A Samsung vezeték nélküli hálózatok technológiájában elért legutóbbi eredményei az 5G-nek nyithat utat a mobilpiacon. Az új technológia a 4G-nél százszor gyorsabb adatátvitelt is hozhat – állítólag 2020. körül.
Közleményben jelentette be a Samsung, hogy mérnökeinek sikerült kifejleszteniük a mobilhálózatok újabb generációváltását megalapozó technológiát, a világ első speciálisan irányított antennatömbjét, amely képes az ún. Ka hullámsávban működni. Ezt a 16 és 40 GHz-es tartományba eső hullámsávot hagyományosan a műholdas kommunikációra veszik igénybe.
Szélesebb spektrumon ■ A nagysebességű 5G technológia szélesebb spektrumú csatornákat igényel, amire a cég szakértői a milliméteres hullámsávokat vélik a legalkalmasabbnak. A közlemény megjegyzi, hogy ezekről eddig azt volt az elterjedt vélekedés, hogy hogy nagy távolságra csak korlátozottan képesek átvinni az adatokat, a kedvezőtlen hullámterjedési tulajdonságaik miatt.
A Samsung mérnökei azonban úgy gondolják, hogy a most bejelentett fejlesztés révén ezek a sávok is működőképesek lehetnek a nagysebességű mobilhálózatokban. A speciálisan irányított tömb technológia ugyanis akár két kilométer távolságra is lehetővé teszi az adatok továbbítását ebben a hullámsávban, 28 gigaherzes frekvencián, 1,056 gigabit/s sebességgel. A Samsung új tömb technológiája 64 antennaelemet használ, ami jelentősen javítja a sávok hullámterjedési tulajdonságait.
Gyorsítják a fejlesztéseket ■ A koreai társaság bejelentette továbbá, hogy felgyorsítja az új generációs mobil technológiával kapcsolatos kutatás-fejlesztést, hogy az 5G, amely sebességben akár százszorosan felülmúlhatja a még bevezetésre váró 4G/LTE Advanced technológiát, 2020-ra piacképessé váljon. Az 5G-vel az olyan tartalmak, mint a nagy felbontású HD filmek már adatátviteli korlátok nélkül hipersebességgel tölthetők majd le. A közlemény utal arra is, hogy a 4G/LTE Advanced bevezetésére az idei év későbbi részében kerül sor. A továbbfejlesztett változat lényege, hogy ezzel már nemcsak az
adatforgalmat lehet IP alapon továbbítani, hanem a hangforgalmat is.
Azok a hálózati infrastruktúrával is rendelkező szolgáltatók, melyek már használnak LTE-t, mostanában kezdték el az LTE Advanced protokoljainak a beillesztését rendszerükbe. Egyébként a megfelelő aggregációs technológia segítségével „a frekvenciasávokat össze is lehet olvasztani” , hogy egy még szélesebb átviteli csatorna képződjön, amellyel szakértők szerint teoretikusan ugyancsak felturbózható az adatátviteli sebesség, akár 1 Gbps-re is. Az Egyesült Államokban már folynak is ezzel kapcsolatos tesztek, amelyek vagy még idén év végére vagy jövő év elejére fejeződhetnek be.
Brit összefogás ■ Eközben a világ másik fele sem állt meg. Az Európai Unió az év elején jelentette be, hogy 2020-ig mintegy 65 millió dollárnak megfelelő összeggel segíti az 5G fejlesztéseket. Nagy-Britanniában a kormány és néhány cég konzorciuma dobott össze tavaly ősszel 54 millió dollárnyi pénzt egy kimondottan az 5G-re specializálódott innovációs központ létrehozatalára, amelyet a Surrey-i Egyetemen hoznak létre. Ebben a konzorciumban egyébként ugyancsak ott van a Samsung, sőt kínai riválisa, a Huawei is.