Nálunk is bemutatkozott a tajvani gyártó Windows Phone 8-ra épülő új duója, a 8X és a 8S. A bemutató során lehetőségünk volt kipróbálni a készülékeket: úgy tűnik, a windowsos felhozatalban bármennyire is a Nokia a legközelebbi jóbarát, a Lumiáknak fel kell kötniük a nadrágot.
A HTC-t mostanában leginkább androidos telefonjairól ismerjük: a One X sorozat többek szerint (és szerintünk is) még a kereskedelmileg legsikeresebb androidos csúcsmobilnak számító Samsung Galaxy S III fényét is elhalványította. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a tajvani vállalat annak idején épp legelső windowsos okostelefonjaival vonta először magára a figyelmet, mielőtt az akkoriban egyre kevesebb sikernek örvendő akkori mobil Windows-t Androidra cserélte volna. A Microsoft azonban mindent megtesz, hogy a Windows Phone 8-at modern, fiatalos, divatos, és "szexi" rendszerként promózza, és úgy tűnik, az elmúlt évek bukdácsolásai után ez az első olyan redmondi mobilos rendszer, amely valóban visszatalálhat a felhasználókhoz. A HTC éppen ezért már nyugodtan visszatérhetett a közelmúltban mostohagyerekként kezelt Windowshoz, méghozzá egyszerre két "csempés" telefonnal.



Csúcs-csempe A két készülék közül elsőként a felső kategóriás 8X-et vettük kézbe. A Nokia legújabb kori dizájnja annyiban mindenképpen hatott más Windows Phone-os készülékgyártókra, hogy jobban mernek játszani a színekkel: a HTC ez esetben rikító piros, lilába hajló sötétkék, valamint sárga színekben is elkészítette a 8X-et, de persze konformista üzletembereknek sem kell megijedni, természetesen az elegáns fekete színű borítás is elérhető.

A matt, polikarbonát unibody ház megmunkálásában nincs hiba, az akku miatt középen enyhén vastagabb, ám szélein stílusosan vékony, 130 grammos készülék tökéletesen tartható és használható. Ezt segíti az is, hogy 4,3 hüvelykig nyújtóztak - ez még épp az a nagyság, amelyet az átlagos kézmérettel rendelkező felhasználó is átér, viszont ahhoz már elég, hogy a 720x1280 képpont kényelmesen elterpeszkedjen rajta. Az S-LCD panel pixelsűrűsége 342 ppi, tehát éles, "szőrmentes" a kép, még a mobil Windows vékony betűi is kontrasztosak és jól olvashatóak (összehasonlításképpen az iPhone 5 agyondícsért kijelzője 326 ppi-t tud).



A Gorilla Glass 2 védelemmel ellátott megjelenítő alatt kétmagos, 1,5 gigahertzes Qualcomm MSM8960 Snapdragon rendszerchip dolgozik 1 gigabájt RAM és egy Adreno 225 grafikus vezérlő kíséretében. Ugyan a processzor elsőre kissé kevésnek tűnhet az androidos csúcsmobilokban felbukkanó négymagos csodákhoz képest, azonban gyorstesztünk alapján úgy tűnik, a nyolcas sorszámú Windows Phone is kifejezetten könnyű és gyors rendszer ahhoz, hogy a droidos társaknál eggyel gyengébb hardveres motorral is ugyanolyan sebességet, akadásmentes működést kínáljon.

Ehhez mérten nem számít gyengének az 1800 mAh kapacitású akku sem, amely átlagos felhasználás mellett másfél napig képes ellátni energiával a készüléket. Kommunikáció terén HSDPA / HSUPA, a/b/g/n szabványú dual-band WiFi, Bluetooth 3.1, GPS és a korábbi Windows Phone-okból kimaradt NFC közül válogathatunk. Háttértárként 16 gigabájtot kapunk, és szerencsére az új mobil Windows már támogatja a külső memóriakártyák használatát is, így helyhiány esetén microSD-vel is bővíthetjük a tárhelyet. A HTC természetesen nem felejtette ki a felvásárlás után már teljesen sajátnak mondható Beats Audio technológiát, a kristálytiszta, dinamikus hangzás a 8X-be is bekerült.

