolgáltatást, elég csak "körbenéznünk" a mobilunkkal, amely máris megmutatja az akciós árukat, odavezet hozzájuk, és további információkat árul el róluk.

Jövő a jelenben: nagy üzlet lesz a kiterjesztett valóság
Mik a legforróbb okostelefonos és tabletes témák? [infografika]
Összeolvad a PC-s és a mobilos világ

Lehetőség mindenkinek Blair MacIntyre, a KHARMA elnevezésű projekt vezetője szerint nagyon egyszerű elv motiválta a fejlesztést: úgy gondolták, hogy az internet 2011-re már túlnőhetne azon, hogy bepötyögött, szöveges keresések és hagyományos, weboldalszerű találatok alapján tájékozódjunk még akkor is, amikor a mobil internetezés már a mindennapok szerves részévé vált. "Az életet szerettük volna bevinni az internetbe, vagy még inkább az internetet kihozni a való életbe" - foglalta össze.

Az Alcatel-Lucent által támogatott projekt jelenleg iPhone-ra érhető el, és bár egyelőre viszonylag kevés tartalom áll rendelkezésre hozzá, a folyamatosan kiadandó fejlesztői eszközök segítségével bárki elkészítheti saját kis alkalmazásait az Argonhoz, így egyre szaporodhatnának az olyan helyek, ahol az újfajta böngésző valóban megmutathatja igazi erejét. A készítők közben az androidos változat megjelenésén dolgoznak.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.