A szabadalmi perek és a versenytársak által kötött fontos szövetségek a tajvani telefongyártót is elgondolkodtatták: saját operációs rendszerrel függetleníthetnék magukat.
Bár Windows alapú okostelefonokat is készít, a HTC legnagyobb sikereit mégis Android alapú készülékeivel aratta. Most azonban egy olyan kijelentés hangzott el egy
Cher Wang vezérigazgatóval készített interjúban, amely csak elsőre tűnhet meglepőnek. A kínai Economic Observer kérdéseire válaszolva Wang arról beszélt, hogy fontolgatják egy mobil operációs rendszer megvásárlását.
"Gondolkodunk a dolgon, és már beszélgettünk erről a vállalaton belül, de semmiképp nem első felindulásból cselekszünk majd. Bármilyen operációs rendszert kiválaszthatunk, mivel második és harmadik felhasználói réteg hozzáadásával minden versenytárs megoldásától különbözővé változtathatjuk a sajátunkat" (Cher Wang)
Kitérés a vihar elől ■ A kijelentésre elsőre könnyen vissza lehetne kérdezni: miért kellene a HTC-nek saját operációs rendszer, ha a Sense felülettel felturbózott Androiddal az egyik legjobban használható mobil kezelőszoftvert kínálják?
Ha viszont körülnézünk az okostelefon-piacon, többfrontos háborúskodást láthatunk, ami már megmagyarázhatja a HTC függetlenedési puhatolózását. Egyrészt ott az Apple jogi hercehurcája, amely egyértelműen az Android ellehetetlenítésére irányul.
A Samsung tabletjeinek európai betiltatása és több kapcsolódó per mellett a HTC is kénytelen volt visszaperelni az almás gyártót a Google-től vásárolt szabványok támogatásával. A pereskedés viszont presztizsveszteséggel és konkrét pénzbeli mínuszokkal is jár, ezért a rendszer minden pozitív tulajdonsága ellenére kissé kényelmetlen viselet manapság egy hardvergyártónak a Droid-egyenruha.
Másrészről a stratégiai együttműködések, súlyozott szövetségek korát éljük:
a Nokia elszegődött a Microsoft mellé (egyesek szerint alá),
a Google pedig magába olvasztja a Motorolát, amely így az androidos gyártók családjában válhat az egyenlők között elsővé.
Egyedül nem megy? ■ A Samsung már jó ideje próbálkozik a menekülési útvonal megteremtésével: nemrég kapott új verziószámot
saját operációs rendszerük, a Bada, amely igyekszik kitörni a "szegény ember Androidja" skatulyából. A HTC hasonló gondolatmenet szerint tervezgethet, amikor egy Android-alternetívát keres. Wang mondataiból az elemzők azt is kihallani vélik, hogy a HTC esetleg nem is valamilyen saját fejlesztésben gondolkodik, hanem lecsapna a webOS-re, amelytől a HP minden bizonnyal valamilyen jutányos áron igyekszik megszabadulni átszervezése során.
Ha valóban saját operációs rendszer mellett dönt a tajvani gyártó, nehéz és átfogó feladatkört vesz a nyakába, hiszen - ahogy ezt a HP TouchPad vagy a RIM PlayBook felemás fogadtatása is jól példázta - egy mobil rendszert nem csupán a saját funkcionalitása és minősége, hanem a hozzá elérhető alkalmazások mennyisége ítél sikerre vagy kudarcra. Bármilyen rendszert is választ a HTC, minden bizonnyal ráhúzza majd az Androidon sikerrel használt Sense felületet, de az már más kérdés, meg tud-e győzni elég fejlesztőt arról, hogy egy sokadik platformra is kódolják át a többi rendszeren elérhető alkalmazáskínálatot.