Úgy tűnik, az operációs rendszerekhez kötött app store-ok sikerén felbuzdulva egyre több hardvergyártó is hasonló szolgáltatásokat indít.
A legújabb hírek szerint a tajvani HTC tervezi saját alkalmazásbolt megnyitását: a gyártó egy belső informátor szerint épp munkatársakat toboroz egy HTC app store elkészítéséhez.
A Rendszerfüggetlenség Napja ■ Nemrég az Acer jelentette be, hogy hamarosan
elindítja "az alkalmazásboltok következő generációját", de a Folio 100 tablet megjelenésekor a Toshiba is hírül adta, hogy
saját megoldást indít a készülékeihez szánt alkalmazások beszerzésére.
A Financial Times információi szerint a HTC online boltjában nem csak a telefonokra szánt szoftverek, hanem e-könyvek és magazinok is megtalálhatóak lennének. A tajvani mobilgyártó szeptemberben kötött partneri szerződést az amerikai Kobo-val, amely e-könyvek online értékesítésével foglalkozik: minden bizonnyal innen is merít majd az új szolgáltatás.
A gyártók törekvése a szakértők szerint teljesen érthető és várható: mivel az okostelefon-piac kissé eltolódott a készülékek harca felől az operációs rendszerek csatája felé, a telefonok készítői is szeretnék valahogy "készülékhez kötni" a felhasználókat. Az így születő alkalmazásboltok rendszerfüggetlenek, tehát a gyártók különböző platformmal rendelkező készülékeihez egyaránt kínálnak megoldásokat. Ha valaki egy kifejezett szoftvert keres, azt itt megtalálhatja úgy is, hogy nem kell azzal törődnie, milyen operációs rendszert futtat a telefonja: amennyiben az alkalmazás elérhető a felhasználó platformjára, megjelenik a találatok között.
Testreszabva minden könnyebb ■ A személyre szabott alkalmazásboltok folytatják azt a törekvést, amivel egyes gyártók megkülönböztetik és felturbózzák saját készülékeiket. Az Androidot például a HTC a Sense, a Samsung pedig a TouchWiz felülettel egészíti ki, amelyek szintén igyekeznek extra funkciókkal, látványelemekkel és felhasználói élménnyel magukhoz csábítani a vevőket.
Ugyanez a helyzet az alakuló boltoknál is, ahol a gyártók igyekeznek azt az érzést sugallni: itt bizony teljesen a saját készülékünk specifikációihoz rendelt, a lehető legjobban együttműködő megoldások érhetőek el. Így elvben elkerülhetőek azok a csalódások, mint egy általános app store esetében, ahol letölthetünk egy olyan szoftvert, amely elviekben fut a telefonunk rendszerén, ám futtatáskor kiderül, hogy például a kijelzőnk felbontása miatt nem indul el az alkalmazás.