Jó ideje éles viták tárgya az a brüsszeli elképzelés, amely 2015-től uniós szinten egységesítené a távközlési piacot, és amely a roaming díjakat, a belföldi tarifák szintjére csökkentené.
Hatodik éve csökkennek a külföldi mobilhasználat (roaming) tarifái Európában. Legutóbb egy hónapja kellett a szolgáltatóknak újabb díjcsökkenést végrehajtani. Ennek következtében az ügyfeleknek ma már a mobilnetért a korábbi díjak harmadával, az indított mobilhívásért majdnem 15, a fogadott hívásért megközelítőleg 10, az SMS-küldésért 8,2 százalékkal kell kevesebbet fizetniük az Európai Unión belül.



Jó üzlet az EU-nak, rossz az operátoroknak

Olcsóbb lett a külföldi mobilnetezés Július 1-jétől a legnagyobb mértékben az adatroaming ára csökkent: egy megabájtnyi adatforgalomért a hazai előfizetőknek a korábbi 259 forint helyett 171,5 forintot kell fizetni. Az indított hanghívások percenként 106,8 forint helyett 91,4 forintba, a fogadott hívások 29,4 forint helyett 26,6 forintba kerülnek, a küldött SMS-ek pedig 33,2 forintról 30,4 forintra csökkentek (az SMS-fogadás ingyenes). Az operátorok ennyiért, vagy ennél csak olcsóbban kínálhatják a szolgáltatásaikat.

Az európai szolgáltatók hivatalosan még nem is értesültek a további elképzelésekről, Neelie Kroes, a brüsszeli bizottság távközlésért felelős tagjának 56 oldalas törvénytervezete néhány hete valahogy mégis eljutott a Financial Timeshoz. A brit üzleti napilap összeállításából kiderült, hogy a terv végül is a roaming árak “kvázi” megszüntetése. A nagy távközlési cégek vezetői a lépést nemes egyszerűséggel rablásnak titulálták, amely több milliárd eurót vesz ki a zsebükből.

Jönnek az uniószintű díjcsomagok? A roaming díjakkal rendesen a lábára lép az unió a szolgáltatóknak, amelyeknek ez az egyik legjövedelmezőbb bevételi forrása. Az európai távközlési ipart képviselő testület, az ETNO (European Telecommunications Network Operators' Association) tanulmánya szerint a lépés 2020-ra mintegy 7 milliárd euróval csapolja meg az operátorok bevételeit, és várhatóan negatív hatással lesz a további hálózatfejlesztési tervekre.

A tervezet szerint a szolgáltatóknak 2015-től EU-szintű mobilcsomagokkal kell előállniuk, amelyben a belföldi és a külföldi mobilhasználat tarifái közötti különbség lényegében megszűnik. Szakértők szerint azonban – ellentétben a dokumentum sugalmazásával – még nem lehet a roaming teljes megszüntetéséről beszélni. Ahhoz ugyanis valóban egységesíteni kellene a hálózatokat, vagy felgyorsítani a konszolidációt. Az európai mobil piac ugyanis ma meglehetősen széttöredezett: hozzávetőlegesen mintegy száz operátor nyújt szolgáltatásokat, míg az ugyancsak kontinens méretű Egyesült Államokban mindössze négy.

A roaming-díjak alakulása
(eurocent per perc, SMS és megabájt)


 *az SMS fogadása ingyenes

Mivel a piaci szereplők számának a drasztikus csökkenésére vagy az egységes hálózatra egyelőre még kicsi az esély, az egymás hálózatának a használatával összefüggő elszámoláshoz meg kell maradnia a roaming rendszernek.

Egyelőre a tervezetnek azzal a részével kapcsolatban is vannak fenntartások, amely a roaming tarifákat a belföldi tarifák szintjére kívánja levinni. Szakértők szerint ugyanis a hálózatokon átívelő roaminghívások technológiai költsége lényegesen nagyobb, mint a belföldieké. Ez persze nem feltétlenül azt jelentené, hogy a roaming díjak belföldi szintre csökkentése veszteségessé tenné a szolgáltatást az operátoroknak, de a jövedelmezőségét mindenképpen csökkentené.

A díjcsökkentést jobban megérzi Dél-Európa A roaming tarifák folyamatos csökkenése már eddig is másképpen fájt Európa északi és déli felének. Az északi országokban működő szolgáltatóknak – és e tekintetben Magyarországot is ide lehet sorolni – ez jóval kisebb üzletet jelent, mint az idegenforgalom szempontjából jóval frekventáltabb déli országoknak. Az északi operátorok bevételének legfeljebb 5-6 százaléka ered a roamingból, míg a déli országok esetében ez a mutató akár 20-25 százalék is lehet.

Ha már a déli térségnél tartunk: az unióhoz hivatalosan a legutóbbi tarifaváltoztatás napján csatlakozó Horvátországnak is csökkenteni kellett a roaming díjakat. Ennek nyomán a horvátoktól az adatátvitel ára az EU-s országok irányába közel a tizenötödére, míg az SMS-esezés és a telefonálás díja a tizedére csökkent.

A mobil adat hajtja a roaming bevételeket is
Idén is újracsomagolják roaming ajánlataikat a szolgáltatók

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.