Az Intel Developer Forumon előkerültek az első olyan androidos okostelefonok és tabletek, amelyekben nem ARM architektúrájú processzor dolgozik: ha már a Windows 8 ARM-ra (is) költözik, itt az Intel stratégiai válasza.
A nemrég már működés közben is bemutatkozó Windows 8 egyik legfontosabb újdonsága az lesz, hogy már ARM processzorokkal szerelt eszközökön is futtatható lesz: az Intel és a Microsoft több évtizedes kizárólagos kapcsolata nyílik ki ezzel a lépéssel. A processzorgyártó válaszként szintén kilépett a Wintel rabságából "a másik oldalon", és bemutatta első androidos mobil eszközeit.
Kitörési kísérletek ■Az Intel Developer Forum látogatói már ki is próbálhattak olyan androidos készülékeket, amelyek ugyan még nem végleges formájukban, de amolyan "technológiai demóként" megmutatták, mire lehet számítani a processzoróriástól Android-fronton.
Az alábbi videón például a következő generációs Atom lapkára, pontosabban a Medfield platformra épülő okostelefon látható, amelyen a Gingerbread legfrissebb változata fut. A kissé vaskosnak számító 9,5 milliméter vastag eszközben minden megtalálható, ami egy manapság fejlettnek számító okostelefonban működik a különféle szenzoroktól az NFC chipen át a legfontosabb csatlakozókig (az USB mellett például HDMI kimenetet is találunk). Első és hátsó kamera is kerül a készülékházba, utóbbi 8 megapixeles. A kijelző átmérője 4 hüvelykes, felbontása viszont még kérdéses, mivel a fejlesztés alatt álló eszközben a videó tanúsága szerint többféle panelt is beépítettek, így még nem tudni hivatalosan, melyik lesz a nyerő.
Szintén Medfield alapokra épül az Intel első tablete is, amelynek munkaverziója 10,1 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, és a legfrissebb Honeycomb változatot futtatja, kiegészítve a Google és az Intel közösen fejlesztett szoftvereivel.
Ugyan maga a processzor alapértelmezésben gyengébbnek számít a mobilvilágban manapság legjobbnak számító négymagos ARM lapkáknál, a teljesítményét mégis versenyképesnek ítélik a szakértők. Ráadásul a korai becslések szerint a Medfieldre épülő okostelefonok és tabletek előállítási költsége alacsonyabb az ARM alapú csúcsmodelleknél, ezért az Intel egy jól pozicionált árazással az erős középkategóriában villanthat nagyot első mobil eszközeivel.
Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.