A Facebook első körben 45 ország több mint 50 szolgáltatójával kötött megállapodást, hogy a közösségi oldal alacsony sávszélességre optimalizált változatát a felhasználók ingyenesen vehessék igénybe. A listán a magyarországi T-Mobile is ott van.

Blogján jelentette be a világ legmeghatározóbb közösségi oldala, hogy Facebook Zero néven elérhetővé tesz egy olyan változatot, amely az alacsony sávszélességű mobilosok számára biztosítja a gyors hozzáférést. A pláne az, hogy mindezt ingyen tehetik azok, akiknek szolgáltatójával erről megállapodott a Facebook.

A Facebookot jelenleg több mint 100 millió felhasználó használja mobil eszközökről (is), azaz nagyjából a teljes ügyfélkör negyede. Ezen a területen szeretne tovább erősíteni a Facebook azzal, hogy megállapodást köt helyi szolgáltatókkal arról, hogy a 0.facebook.com-ra látogató felhasználók adatforgalmát (és így költségeit) ez ne növelje.

Gyors és ingyenes | Henri Moissinac, a cég mobil üzletágáért felelős szakembere szerint a mobilos hozzáférést két dologgal lehet ösztönözni, a gyorsasággal és az ingyenességgel. A 0.facebook.com ezeknek próbál maximálisan megfelelni, mégpedig egy igen egyszerű kezelőfelülettel.

A „butított” verzió alatt minden lényeges FB-funkció elérhető. Így frissíthető a státuszüzenet, megtekinthető a hírfolyam, lehet lájkolni és kommentelni is. A képek az adatforgalom minimalizálása miatt első körben nem jelennek meg, ám egyetlen kattintással bármelyik elővarázsolható teljes méretben. Fontos megjegyezni, hogy ez utóbbi már nem tartozik az ingyenes használatba, azaz ekkor a szokásos adatforgalmi díjszabásnak megfelelő költségekkel kell számolni. Erre egyébként az oldal is figyelmezteti a felhasználót.

Érdekes, ám nem meglepő, hogy az USA nem szerepel a támogatott országok között. Az Egyesült Államok területén érvényes díjcsomagok ugyanis jórészt korlátlan adatforgalmat engedélyeznek, így 0.facebook.com szolgáltatása nem jár semmilyen kézzelfogható előnnyel. Ennek ellenére Moissinac úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint hamarosan felkerül a listára az USA is.

Korlátozó és veszélyes | Az elsőre szimpatikus kezdeményezés viszont nagyon komoly piacszabályozási, üzleti etikai kérdéseket vet fel. A Facebook ezzel a lépésével olyan lavinát indíthat el, aminek a vége valami olyasmi, amit az internetet szabadon használó közönség nyilvánvalóan nem akarhat. A világháló princípiuma sérül, ha egyes oldalak más elbírálás alá esnek, mint mondjuk a konkurencia. Ha a szolgáltatók (és a nekik legtöbbet fizető partnerek) mondják meg, mennyibe kerül ezt nézni, és mennyibe amazt olvasni. A témáról bővebben értekezik az e cikk írásával egy időben publikált Webisztán poszt is.

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.