Talán az egyetlen alkatrész, amely esetében a Lumia 920 jobb pontokat kaphat, az a kamera. Persze a 8X fényképezője szintén a piac egyik legjobbja (rövid próbálgatás után valószínűleg a One X-ben megismert modul közeli rokona), a roszs fényviszonyokat javító, vagy épp a sorozatfotózást támogató technológiák szépen dolgoznak, de a PureView-val a Nokia valóban a jelenlegi legjobb mobilos fotózási élményt alkotta meg, amihez a windowsos HTC kamerája csak majdnem tudott felnőni. A nagylátószög viszont kifejezetten jó ötlet, könnyebben készíthető jó minőségű csoportkép vagy nagyobb teret befogadó kompozíció. Összességében az ismerkedés végére egyértelművé vált, hogy bizony nagyon igaza van a nemzetközi szaksajtónak: a jelenlegi Lumia csúcsmodellnél bizony szinte minden téren jobbat és szerethetőbbet alkotott a HTC.



Színes kistesó Mivel a Windows Phone 8 már többféle megjelenítési felbontást is képes kezelni, a gyártók számára is könnyebbé vált a csúcstámadók és a középkategóriás készülékek skálázása. A 8S kijelzője szintén S-LCD, ám csupán 480x800 képpontos. Ez azonban használat közben szintén nem mondható zavaróan kevésnek, már csak azért is, mert a 4 hüvelykre számolható 233 ppi képpontsűrűség még mindig elfogadható.

A készülék talán még egy fokkal jobban sugározza a fiatalos, modern tervezési felfogást: a piros, lilás-kék, sárga és fekete alapszínek itt a készülékház alsó részén, a kijelző alatti csíkban jelennek meg, valamint a hangszóró és a kamera körüli díszcsíkon. A hátlap nagyobb része sötét- vagy világosszürke, vagy épp sötétkék ahhoz képest, melyik alsó rikító színnel kell harmonizálnia: érdekes módon a leírva giccsesnek hangzó megoldás élőben egyáltalán nem bazári. Ráadásul a borítás felületkezelése egyfajta, kissé gumiszerű érzetet ad, amitől kellemes és biztonságos a készülék fogása.



A borítás alatt szintén egy lehelletnyivel óvatosabb hardver dolgozik: a Snapdragon S4 chip 1 gigahertzes, a RAM 512 megabákt, a belső háttértár pedig 4 gigabájt (az Adreno 225 grafikus vezérlő viszont ugyanaz). Természetesen a microSD bővítés itt is elérhető, mint ahogy akommunikációs lehetőségek is ugyanazok, mint a 8X esetében, egyedül az NFC maradt ki a kistestvérből.

Persze a középkategória más téren is jelent lemondásokat, így például nincs előlapi kamera, és az akku is csak 1700 mAh kapacitású (igaz, a közepesebb hardver és a kisebb kijelző az áramfelvételből is visszavesz). Ennek ellenére a 8S-t kézbe véve csak akkor lehet hiányérzete az egyszeri vásárlónak, ha előtte már beleszeretett a 8X-be: a kistestvér önmagában is megállja a helyét, a WP8 futásában itt sem tapasztaltunk látható akadást, legfeljebb a kiemelten nagy hardverétvággyal rendelkező appok izzaszthatják meg valamelyest. A felépítés, dizájn és anyaghasználat pedig a középkategóriánál jóval feljebb helyezi a telefon "első látásra" értékét, bár természetesen a kissé extrémebbnek számító, kétszínű megoldás a onzervatívabbak számára negatívum lehet (a fiatalok viszont annál jobban rákattanhatnak).

Ablak a nyolcadikon A Windows Phone 8 újdonságait egy külön cikkre hagyjuk, az azonban már az új HTC mobilokat használva is jól látható, hogy a Microsoft képes volt sok tekintetben szelidíteni a korábbi változat kissé vaskalapos lehetőségein. A csempe persze továbbra is csempe marad, tehát ha iPhone-ról vagy Androidról vált valaki, mindenképpen hosszabb folyamat lesz teljesen átállni a Microsoft kezelőfelületének sajátosságaira.

Összességében viszont nagyon jó összhatást adott mindkét telefon - a 8X csúcskategóriás szolgáltatásaival és erejével, a 8S pedig fiatalos, dinamikus megjelenésével hódíthat meg sokakat. Innentől már csak az operációs rendszer népszerűségének változásán múlik, hogy hányan kattannak rá a két új készülék valamelyikére, a hardveren, külcsínen, funkciókon (tehát a HTC-n) semmiképp nem fog múlni.

Magabiztosság vagy arrogancia? Vélemények a WP8-ról
8X és 8S: csúcsra és középre érkeznek a windowsos HTC-k
Samsung Galaxy S III kontra HTC One X: na, ki a király?


A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.