Öt éves viszonylatban 13-szorosára nő a mobil eszközökön bonyolított adatforgalom. A 2017-re prognosztizált 134 exabájt pontosan a 134-szerese a 2000-ben produkált teljes IP-s forgalomnak.

2017-ben 5,2 milliárd mobilfelhasználó lesz a világon, miközben az internetelérésre képes eszközök és mobilkapcsolatok száma meghaladja majd a 10 milliárdot is - áll a hálózati eszközökben érdekelt Cisco friss kutatási anyagában.

Mobil világ  A Visual Networking Index (VNI) globális mobil-adatforgalomra vonatkozó 2012–2017-es előrejelzése szerint a világ mobil-adatforgalma a következő öt évben 13-szorosára nő, és 2017-re eléri az évi 134 exabájtot. Ez a 2000-es évben generált teljes IP-forgalom (vezetékes és mobil) 134-szeresének felel meg. Az előrejelzés szerint a 2012-2017 közötti időszakban a globális mobil adatforgalom növekedési üteme háromszorosa lesz a globális vezetékes adatforgalom növekedésének.

Ezt a nagymértékű növekedést nem csupán a felhasználói szám, illetve a mobilinternetes elérésre képes eszközök mennyiségének emelkedése fűti, hanem az egyre gyorsabb mobilhálózatok is. A világ mobilhálózatainak átlagos sebessége a 2012-es érték (0,5 Mb/s) hétszeresére, azaz 3,9 Mb/s-re nő 2017-re a tanulmány szerint.

 

Amint a fenti ábrából is látszik, az elkövetkező években az okostelefonokon és (kisebb részben) a táblagépeken a teljes mobil adatforgalom egyre nagyobb százaléka fog bonyolódni, miközben a laptopok veszítenek jelentőségükből. Becslések szerint 2017-re ez a három eszköztípus generálja majd a világ mobil adatforgalmának 93 százalékát. A fennmaradó néhány százalékon jobbára a gépek közti kommunikáció (M2M) és a hagyományos mobiltelefonok között oszlik meg: előbbi körülbelül 5, utóbbi mindössze szűk 1,5 százalékkal képviselteti magát a teljes tortából. 

Régiós eltérések Régiók tekintetében a mobil adatforgalom növekedése az elkövetkező időszakban várhatóan a Közel-Keleten és Afrikában lesz a legjelentősebb, amelyet az ázsiai és a csendes-óceáni térség, Latin-Amerika, és Közép- és Kelet-Európa követ. A mobil adatforgalom volumene várhatóan Ázsiában és a csendes-óceáni térségben lesz a legnagyobb.

Ami szűkebb környezetünket illeti: Közép- és Kelet-Európában a mobil adatforgalom 2012-2017 között a 11-szeresére fog növekedni. A növekedés üteme közel kétszer olyan gyors lesz, mint a vezetékes IP-forgalom bővülése. Tavaly a mobil adatforgalom mértéke a régió öt évvel ezelőtti teljes mobilforgalmának 215-szöröse volt. A régióban 2012 végén, a 4G-kapcsolatok a teljes mobil adatforgalom 2 százalékát tették ki, ez a szám 2017-re 37 százalékra növekszik. Öt év múlva a teljes régiós mobil adatforgalom 59 százalékát az okostelefonok, 12 százalékát pedig a táblagépek fogják generálni.

A 3G lesz a sláger ■ Miközben világszerte, így Magyarországon is gőzerővel zajlanak a mobilszolgáltatók negyedik generációs fejlesztései, az elkövetkező időszak jobbára a korábbi, 3G-s technológia fokozottabb elterjedéséről szól majd. A fenti grafikonon is jól látszik, hogy 2017-ig töretlenül és nagy intenzitással bővül az internetre 3G-s technológiával csatlakozó eszközök köre. Ezzel párhuzamosan a 2G elveszíti jelentőségét, a legújabb, 4G-s elérés viszont csak lassan talál felhasználókra. Legalábbis ami a kapcsolatok darabszámát jelenti, ugyanis az adatforgalom mennyiségét tekintve már teljesen más képet kapunk.

Tavaly a világon a mobileszköz/M2M kapcsolatok 76 százaléka 2G hálózaton, 23 százaléka pedig 3G hálózaton zajlott, a 4G jelenléte mindössze egyetlen százalékot tett ki. Ám ez az egyetlen százalék is a teljes mobilos adatforgalom 14 százalékát adta, ami jól mutatja, mennyivel nagyobb "tétben játszik" a 4G-s mobilinternet. 
2012-ben egy átlagos 4G-kapcsolat 2 gigabájt mobil-adatforgalmat generált havonta, ami 18-szorosa a nem 4G-kapcsolatok által átlagosan generált 0,110 gigabájtos havi adatforgalomnak.

2017-re a mobileszköz/M2M kapcsolatok 33 százaléka 2G hálózaton, 57 százaléka 3G hálózaton fog megvalósulni, miközben a 4G hálózatok aránya 10 százalékra növekszik. Ez utóbbi viszont a teljes forgalom 45 százalékát fogja kitenni. 

Kezdünk belebetegedni a nagy mobilitásba
Már itthon is LTE-képes az iPhone 5

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.