Megkötötte első európai mobilhálózat-szállítási szerződését a Samsung, amely Nagy-Britanniában a 3 UK negyedik generációs rendszerét építi fel. A dél-koreai cég Magyarországon is pályázna, a negyedik mobilszolgáltató majdani hálózati tenderén – tudta meg a Bitport.
Európában is elindult mobil portfóliójának legújabb elemével, a hálózatok építésével a Samsung Electronics. A dél-koreai elektronikai óriás az elmúlt hetekben írta alá első idevonatkozó megállapodását a brit mobilszolgáltatóval a 3 UK-val. A szigetországbeli társaság negyedik generációs LTE-rendszerének kiépítését rendelte meg a távol-keleti szállítótól. "Az erre épülő kereskedelmi szolgáltatással 2013 elején kívánunk elindulni" – jelentette be a napokban
Dave Dyson a 3UK vezérigazgatója.
A Hutchison Whampoa tulajdonában lévő operátor jelenleg a szigetország legkisebb mobilszolgáltatója és nemrégiben szerzett LTE-képes spektrumot a piacvezető Everything Everywhere-től. Ennek révén jó néhány riválisát megelőzheti a fejlett szolgáltatások területén. Az Everything Everywhere a legnagyobb brit távközlési szolgáltató, vezetékes és vezeték nélküli technológiát egyaránt kínál két jól ismert márkára az Orange-ra és a T-Mobile-ra építve.
Új szereplőként ■ A Samsung a teljes LTE-rendszert szállítja a brit cégnek, a bázisállomások mellett a hozzákapcsolódó egyéb alrendszereket is, a szűkös határidőnek megfelelően már az idén elindul a tesztidőszak is. A dél-koreai társaság az egyik legújabb szereplő a hálózati berendezések szállítóinak a piacán. Ezzel a profillal nagyjából másfél-két éve bővítette ki a portfólióját, miután igen jövedelmezőnek bizonyult a belépése a mobilpiac egyéb területein. Mint ismeretes, a mobiltelefonok gyártásába is évekkel később lépett be, mint az úttörőnek számító nagy márkák, a Nokia, az Ericsson, vagy a Motorola. Alig több mint fél évtized múltán viszont már ott volt az élbolyban, mi több idéntől már mind az
okostelefonok, mind a hagyományos telefonok gyártásában világelső.
A hálózati berendezések gyártása is, a nemzetközi piacokon ugyancsak viszonylag újnak számító kínaiak (Huawei, ZTE), illetve a továbbra is meghatározó Ericsson támasztotta verseny ellenére jövedelmező lehet a cég számára, hiszen ezekben az években folyik a legtöbb szolgáltatónál a generációváltás. Ez a magyarországi mobilszolgáltatók példáját látva szinte a teljes hálózat lecserélését jelenti.
A Samsung eddig Európán kívül állapodott meg hálózatok szállítására, a dél-koreai cég építette ki az USA-ban a Sprint és a MetroPCS LTE-rendszerét, Japánban a KDDI, míg Szaud-Arábiában a Mobily volt a megrendelője. Jelenleg minden negyedik LTE-kapcsolat a dél-koreai cég infrastruktúráján valósul meg.
Hazai lehetőség ■ A témával kapcsolatban a Bitport megkereste a Samsung Electronics hazai leányvállalatát, és
Kunos Balázs, a mobil üzletág vezetője kérdésünkre elmondta, hogy a hálózati berendezésekkel itthon is bővítenék a profilt és indulnának a bíróságon megtámadott, emiatt
függőben lévő negyedik mobilszolgáltató, az MPVI majdani tenderén, amely iránt más magyarországi bázissal rendelkező szállítók is erőteljesen érdeklődnek.