2017-ben 5,2 milliárd mobilfelhasználó lesz a világon, miközben az internetelérésre képes eszközök és mobilkapcsolatok száma meghaladja majd a 10 milliárdot is - áll a hálózati eszközökben érdekelt Cisco friss kutatási anyagában.
Mobil világ ■ A Visual Networking Index (VNI) globális mobil-adatforgalomra vonatkozó 2012–2017-es előrejelzése szerint a világ mobil-adatforgalma a következő öt évben 13-szorosára nő, és 2017-re eléri az évi 134 exabájtot. Ez a 2000-es évben generált teljes IP-forgalom (vezetékes és mobil) 134-szeresének felel meg. Az előrejelzés szerint a 2012-2017 közötti időszakban a globális mobil adatforgalom növekedési üteme háromszorosa lesz a globális vezetékes adatforgalom növekedésének.
Ezt a nagymértékű növekedést nem csupán a felhasználói szám, illetve a mobilinternetes elérésre képes eszközök mennyiségének emelkedése fűti, hanem az egyre gyorsabb mobilhálózatok is. A világ mobilhálózatainak átlagos sebessége a 2012-es érték (0,5 Mb/s) hétszeresére, azaz 3,9 Mb/s-re nő 2017-re a tanulmány szerint.
Amint a fenti ábrából is látszik, az elkövetkező években az okostelefonokon és (kisebb részben) a táblagépeken a teljes mobil adatforgalom egyre nagyobb százaléka fog bonyolódni, miközben a laptopok veszítenek jelentőségükből. Becslések szerint 2017-re ez a három eszköztípus generálja majd a világ mobil adatforgalmának 93 százalékát. A fennmaradó néhány százalékon jobbára a gépek közti kommunikáció (M2M) és a hagyományos mobiltelefonok között oszlik meg: előbbi körülbelül 5, utóbbi mindössze szűk 1,5 százalékkal képviselteti magát a teljes tortából.
Régiós eltérések ■ Régiók tekintetében a mobil adatforgalom növekedése az elkövetkező időszakban várhatóan a Közel-Keleten és Afrikában lesz a legjelentősebb, amelyet az ázsiai és a csendes-óceáni térség, Latin-Amerika, és Közép- és Kelet-Európa követ. A mobil adatforgalom volumene várhatóan Ázsiában és a csendes-óceáni térségben lesz a legnagyobb.
Ami szűkebb környezetünket illeti: Közép- és Kelet-Európában a mobil adatforgalom 2012-2017 között a 11-szeresére fog növekedni. A növekedés üteme közel kétszer olyan gyors lesz, mint a vezetékes IP-forgalom bővülése. Tavaly a mobil adatforgalom mértéke a régió öt évvel ezelőtti teljes mobilforgalmának 215-szöröse volt. A régióban 2012 végén, a 4G-kapcsolatok a teljes mobil adatforgalom 2 százalékát tették ki, ez a szám 2017-re 37 százalékra növekszik. Öt év múlva a teljes régiós mobil adatforgalom 59 százalékát az okostelefonok, 12 százalékát pedig a táblagépek fogják generálni.
A 3G lesz a sláger ■ Miközben világszerte, így Magyarországon is gőzerővel zajlanak a mobilszolgáltatók negyedik generációs fejlesztései, az elkövetkező időszak jobbára a korábbi, 3G-s technológia fokozottabb elterjedéséről szól majd. A fenti grafikonon is jól látszik, hogy 2017-ig töretlenül és nagy intenzitással bővül az internetre 3G-s technológiával csatlakozó eszközök köre. Ezzel párhuzamosan a 2G elveszíti jelentőségét, a legújabb, 4G-s elérés viszont csak lassan talál felhasználókra. Legalábbis ami a kapcsolatok darabszámát jelenti, ugyanis az adatforgalom mennyiségét tekintve már teljesen más képet kapunk.
Tavaly a világon a mobileszköz/M2M kapcsolatok 76 százaléka 2G hálózaton, 23 százaléka pedig 3G hálózaton zajlott, a 4G jelenléte mindössze egyetlen százalékot tett ki. Ám ez az egyetlen százalék is a teljes mobilos adatforgalom 14 százalékát adta, ami jól mutatja, mennyivel nagyobb "tétben játszik" a 4G-s mobilinternet. 2012-ben egy átlagos 4G-kapcsolat 2 gigabájt mobil-adatforgalmat generált havonta, ami 18-szorosa a nem 4G-kapcsolatok által átlagosan generált 0,110 gigabájtos havi adatforgalomnak.
2017-re a mobileszköz/M2M kapcsolatok 33 százaléka 2G hálózaton, 57 százaléka 3G hálózaton fog megvalósulni, miközben a 4G hálózatok aránya 10 százalékra növekszik. Ez utóbbi viszont a teljes forgalom 45 százalékát fogja kitenni.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak