A Worldwide Developers Conference fő attrakcióját természetesen Steve Jobs színpadi megjelenése adta, aki ezen a fórumon mutatta be az Apple új okostelefonját, az iPhone 4-et. Sem ez, sem magának a telefonnak a szokatlan, szögletes designja nem okozott meglepetést. Utóbbi ugyebár már rég ismert volt, miután zavaros körülmények között az egyik fejlesztő egy kocsmában hagyott egy prototípust.
Az enyém a világon a legvékonyabb | Steve Jobs büszkén a világ legvékonyabb okostelefonjaként prezentálta az egy centinél is vékonyabb új iPhone-t (ha rosszmájúak akarnák lenni, azt mondanánk, hogy talán azért volt ilyen könnyű elveszteni). Helytakarékosságból a készüléket – hasonlóan az iPadhez – micro SIM kártyával szerelik, mert a belső hely nagy része az akkumulátor számára van fenntartva.
Az üzemidő a 3G-hez képest 40 százalékkal több, mintegy 7 órányi beszélgetést, vagy 10 órás wifis netezés tesz lehetőve. Ha csak zenelejátszóként dolgoztatjuk a telefont, akkor akár 40 óráig is képes a folyamatos működésre. Standby módban 300 óráig van el a kütyü újratöltés nélkül.
A kijelző felbontása a négyszerese a régi modellhez képest, amit a Retina Displaynek nevezett megoldással értek el. A 3,5 hüvelykes kijelző 960x640 pixelnek ad helyet, ami majdnem a négyötöde a lényegesen nagyobb iPad megjeleníthető képpontjainak. A készüléken két kamera van. Az egyik a hagyományos fotózásra, ami az eddigi 3 megapixel helyett 5 megapixeles felvételekre képes, ráadásul LED-es vaku is segíti a jobb rögzítést. Képek mellett videókat is rögzíthetünk. A HD-s felvételek 720p felbontásban, másodpercenként 30 képkockával készülhetnek. Az előlapon található kamera wifis videotelefonálásra is alkalmas.
Mégis csak jó az a multitask | A már áprilisban beharangozott operációs rendszert, az iPhone OS4-et átnevezték iOS4-re. Az új oprendszer számos tabut dönt le, például valóban képes a párhuzamos futtatásra (multitask). A korábbi modelleknél ez ugye hiányzott, ám az ezzel kapcsolatban felmerült kritikákat Steve Jobs sokáig bagatellizálni próbálta. Úgy vélte, erre nincs szüksége a felhasználóknak, és egyébként is, az üzemidőt drasztikusan lecsökkentené. Nos, úgy tűnik, 2010 nyarára megváltoztak a fogyasztói szokások, és mégis kell a multitask.
Retina Display-megjelenítés
Pénz, pénz, pénz | Az Apple persze nem csupán a készülékek eladásából, de a hozzájuk íródott alkalmazásokból is szép pénzt keres. Ezért sem lényegtelen, hogy az iPhone-on is elérhető lesz a cég könyvolvasója, az iBooks. A felhasználóknak természetesen (vagy nem is annyira természetesen?) csak egyszer kell kifizetni a könyvet, azt bármelyik almás készülékén (iPhone, iPod Touch, iPad) használhatja.
Érdekes, és valószínűleg komoly pótlólagos bevételi forrás válik abból az új lehetőségből, hogy immár nem csak magunk számára tölthetünk le alkalmazásokat, hanem rokonainknak, ismerőseinknek is vásárolhatunk ajándékba, amit értelemszerűen az ő készülékükre lehet letölteni.
A sok újdonság közül érdemes még megemlíteni az iAd elnevezésű hirdetési rendszert, ami az alkalmazásfejlesztőket segíti abban, hogy pénzzé váltsák munkájukat. Jobs elmondása szerint ez segíti majd az ingyenes és olcsó megoldások fejlesztőit a talpon maradásban. Nyolc hete folynak tárgyalások az iAd hirdetésértékesítéséről, és már 60 millió dollárnyi üzlet köttetett. Az első reklámok július elsején jelennek meg.
Az iPhone és a multitask
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak